Bostonka u dzieci - jakie są objawy i leczenie? Czy dorośli mogą się zarazić?

Bostonka to choroba wirusowa, która atakuje zarówno dzieci jak i dorosłych. Jak ją rozpoznać i leczyć?
Zobacz wideo Żelki i piana do kąpieli - zrób to sama!

Bostonka, zwana także enterowirusowym pęcherzykowym zapaleniem jamy ustnej, jest chorobą wirusową, wywoływaną przez wirusy Coxsackie, należące do rodziny enterowirusów. Obarcza się je także winą za inne schorzenia takie jak: zapalenie gardła, wirusowa angina czy letnia biegunka u niemowląt.

Co to jest bostonka? 

Bostonkę traktuje się jako chorobę brudnych rąk, gdyż do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z wydzielinami osoby zarażonej lub bezobjawowego nosiciela. Dlatego też bardzo często zakażeniu ulegają dzieci żłobkowe i przedszkolne, które jeszcze nie opanowały do końca zasad higieny. Nie oznacza to jednak, że dorośli są bezpieczni. Przeciwnie - oni również zapadają na chorobę bostońską, choć ma ona u nich nieco inny przebieg. 

Choroba bostońska: kto jest najbardziej narażony?

Najczęściej choroba bostońska dotyka dzieci w przedziale wieku od dwóch do dziesięciu lat. Zdarza się także, że zapadają na nią dorośli, jednak w przeciwieństwie do dzieci, przechodzą oni zakażenie znacznie ciężej.

Bostonka u dzieci: przebieg choroby

Bostonka u dzieci zazwyczaj ma łagodny przebieg. Choroba rozwija się i trwa maksymalnie siedmiu do dziesięciu dni, po których można uznać, że doszło do całkowitego wyzdrowienia. Nie oznacza to bynajmniej, że można to schorzenie zlekceważyć. Powikłania po nim występują rzadko, ale są bardzo groźne - może dojść do zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia płuc albo mięśnia sercowego.

Rotawirus u niemowlaka czy starszego dziecka może być skrajnie niebezpieczny. Dzieje się tak, ponieważ ostra biegunka i brak uzupełniania płynów oraz elektrolitów może doprowadzić do odwodnienia. Rotawirusy u dzieci i dorosłych. Co trzeba wiedzieć?

Bostonka: objawy

Większość objawów bostonki jest tożsama z objawami innych chorób zakaźnych, dlatego początkowo trudno odróżnić ją chociażby od ospy wietrznej. W przebiegu choroby pojawia się:

  • wysoka temperatura,
  • ból gardła,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • ogólne uczucie rozbicia, apatia, brak apetytu,
  • rzadziej nudności i biegunka.

O tym, że mamy do czynienia z bostonką wskazuje jednak inny objaw, a jest nim charakterystyczna wysypka. Wyglądem przypomina ona tą występującą przy ospie (pęcherzyki z płynem surowiczym), ale jej umiejscowienie jest zdecydowanie inne. Zmiany skórne w przebiegu choroby bostońskiej pojawiają się:

  • na dłoniach i stopach,
  • w jamie ustnej i gardle.

Szczególnie uciążliwe są pęcherzyki powstające w buzi, gdyż łatwo pękają,q powodując uczucie bólu, nawet podczas jedzenia i picia. Po czasie pęcherzyki zmieniają się: stają się podłużne, szarawe, a pod spodem widać silnie czerwone podłoże.

Bostonka: jak długo zaraża?

Bostonka jest chorobą o wysokim wskaźniku zakażalności. Wpływa na to fakt, że łatwo przenosi się z wydzielinami, ale także to, że wirus wydalany jest wraz z kałem nawet w momencie, gdy chory nie posiada już typowych objawów choroby. Może to trwać nawet kilka tygodni. 

Bostonka: leczenie

Kiedy u dziecka pojawia się niepokojąca wysypka i towarzyszy jej wysoka gorączka, warto skonsultować się z pediatrą. Ten bez większego problemu powinien postawić właściwą diagnozę odróżniając chorobę bostońską od innych chorób wirusowych wieku dziecięcego, ale także od alergii, która miewa podobne objawy. 

Bostonka ze względu na to, że jest chorobą wirusową, musi być leczona objawowo. Oznacza to, że w jej przebiegu staramy się łagodzić najbardziej uciążliwe dolegliwości tj. gorączkę i świąd związany ze zmianami skórnymi. Stosujemy więc leki przeciwgorączkowe, a z wysypką postępujemy jak w przypadku ospy - staramy się ją osuszać i nie dopuszczać do rozdrapania, które może prowadzić do niebezpiecznego nadkażenia bakteryjnego, co może spowodować konieczność sięgnięcia po antybiotyki. 

Bostonka u dorosłych ma cięższy przebieg niż u dzieci

Bostonka zdarza się także osobom dorosłym, choć zdecydowanie rzadziej niż dzieciom. Niestety, ci którzy już na nią zapadną, zazwyczaj dużo gorzej znoszą objawy niż dzieci. Gorączka sięgająca 40 stopni oraz uciążliwa wysypka trwają około siedmiu dniu. Po tym czasie często schodzi też skóra, a niekiedy także paznokcie. Może dojść także do poważniejszych powikłań takich jak: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenie mięśnia sercowego.

Choroba bostońska jest coraz częściej diagnozowana wśród przedszkolaków i uczniów Choroba bostońska (bostonka) - objawy, przebieg i leczenie

Więcej o: