Infekcja dróg moczowych u dziecka - poznaj przyczyny, objawy i leczenie

Infekcja dróg moczowych u dziecka to częsty i bardzo dotkliwy problem u najmłodszych. W przypadku problemów z układem moczowo-płciowym już samo zdiagnozowanie choroby bywa trudne. Co powinno zwrócić uwagę rodzica i jak można pomóc dziecku?
Zobacz wideo Gorączka u dziecka - jak reagować?

Małe dzieci często nie są w stanie powiedzieć dorosłym, że coś im dolega. Starszaki z kolei wstydzą się i ukrywają problemy w tym obszarze. Dlatego tak ważna jest rola rodzica lub opiekuna, który dzięki uważnej obserwacji dziecka może zareagować i poprosić o pomoc lekarza. Jak najczęściej objawia się infekcja dróg moczowych u dziecka? 

Infekcja dróg moczowych objawy - co powinno zaniepokoić? 

Do najczęstszych dolegliwości w obszarze dróg moczowych, które powinny zwrócić uwagę najbliższego otoczenia malucha, należą: 

 • ból w trakcie oddawania moczu;
 • częste wizyty w łazience;
 • nietypowy kolor moczu.

Objawami towarzyszącymi są z kolei: 

 • brak apetytu;
 • senność;
 • wymioty;
 • brak przyrostu masy ciała;
 • płacz;
 • niepokój;
 • gorączka.

Czasami może okazać się, że dziecko jest po prostu zdenerwowane, pije dużo wody lub w jadłospisie pojawia się składnik, który zabarwia mocz - flagowym przykładem są buraczki. Ciemny kolor moczu u dziecka może być też efektem zbyt małej ilości spożywanych płynów. Każdy zaniepokojony rodzic powinien obejrzeć okolice płciowe dziecka, ponieważ stany zapalane są często bezpośrednio powiązane z odparzeniami (wywołanymi np. przez pieluszkę). Objawy infekcji dróg moczowych nie mogą być bagatelizowane. Wszystkie wątpliwości warto skonsultować z lekarzem, a czasami błaha rzecz może być oznaką poważnych problemów. 

Badanie krwi i moczu dziecka.Badanie krwi i moczu dziecka: jak się przygotować i jakie są normy?

Infekcja dróg moczowych przyczyny - geneza problemu 

Najczęściej, bo aż w 90 proc. przypadków, główną przyczyną infekcji dróg moczowych u maluchów jest bakteria o nazwie Escherichia coli. Pozostałe bakterie, które mogą przysporzyć problemów w tym obszarze to: Klebsiella, Proteus, enterokoki, gronkowiec złocisty, paciorkowce, Haemophilus influenzae. Czasami zdarza się, że przyczyną infekcji dróg moczowych są też wirusy lub grzyby. 

Słyszymy często, że problemy dotyczą górnych lub dolnych dróg moczowych, co to oznacza? 

 • W przypadku zapalenia nerek chodzi o zapalenie górnych dróg moczowych.  
 • Stan zapalny cewki moczowej i pęcherza dotyczy dolnych dróg moczowych

Okoliczności sprzyjające zakażeniu to: 

 • podobne problemy w przeszłości: przebyte już zakażenie układu moczowego, 
 • wrodzona wada układu moczowego (odpływ pęcherzowo-moczowy OPM).

Zakażenie układu moczowego u niemowląt - najczęstsze przyczyny 

W przypadku bardzo małych dzieci do zakażenia najczęściej dochodzi z powodu stulejki, pieluszkowego zapalenia pupy, zrośnięcia warg sromowych. Do zakażenia układu moczowego u niemowląt dochodzi częściej u chłopców, niż u dziewczynek, ze względu na częstsze narażenie na wady rozwoju moczowego.  Wiemy już co może być przyczyną problemów, a jak wygląda proces leczenia? 

Zakażenia układu moczowego u dzieci - leczenie

Pomocy należy szukać przede wszystkim u lekarza, ale jeszcze przed umówioną wizytą można wspomóc dziecko w łagodzeniu objawów: 

 • Dziecko powinno spożywać dużą ilość płynów. To prosty i skuteczny sposób na rozcieńczenie moczu i pozbycie się dużej ilości bakterii z pęcherza, co przełoży się na mniejsze podrażnienie. Idealna będzie woda z sokiem żurawinowym lub sam sok, który jest skuteczną bronią przed rozwojem infekcji. Nie należy podawać dziecku napojów gazowanych lub na bazie kofeiny, ponieważ takie tylko dodatkowo podrażnią pęcherz. 
 • Maluch powinien jak najczęściej korzystać z łazienki i warto go do tego zachęcać. Mniejsze dzieci mogą dłużej posiedzieć na nocniku.
 • Dobrym rozwiązaniem będzie też wanna z ciepłą wodą. Ciepła kąpiel pomoże złagodzić ból, co przełoży się też na potrzebę oddania moczu. 
 • W przypadku podrażnienia pupy bardzo ważna jest regularna zmiana pieluchy oraz tradycyjne "wietrzenie pupy". 

Opisane wyżej czynności mogą być skutecznym wsparciem w zakresie leczenia zakażenia układu moczowego, jednak cały proces musi odbywać się pod opieką lekarza. 

Jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, gdy: 

 • dziecko ma suchą pieluszkę przez 12 godzin lub, w przypadku starszych maluchów, nie może oddać moczu;
 • do podstawowych objawów dołączą: wymioty, ból pleców, wysoka temperatura oraz krew w moczu; 
 • objawy stają się częstsze i nie zanosi się na to, że ustąpią. 

Infekcja dróg moczowych - profilaktyka. Jak uchronić malucha? 

Czasami zakażenia nie da się uniknąć, jednak lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Poniżej przedstawiamy wszystkie ważne informacje w temacie profilaktyki infekcji dróg moczowych.

 1. Bardzo ważną rolę odgrywa higiena dziecka: pupę należy myć codziennie, a w przypadku noworodków - nawet kilka razy w ciągu dnia. 
 2. Dzieci nie powinny też przetrzymywać moczu: maluchy często zapominają o wizycie w łazience. Co więcej pęcherz powinien być opróżniany do końca. 
 3. Lekarz może zalecić też podawanie leków przeciwustrojowych, które stosuje się w przypadku wad układu moczowego. 
 4. Bardzo ważne jest stosowanie się do wszystkich zaleceń lekarza, ponieważ nieleczone zakażenie może po latach doprowadzić do chorób nerek lub niewydolności tych narządów. 
 5. Warto przejrzeć też szafkę z chemią, której używamy do prania lub płukania ubranek. To częsta przyczyna podrażnień u dzieci. Najlepiej, jeśli proszek jest hipoalergiczny i nie ma intensywnego zapachu. 

Maleje liczba zaszczepionych dzieciW Polsce drastycznie maleje liczba dzieci szczepionych przeciw groźnym chorobom zakaźnym. Eksperci alarmują

Więcej o: