Szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci?

Wielu rodziców zastanawia się, czy szczepionka przeciw COVID-19 będzie dostępna również dla dzieci. Zarówno szczepionka Pfizera, jak i Moderna są dedykowane osobom powyżej 16 r.ż. Co w takiej sytuacji ze szczepieniami dzieci?

Szczepionka przeciw COVID-19 ma pojawić się w Polsce w styczniu. Chociaż 15 grudnia rozpocznie się szczegółowa kampania informacyjna na temat planowanych szczepień, już dziś znana jest część założeń. Minister zdrowia Adam Niedzielski, ogłosił jakiś czas temu, że szczepienia na koronawirusa mają być ukierunkowane przede wszystkim na osoby dorosłe. Czy w związku z tym szczepionka na COVID-19 będzie dostępna dla dzieci?

Zobacz wideo

Koronawirus u dzieci

Koronawirus u dzieci często przebiega łagodniej niż u dorosłych lub nawet bezobjawowo. Mimo to dzieci są istotnym źródłem transmisji patogenu. Odkryto również, że u dzieci występuje pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny, czasowo związany z zakażeniem SARS-CoV-2 (PIMS-TS ), ale występuje on stosunkowo rzadko. U dzieci z tym zespołem pojawiają się ostre objawy żołądkowo-jelitowe, objawy wstrząsu, zaburzenia krzepnięcia krwi, objawy dysfunkcji mięśnia sercowego czy wysypkę.

Amerykańska Akademia Pediatryczna wystosowała do producentów szczepionek apel o włączenie dzieci do badań klinicznych. 

Ponad milion dzieci zostało zarażonych tym wirusem od początku pandemii, a dzieci ucierpiały na wiele innych sposobów. Obejmuje to zakłócenia w ich edukacji, szkody dla ich zdrowia psychicznego i emocjonalnego oraz znacznie ograniczony dostęp do krytycznych usług medycznych. To niesprawiedliwe, aby pozwolić im wziąć na siebie te ciężary, ale nie dać im możliwości skorzystania ze szczepionki

- podkreślano. 

Szczepionki na covid nie sprawdzą się u dzieciSzczepionka na koronawirusa nie sprawdzi się u dzieci? Eksperci zaniepokojeni

Szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci

Od 2 grudnia w Wielkiej Brytanii można stosować szczepionkę na koronawirusa amerykańskiej firmy Pfizer, która została opracowana wspólnie z niemiecką firmą BioNTech. Producent podkreśla jednak, że szczepionka przeznaczona jest dla osób powyżej 16. roku życia. 

W Polsce w pierwszej kolejności szczepionkę przeciw COVID-19 otrzymają seniorzy, pracownicy służby zdrowia oraz służb mundurowych. Właśnie te grupy są najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem. Choć głównie mówi się o szczepionkach dla dorosłych, pojawiło się również pytanie, czy będzie szczepionka na koronawirusa dla dzieci. Okazuje się, że rząd ma w tej sprawie stanowisko. 

Nie. Na tę chwilę nie ma żadnej szczepionki, która została w sposób skuteczny przetestowany na dzieciach. Pierwsze szczepionki, te od Pfizera, które dotrą do Polski, są przeznaczone dla osób powyżej 16. roku życia

- mówił w rozmowie z Radiem ZET Michał Dworczyk, szef kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Niedzielski natomiast podkreślił, że żaden z producentów nie prowadził badań a grupie dzieci i żadna ze szczepionek nie ma w warunkach dopuszczenia nawet sugestii, żeby była stosowana wobec dzieci.

Mama wcześniakaMama wcześniaka: Wystraszyłam się, gdy zobaczyłam córkę. Twarz nie jak u dziecka

Więcej o: