Zatkane ucho u dziecka: przyczyny i leczenie. Domowe sposoby na odetkanie ucha

Zatkane ucho u dziecka to problem, z którym można poradzić sobie domowymi sposobami, jednak zdarza się też, że wymaga on interwencji laryngologa. Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

Jak odetkać zatkane ucho u dziecka?

Zatkane ucho to częsta przypadłość u dzieci. Może mieć ona wiele przyczyn, począwszy od jesiennego przewiania, skończywszy na wodzie, która dostała się do niego w trakcie lekcji pływania. Jak odetkać zatkane ucho u dziecka? Wszystko zależy od przyczyny powstania uczucia zatkania. Jeśli jest ono bardzo silne i spowodowane nadmiarem woskowiny, konieczna może okazać się wizyta u lekarza laryngologa, który wykona płukanie uszu. Polega to na wprowadzeniu do ucha wody pod ciśnieniem, co pomaga wydostać się woskowinie na zewnątrz. Lekarze specjaliści korzystają także z innych metod oczyszczenia ucha, np. z użyciem ssaka lub haczyka usznego. Każda z nich jest równie skuteczna. Jeśli zatkane ucho jest konsekwencją zalegania wody po kąpieli lub basenie, zazwyczaj towarzyszy temu uczucie bólu, które może świadczyć o infekcji. Wtedy również konieczna jest wizyta u lekarza, który będzie w stanie wdrożyć odpowiednie leczenie. Zalegająca woda w uchu sprzyja powstawaniu bakterii, a co za tym idzie infekcja taka może wymagać zastosowania antybiotyku.  

Zobacz też: Ból ucha u dziecka: domowe metody łagodzenia dolegliwości

Jak odetkać ucho: domowe sposoby na zatkane uszy

Istnieją jednak sytuacje, w których z zatkanym uchem u dziecka można próbować poradzić sobie domowymi sposobami. Takie metody warto stosować:

  • kiedy zatkane uszy są efektem silnego kataru - obrzęk śluzówki nosa może też objąć przewody słuchowe, stąd uczucie zatkania; najlepszym sposobem jest stosowanie kropli do nosa i inhalacji, które obkurczą śluzówkę
  • kiedy zatkanie jest efektem zebrania się nadmiaru woskowiny - konieczne jest wtedy oczyszczenie przewodu słuchowego, jednak nie z użyciem patyczka kosmetycznego tylko specjalnego preparatu, który po zapuszczeniu do ucha rozpuszcza wydzielinę i ułatwia jej wydostanie się na zewnątrz.

Częstym błędem higienicznym jest stosowanie patyczków do oczyszczania przewodu słuchowego. Takie działanie często sprzyja powstawaniu czopów z woskowiny, które powodują uczucie zatkania. W celu oczyszczenia ucha z woskowiny powinno się stosować specjalne preparaty. Są one tworzone na bazie substancji, takich jak oliwa z oliwek, parafina ciekła czy mieszanki olejów. 

Woda utleniona do zatkanego ucha: czy to bezpieczne?

Dość starym, ale skutecznym sposobem jest zakropienie kilku kropel wody utlenionej do ucha w celu odetkania go. Woda utleniona w kontakcie ze skórą wytwarza tlen, który posiada właściwości dezynfekujące i odkażające. Ta metoda może być jednak stosowana w momencie, kiedy stan zapalny jest w początkowej fazie, a pierwsze symptomy wystąpiły nie dawniej niż 12 godzin temu. Nie zaleca się zakraplania wody utlenionej do ucha w momencie, gdy zatkaniu towarzyszy silny ból. Może on bowiem świadczyć o poważnym problemie z uchem, który zastosowanie wody utlenionej może jeszcze bardziej pogłębić. 

W przypadku dzieci zaleca się ostrożność w stosowaniu wody utlenionej do uszu. Najlepiej skonsultować się z pediatrą w kwestii metod odtykania uszu. Jeśli jednak chcemy spróbować z wodą utlenioną, wtedy należy zacząć od bardzo niewielkiej ilości - jednej lub dwóch kropli - by najpierw obserwować reakcję dziecka (np czy nie pojawia się ból).

Zatkane ucho u dziecka: kiedy do lekarza?

Kiedy z zatkanym uchem u dziecka udać się do lekarza? Jeśli domowe sposoby mimo regularnego i konsekwentnego stosowania nie dają poprawy w przeciągu trzech dni, należy skonsultować się ze specjalistą. Może okazać się bowiem, że problem jest zdecydowanie poważniejszy niż nam się wydawało i w grę wchodzić może nawet zapalenie ucha lub uszkodzenie błony bębenkowej. Laryngolog tymczasem w ciągu jednego badania może być w stanie ustalić przyczynę problemu i wprowadzić skuteczną terapię. 

Zobacz wideo Domowe sposoby na lepszą odporność
Więcej o:
Copyright © Agora SA