Żółty katar: o czym może świadczyć taki objaw u dziecka?

Żółty katar, podobnie jak inne wydzieliny są dla rodziców powodem do niepokoju. Nie zawsze te obawy są uzasadnione, jednak w przypadku małych dzieci lepiej zachować ostrożność i kwestie, które wzbudzają podejrzenia skonsultować z pediatrą.

Żółty katar u dziecka: co oznacza?

Każda choroba u dziecka wywołuje u rodziców obawy. Także zwykły wydawać by się mogło katar może stać się powodem niepokoju, zwłaszcza gdy nagle zmieni barwę. Czy jednak zawsze żółty katar u dziecka oznacza, że mamy do czynienia z poważnym schorzeniem wymagającym konsultacji z lekarzem? Jak rozpoznać moment, w którym powinniśmy zasięgnąć opinii specjalisty?

Katar u dziecka może być efektem co najmniej kilku sytuacji:

  • przeziębienie - to najczęstszy powód wystąpienia nieżytu nosa u najmłodszych; zazwyczaj nie wymaga interwencji lekarza i po kilku dniach ustępuje samoistnie
  • alergia - tzw. katar sienny towarzyszy alergikom, kiedy mają oni kontakt z substancją uczulającą, np. pyłkami roślin czy grzybami
  • ząbkowanie - wielu rodziców zauważa, że katar towarzyszy ich dzieciom w momencie wyrzynania się ząbków; choć związek ten nie jest potwierdzony naukowo, to wydaje się prawdopodobny, gdyż wyrzynanie zębów niewątpliwie powoduje osłabienie organizmu, co może skutkować wystąpieniem lekkiego kataru. 

Na katar nie ma jako takiego leku. Pacjentowi zaleca się wypoczynek oraz stosowanie środków wzmacniających odporność. Nie oznacza to jednak, że katar można lekceważyć. Zbagatelizowany objaw może prowadzić do poważniejszych schorzeń. 

Żółty katar u dziecka może być efektem pojawienia się w jamie nosowej zanieczyszczeń, które zmieniają barwę wydzieliny, która po wydostaniu się na zewnątrz może wyglądać na żółtą. W takim wypadku nie ma powodów do niepokoju.

Zobacz też: Zatkany nos - przyczyny, objawy i leczenie. Domowe sposoby na niedrożny nos

Żółty katar z krwią: czy to powód do niepokoju?

Żółty katar z krwią u dziecka może oznaczać, że ze względu na wysiłek związany z wydmuchiwaniem nosa osłabione zostały naczynka. Ich uszkodzenie powoduje pojawienie się w wydzielinie z nosa smug krwi i skrzepów. Nie wygląda to dobrze jednak tak naprawdę nie jest to bardzo groźne. Aby ograniczyć krwawienie warto zasugerować dziecku by delikatnie wydmuchiwało nos, a także zastosować chłodny okład na nos, który spowoduje zwężenie naczynek. 

Katar ropny: jak go rozpoznać?

Wielu rodziców ma problemy z identyfikacją kataru, tzn. z określeniem czy mamy do czynienia z katarem ropnym. Taki katar pojawia się wówczas, gdy doszło do zakażenia bakteryjnego. Jak rozpoznać katar ropny u dziecka. Posiada on zazwyczaj żółtą barwę, jest gęsty, czasem pojawia się w nim smużka krwi. Nieżytowi nosa najczęściej towarzyszy podwyższona temperatura rzędu 38 stopni Celsjusza. Jeśli taki stan utrzymuje się około trzech dni konieczna jest konsultacja z pediatrą, może bowiem okazać się, że trzeba będzie wprowadzić antybiotykoterapię, czyli najskuteczniejszą metodę w walce z infekcjami o podłożu bakteryjnym.

''Żółte smarki'' mogą być efektem problemów z zatokami przynosowymi

''Żółte smarki'' u dziecka mogą świadczyć o zapaleniu zatok przynosowych. Katar taki nazywany jest przez to często zatokowym. Charakteryzuje się tym, że jest bardzo gęsty i ma tendencję do spływania po gardle przez co wywołuje silny kaszel. W takim wypadku również konieczna jest wizyta u lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie. Zadbać należy także o warunki, w których przebywa pacjent: należy regularnie wietrzyć pomieszczenie, dbać aby powietrze w nim było odpowiednio nawilżone oraz często oczyszczać i nawilżać nos z użyciem wody morskiej lub soli fizjologicznej. 

Zobacz wideo Przeziębienie czy grypa? Jak je od siebie odróżnić

Katar żółty u dziecka: jak leczyć?

Leczenie kataru to w przypadku dzieci dość trudne zadanie. Mamy bowiem ograniczoną gamę środków pomagających w takiej sytuacji, a co gorsza dzieci często trudno do nich przekonać. W przypadku niemowląt na żółty katar zalecane są przede wszystkim inhalacje z pomocą specjalnego urządzenia jakim jest nebulizator. Dzięki niemu można dokładnie nawilżyć wnętrze nosa z pomocą odpowiedniej dawki soli fizjologicznej. Bywa to dość trudne, gdyż dziecko trudno utrzymać w jednej pozycji, czego wymaga zabieg inhalacji. Niemniej warto się postarać, gdyż efekty zabiegu są zadowalające, a dziecko odczuwa przez dłuższy czas ulgę.

U starszych dzieci w przypadku pojawienia się żółtej wody z nosa, po konsultacji z lekarzem można zastosować środki farmakologiczne, takie jak krople do nosa, aerozole czy tabletki. 

Zobacz też: Angina - objawy i sposoby leczenia

Więcej o: