RSV (Respiratory syncytial virus) jest to wirus, który należy do rodziny Paramyxoviridae, wywołujący stan zapalny oskrzeli i płuc u niemowląt i małych dzieci. Szczególnie niebezpieczny jest dla pacjentów poniżej 2 roku życia. Jak wskazują badania, bardzo trudno uniknąć styczności z wirusem - u około 95 proc. najmłodszych dzieci wykrywa się przeciwciała świadczące o tym, że organizm miał kontakt z RSV. Co ważne, raz przebyte zakażenie i wytworzenie przeciwciał nie chroni przed kolejnym zakażeniem. Jest to konsekwencją dużej skłonności do mutowania wirusa.
Do zakażenie RSV dochodzi drogą kropelkową - w wyniku bliskiego kontaktu z osobą zakażoną lub zanieczyszczonymi przedmiotami. Wirus do organizmu dostaje się za pośrednictwem błony śluzowej nosa i spojówki, co powoduje że szczególnie łatwo jego ofiarą padają dzieci uczęszczające do żłobków i przedszkoli lub posiadające rodzeństwo korzystające z opieki w tego rodzaju placówkach. Do grupy szczególnie narażonej na zakażenie RSV należą:
Wskazuje się, że zakażenia RSV mają charakter sezonowy. W klimacie takim jaki występuje w naszym kraju najczęściej wysyp zachorowań ma miejsce w sezonie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną. Dlatego ważne jest, aby w tym okresie zachować szczególną ostrożność - dbać o higienę rąk, unikać miejsc zatłoczonych, a także naturalnie wspierać układ immunologiczny. Najlepszym sposobem budowania naturalnej odporności u najmłodszych jest karmienie piersią.
Zobacz też: Choroby zakaźne: po czym poznasz, z którą masz do czynienia?
Najcięższe postacie zakażenia wirusem RSV występują u niemowląt poniżej 6 miesiąca życia. Według statystyk jedynie 1 proc. zakażeń przebieg bezobjawowo. U większości chorych występują objawy związane z górnymi lub dolnymi drogami oddechowymi. W łagodnej postaci zakażenie wirusem RSV daje objawy podobne do przeziębienia:
Tego typu objawów u tak małych dzieci nie wolno lekceważyć, gdyż szybko mogą się one nasilić i doprowadzić do poważnych konsekwencji. W przypadku RSV do objawów typowych dla przeziębienia dołączyć może także wzrost tętna oraz duszności.
W zaostrzonej formie RSV może doprowadzić do stanu zapalnego oskrzelików, płuc, a także tchawicy.
Częstym powikłaniem przy zakażeniu RSV u niemowląt i dzieci jest zapalenie ucha środkowego, które jest zwykle efektem nadkażenia bakteryjnego. W takim przypadku konieczne jest wprowadzenie antybiotykoterapii, która jest najskuteczniejsza w przypadku zakażeń bakteryjnych.
W przypadku zakażenie RSV, podobnie jak w przy większości zakażeń o podłożu wirusowym, nie ma konkretnych, celowanych leków. Leczenie pacjentów ogranicza się do podawania płynów i kontrolowania temperatury ciała. U starszych dzieci lekarz może zalecić stosowanie inhalacji. Warto wówczas skorzystać z dostępnych w aptekach i sklepach medycznych domowych inhalatorów elektrycznych, które ułatwią przeprowadzenie zabiegu u małych dzieci.
W przypadku ciężkiego przebiegu zapalenia dolnych dróg oddechowych konieczna jest hospitalizacja, podczas której lekarze decydują o wdrożeniu procedury wspomagania oddychania lub tlenoterapii.
W latach 60. XX wieku podejmowano próby stworzenia szczepionki przeciwko RSV, jednak okazały się one nieskuteczne. Obecnie ponownie podjęto pracę nad preparatem przeciw temu zakażeniu.
Zobacz też: Angina - objawy i sposoby leczenia