Białe plamki na paznokciach u dziecka - o czym to może świadczyć?

Białe plamki na paznokciach u dziecka i dorosłego mogą być spowodowane przez różne czynniki. Nie lekceważ ich, gdyż mogą świadczyć o niedoborach ważnych substancji.

Białe plamki na paznokciach: skąd się biorą?

Białe plamki na paznokciach to dość powszechnie spotykany problem zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Nie powinno się go lekceważyć, gdyż wykwity na płytce mogą świadczyć o problemach wewnętrznych organizmu. Białe plamki na paznokciach mogą przybierać różne formy. Mogą to być pojedyncze kropki, podłużne kreski, a nawet zmiany pokrywające znaczną część powierzchni paznokcia. Mogą występować pojedynczo lub grupami. Dostrzec je można najczęściej na paznokciach u rąk, choć zdarza się, że występują też na paznokciach u stóp. Wraz ze wzrostem płytki plamki przemieszczają się - mogą znikać i następnie znów się pojawiać, w zależności od przyczyny ich wystąpienia. A tych może być wiele, m.in.:

  • uraz mechaniczny - to częsty powód występowania pojedynczych białych zmian na paznokciu; powstaje w wyniku uderzenia lub innego urazu, który narusza strukturę paznokcia
  • alergia - białe plamki mogą być też efektem alergii na czynnik znajdujący się w pobliżu dłoni (częstym powodem występowania plamek na paznokciu jest alergia na lakiery stosowane do manicure, ale też środki czyszczące i chemię stosowaną w domu). 

Wymienione przyczyny należą do najlżejszych jeśli chodzi o powstawanie plamek na paznokciach. Jeśli jednak twoje dziecko nie doznało urazu mechanicznego, ani nie miało kontaktu z alergenem mogącym wywołać taką reakcję, wówczas należy uważnie przyjrzeć się temu co może powodować tego rodzaju zmiany, gdyż mogą one świadczyć o głębszych i poważniejszych problemach ze zdrowiem.

Zobacz też: Bruzdy na paznokciach - poznaj najczęstsze przyczyny ich powstawania

Co oznaczają białe plamki na paznokciach? Kiedy skonsultować się z lekarzem?

To, co oznaczają białe plamki na paznokciach zależy od przyczyny ich powstania. Zmiany takie mogą być efektem niedoboru takich substancji, jak: wapń, cynk, potas, żelazo, krzem czy witamin: A lub B6. W takim przypadku zazwyczaj urozmaicenie diety lub suplementacja wystarczy, aby pozbyć się nieestetycznych plamek. Białe plamki na paznokciach u dziecka mogą też świadczyć o schorzeniach dotykających samych paznokci, takich jak:

  • bielactwo prążkowane paznokci,
  • wewnątrzpłytkowa grzybica paznokci,
  • powierzchowna grzybica paznokci
  • paznokcie Muehrckego. 

Zdarza się jednak, że wykwity na płytce paznokci są efektem problemów z metabolizmem, zaburzeń odporności, czy też zatrucia metalem ciężkim. Gdy podejrzewamy jedną z tych przyczyn wówczas niezwłocznie należy udać się do lekarza, który sprawdzi przyczynę powstawania plam. 

U dzieci najczęstszym powodem występowania zmian w obrębie płytki paznokcia są zdecydowanie urazy mechaniczne lub niedobory składników spożywczych. Jeśli białe plamki pojawiły się, a po odrośnięciu paznokcia znikły, wówczas z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że powstały w wyniku urazu. Jeśli mimo odrośnięcia paznokcia plamki wciąż się pokazują wtedy warto bliżej przyjrzeć się diecie dziecka. Być może przez jakiś czas konieczna będzie dodatkowa suplementacja (tu zawsze warto skonsultować się z pediatrą). Jeśli mimo to objaw nie ustąpił wówczas konieczne będzie wykonanie poszerzonej diagnostyki w celu wykluczenia poważniejszych schorzeń.

Warto też minimalizować ryzyko powstawania zmian w obrębie paznokci. Pomoże w tym właściwa higiena rąk i nóg. Paznokcie będą dobrze się prezentować pod warunkiem, że dieta pozostanie urozmaicona, bogata w mikro- i makroelementy. Warto też pamiętać o przeciwdziałaniu w kwestii grzybicy. Jeśli korzystamy z miejsc potencjalnie grożących zakażeniem (baseny, sauny, prysznice), zawsze pamiętajmy o klapkach i prewencyjnym stosowaniu kosmetyków antygrzybicznych. 

Zobacz wideo Witaminy z grupy B: po co ci one i gdzie ich szukać?

Zobacz też: Zabraniasz dziecku obgryzania paznokci? Nie masz racji

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.