Żółtaczka u noworodka: przyczyny, objawy i leczenie. Na czym polega fototerapia i jak długo trwa?

Żółtaczka u noworodka jest zjawiskiem fizjologicznym i w większości przypadków sama ustępuje. Zdarza się jednak, że noworodek wymaga wspomagania w pozbyciu się nadmiaru bilirubiny. Jakie są przyczyny i leczenie żółtaczki?
Zobacz wideo Ciekawostki o Świętym Mikołaju [Pracownia Bronka]

Żółtaczka to częste zjawisko, które dotyka nowonarodzone dzieci. Kiedy jednak rodzice powinni przejąć się zażółconym odcieniem skóry noworodka? 

Żółtaczka noworodków - kiedy występuje?

Żółtaczka to problem, który dotyka około 80 proc. wszystkich noworodków. Jej objawy pojawiają się zwykle w trzeciej dobie po urodzeniu. W zdecydowanej większości przypadków nie jest ona groźna i zazwyczaj w ciągu kilku dni symptomy ustępują samoistnie. Zdarza się jednak dość często, że organizm dziecka nie daje sobie samodzielnie rady i wymaga wsparcia w pozbyciu się nadmiaru bilirubiny.

Żółtaczka fizjologiczna - co to takiego?

Żółtaczka fizjologiczna dotyka większość noworodków. Za jej powstanie odpowiada żółty barwnik o nazwie bilirubina, który powstaje w procesie rozpadu czerwonych ciałek krwi. Jest to całkowicie naturalny efekt, który zachodzi u wszystkich ludzi. U dorosłych jednak bilirubina przechwytywana jest przez komórki wątroby, które ją wiążą i pozwalają na wydalenie z moczem i kałem. Tymczasem noworodki nie mają jeszcze wykształconych mechanizmów, które pozwoliłby na szybkie wydalenie barwnika - stąd też narażone są na zjawisko, jakim jest żółtaczka fizjologiczna. 

Żółtaczka u noworodka - objawy

Nie sposób nie zauważyć objawów żółtaczki fizjologicznej u noworodka. Zazwyczaj w trzeciej dobie życia pojawia się widoczne zażółcenie skóry i białek oczu dziecka. Przeważnie ustępuje ono samoistnie po kilku dniach. Jeśli jednak tak się nie dzieje, a badania wykazują wysoki poziom bilirubiny, wówczas możemy mieć do czynienia nie z fizjologiczną żółtaczką, a z jednym z poważniejszych schorzeń, np. sepsą, niedrożnością dróg żółciowych czy konfliktem serologicznym, które wymagają natychmiastowej interwencji medycznej

Żółtaczka u noworodków. Jakie są przyczyny powstawania?

Wątroba noworodków nie potrafi, tak jak u dorosłego człowieka, szybko zneutralizować bilirubiny. Jej podwyższony poziom może utrzymywać się we krwi nawet przez dwa tygodnie. Dodatkowo na wzrost stężenia barwnika wpływa także przedłużające się nie wydalenie smółki, czyli zawartości jelit, której noworodek powinien pozbyć się tuż po porodzie. Utrzymujący się wysoki poziom bilirubiny jest niebezpieczny i może prowadzić do poważnych problemów: pogorszenia pracy nerek, wzrostu ryzyka powstawania skrzepów czy uszkodzenia komórek nerwowych mózgu. 

Żółtaczka u noworodka: normy stężenia bilirubiny

Żółtaczka noworodków jest zjawiskiem dość powszechnym, nie oznacza to jednak, że można ją zlekceważyć. Utrzymujący się wysoki poziom bilirubiny może powodować poważne konsekwencje. Dlatego też tak ważne jest monitorowanie jej stężenia. Kiedy pojawiają się widoczne objawy żółtaczki, wówczas badanie krwi może wykazać stężenie bilirubiny na poziomie 12 mg/dl i wyższe. Jeśli po kilku dniach nie spada, a nawet wzrasta, wtedy konieczne jest wdrożenie odpowiedniej kuracji. O wyleczeniu możemy natomiast mówić wtedy gdy wynik badania nie przekracza 1,5 mg/dl. 

Żółtaczka fizjologiczna: leczenie. Na czym polega fototerapia?

Leczenie żółtaczki fizjologicznej opiera się na fototerapii. Oznacza to, że maluszek naświetlany jest specjalnymi lampami ultrafioletowymi. Promieniowanie powoduje rozkład bilirubiny i przyspiesza pozbycie się jej z organizmu. Dziecko układa się w szczelnie osłoniętym łóżeczku i poddaje naświetlaniu przez całą dobę (czasem nawet dwie lub trzy), z przerwami jedynie na karmienie lub inne zabiegi medyczne. Ważne jest to, aby podczas zabiegu oczy maluszka były szczelnie osłonięte przez specjalne gogle, gdyż światło może powodować negatywne zmiany. Efekty terapii widoczne są zazwyczaj już po jednej, dwóch dobach. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA