Rozdzielono dziewięciomiesięczne bliźniaczki połączone głowami. Operacja trwała 24 godziny

Bliźniaczki Abigail i Micaela Bachinskiy urodziły się połączone głowami. Po dziewięciu miesiącach przeprowadzono operację, podczas której dziewczynki zostały rozdzielone, dzięki temu mają szansę na niezależne życie.

Abigail i Micaela Bachinskiy z North Highlands w Kalifornii urodziły się 30 grudnia 2019 r. Lekarze po dziewięciu miesiącach uznali, ze czas je rozdzielić. Operację wykonano w szpitalu dziecięcym UC Davis w Sacramento w Kalifornii. Chirurdzy po 24 godzinach rozdzielili głowy dziewczynek, a następnie zrekonstruowali ich czaszki.

 

Bliźniaczki syjamskie mają szanse na samodzielne życie

33-letnia Liliya Miroshnik, mama bliźniaczek, dowiedziała się w 11. tygodniu ciąży, że dzieci są bliźniakami Craniopagus (zwanymi także nierozdzielonymi). Bliźnięta nierozdzielone to rzadkość. Wada rozwojowa polegająca na występowaniu nietypowego połączenia między częściami ciała należącymi do bliźniąt jednojajowych występuje w częstotliwości 1 do 50 tys.-100 tys. urodzeń. Spośród tych przypadków tylko jedne na 20 bliźniąt rodzą się ze złączeniem na głowie, z połączoną czaszką. Zdecydowana większość z nich nie przeżywa dzieciństwa.

Ekspertka ze szpitala UC Davis wyjaśniła, dlaczego teraz zdecydowano się na operację. - Wraz z wiekiem istnieje większe ryzyko, że wspólne naczynia krwionośne i narządy staną się bardziej splecione - powiedziała chirurg plastyczna Granger Wong. - Nadchodząca grypa, sezon COVID-19 i RSV również budziły niepokój - dodała. 

Dziewczynki syjamskie połączone czołamiBliźniaczki były zrośnięte głowami. Przez trudną decyzję chirurgów jedna z sióstr może nigdy nie chodzić

Operację przeprowadził zespół trzydziestu chirurgów

Zespół chirurgiczny przed operacją śledził postępy w rozwoju bliźniaczek za pomocą rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Aby pobudzić wzrost skóry, lekarze umieścili ekspandery tkanek pod skórą głów dziewcząt, tak aby chirurdzy mieli więcej skóry do wypełnienia otworów. Elitarny zespół ćwiczył również na trójwymiarowych modelach głów bliźniaczek, aby przygotować się do precyzyjnej operacji.Tę z powodzeniem przeprowadzono 24 października. Tego dnia zebrało się ponad 30 chirurgów, którymi kierowali neurochirurg dziecięcy Michael Edwards, szefowa chirurgii plastycznej Granger Wong, a także dyrektorka anestezjologii dziecięcej Rajvinder Dhamrait. Liliya udokumentowała historię córek w mediach społecznościowych i udostępniła ich zdjęcie, na którym widać, jak wyglądają dziewczynki po rozdzieleniu.

 
Więcej o: