Trzydniówka u dzieci: wysypka i inne objawy
Trzydniówka, czyli rumień nagły. Co to za choroba?
Trzydniówka, inaczej zwana rumieniem nagłym, szóstą chorobą lub gorączką trzydniową, jest chorobą, która bardzo często dotyka dzieci poniżej drugiego roku życia. Nie jest niebezpieczna, jednak jej objawy mogą być niepokojące zwłaszcza dla rodziców, którzy nie mieli z nią wcześniej do czynienia.
Rumień nagły dotyka zwykle dzieci między 6 a 15 miesiącem życia. Rzadko cierpią na niego dzieci powyżej czwartego roku życia. Trzydniówka jest efektem infekcji wirusowej (wywołują ją wirusy herpes HHV6 i HHV7). Dzieci zarażają się drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z innym zakażonym dzieckiem. Na rozwój pierwszych objawów trzeba poczekać około dwóch tygodni od momentu zakażenia. Co pocieszające raz przebyta choroba zwykle się nie powtarza.
Trzydniówka u dzieci: kiedy należy zgłosić się do lekarza?
W przypadku występowania trzydniówki u małych dzieci wysoka temperatura jest szczególnie niebezpieczna. Dlatego w domowej apteczce zawsze powinny znajdować się odpowiednie środki przeciwgorączkowe. Jeśli jednak mimo ich stosowania w trzecią dobę temperatura nie spada, wówczas koniecznie należy skontaktować się z lekarzem. Do tego momentu należy przede wszystkim dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka - najlepiej jest podawać dziecku bardzo często niewielkie ilości wody lub jeśli jest karmione piersią, wówczas należy je bardzo często przystawiać.
Trzydniówka: objawy choroby
Pierwszym objawem trzydniówki jest wysoka gorączka. Pojawia się ona nagle i może sięgać nawet 40°. W związku z nią dziecko zaczyna być ospale, osłabione, często także rozdrażnione. Podanie środków przeciwgorączkowych powoduje, że dziecko zaczyna czuć się lepiej i nie zdradza innych symptomów choroby. Jednak w przypadku trzydniówki gorączka nawraca i utrzymuje się na dość wysokim poziomie przez około trzy dni. Dopiero po tym czasie dołącza kolejny objaw, którym jest wysypka.
Trzydniówka: wysypka u dziecka
Wysypka w przebiegu trzydniówki pojawia się po około 3-4 dniach wysokiej temperatury. Jest on drobna, czerwona i bardzo gęsto rozmieszczona na skórze. Zazwyczaj w pierwszej kolejności pojawia się za uszami i na karku. Później stopniowo narasta, pojawia się na tułowiu, twarzy. U niektórych dzieci jest ona jednak ledwie widoczna - stwierdza ją dopiero lekarz. Ważne jest to, że zmiany skórne w przebiegu rumienia nagłego nie powodują u dziecka dyskomfortu - ta wysypka nie wywołuje świądu ani żadnych innych dolegliwości.
Trzydniówka objawy: wysypka zwiastunem końca choroby
W przypadku trzydniówki wysypka jest objawem, którego pojawienie się zwiastuje koniec choroby. Kiedy pojawiają się zmiany skórne, na początku wydaje się, że narastają one lawinowo, jednak już po kilkunastu godzinach powoli zaczynają one ustępować. W tym momencie dziecko nie powinno mieć już temperatury. Po wystąpieniu wysypki maluch także przestaje zarażać, może więc kontaktować się z innymi dziećmi.
Trzydniówka: leczenie wysypki i pozostałych objawów
Trzydniówka jest stosunkowo łagodną chorobą wieku dziecięcego. Nie wymaga ona interwencji lekarskiej, chyba że gorączka się przedłuża lub wystąpią rzadkie sytuacje jak np. drgawki gorączkowe. Do obniżenia wysokiej temperatury stosuje się dostępne preparaty na bazie paracetamolu i ibuprofenu, które w przypadku wysokiej i utrzymującej się gorączki można stosować naprzemiennie (trzeba jednak bardzo sumiennie przestrzegać schematu podawania leków i trzymania odstępów czasowych między kolejnymi dawkami). Jeśli chodzi o wysypkę w takcie trzydniówki to nie wymaga ona specjalistycznego leczenia - krostek niczym nie smarujemy, nie natłuszczamy. Skórę delikatnie myjemy ciepłą wodą i osuszamy, nie pocierając, bo wzmaga to jej zaczerwienienie.
-
Przerwa świąteczna - Wielkanoc 2021. Uczniowie mogą nastawić się na dłuższy odpoczynek
-
Bezwarunkowy dochód podstawowy. Zastąpi 500 plus? To 1200 zł dla dorosłego i 600 zł na dziecko
-
Najpopularniejsze imiona 2021. Na podium pozostają dwie królowe. Jeszcze 10 lat temu nie były modne
-
Imiona dla dzieci, które kiedyś były zakazane. Dziś można tak już nazwać swoją pociechę
-
Do kiedy są zamknięte szkoły 2021? Powrót już nie "po Wielkanocy"
- Konferencja. Nowe obostrzenia w Polsce. Adam Niedzielski: Stały trend dynamicznego wzrostu dziennej liczby zachorowań
- Wiersze na Dzień Kobiet 2021. Najpiękniejsze życzenia i wierszyki z okazji święta wszystkich pań
- Przerwa świąteczna - Wielkanoc 2021. Dłuższe wolne spędzimy zamknięci w domach?
- Przemysław Czarnek prezentuje założenia nowego programu MEN. "Chcemy, by wpłynął na kondycję fizyczną wszystkich"
- Siedmiolatka podczas lekcji zdalnej uratowała babcię. "Dziewczynka nie spanikowała, zachowała się bardzo odpowiedzialnie"