Dlaczego dzieci nie chcą spać? Jak pomóc niemowlakowi przespać całą noc?

Co zrobić, żeby niemowlę przespało całą noc? To pytanie, przed którym staje zdecydowana większość młodych rodziców. Nieliczni szczęściarze nie znają problemu i cieszą się, że ich pociechy zapadają w przynajmniej kilkugodzinną drzemkę. Pomogą kołysanki, bujanie w kołysce, olejki eteryczne rozprowadzone na kołderce? Poznaj sprawdzone sposoby, które zapewnią dłuższy sen niemowlaka.

Dlaczego niemowlęta budzą się w nocy?

Pierwsze dni noworodka bywają bardzo spokojne. Śpi niemal przez cały czas, budzi się tylko na karmienie piersią lub butelką. Jednak to bardzo często ulega zmianie. Dzieci wybudzają się, mają trudności z zaśnięciem i przespaniem kilku godzin bez żadnej przerwy. Dlaczego tak się dzieje?

U małych dzieci faza REM – czyli sen aktywny, niekiedy nazywana także fazą szybkich ruchów gałek ocznych – jest najważniejsza. Odgrywa największa rolę w rozwoju czynności mózgu. Stanowi także ponad połowę przesypianego czasu. Faza REM występuje naprzemiennie z fazą nie-REM. To sen spokojny. Cykle zmieniają się mniej więcej co godzinę.

Pod koniec jednej fazy snu dziecko może wybudzić się dosłownie na moment. Dorosły nawet nie zauważa takiej pobudki, a niemowlę najczęściej nie potrafi już zasnąć. Można jednak spróbować pomóc mu przesypiać całe noce. Co zrobić, by niemowlę dobrze spało przez całą noc?

Aktywnie spędzony dzień to dobry sen u dzieci

Na pewno warto "zmęczyć" dziecko. Aktywnie spędzony dzień zwiększy szanse na lepszy sen w nocy. Postaraj się zapewnić dziecku dużo atrakcji w ciągu dnia. Bawcie się, czytajcie książeczki, spacerujcie. Spróbuj zaplanować dzień tak, aby dziecko ostatecznie zasypiało około 22.00. Jeśli maluch zasypia wcześniej, wydłużaj stopniowo jego czas aktywności.

Dobrze przygotowane łóżeczko i pokój

Niemowlę tak jak i dorosły powinno mieć odpowiednie warunki do odpoczynku. Liczy się zarówno łóżeczko, które nie powinno stać w przeciągu, jak i sam materac, który nie może być ani za miękki, ani za twardy.

Dziecko nie może mieć też za ciepło. Mamy tendencję do przegrzewania pomieszczeń. Lepiej będzie mu się spało w temperaturze 18-20 stopni Celsjusza.

Zobacz wideo 7 rzeczy, które warto wiedzieć o ząbkach niemowlaka

Rytuały na dobry sen

Pamiętaj, że dziecko lubi rutynę. Przyzwyczaja się do błahych pozornie czynności. Warto więc wprowadzić na przykład kąpiele o stałych porach. Zawsze po umyciu dziecka, kładź je spać. Z czasem będzie już wiedziało, że zbliża się pora spania i łatwiej zaśnie.

Dzieci powinny mieć też pełny brzuszek przed pójściem spać. Solidny posiłek  zwiększy szanse na przespaną noc. Nawet jeśli dziecko zasypia przy butelce albo piersi, warto je delikatnie wybudzić i zmobilizować do dokończenia posiłku.

Drobiazgi, które sprawią, że dziecko prześpi noc

Liczą się także szczegóły. Pamiętaj, aby niemowlę zawsze miało czysty nosek przed pójściem spać. Drobinki osiadające na śluzówce mogą bowiem utrudnić oddychanie dziecku. Warto też sprawdzić pieluszkę. Dobrze zapięta nie będzie uwierać i wybudzać maleństwa. Nie będzie też za luźna, więc nie przesiąknie i nie obudzi malca.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.