Szczepienia na grypę na liście leków refundowanych. MZ: To dwie nowe szczepionki

Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę leków refundowanych. Jest na niej kilka nowych pozycji, w tym m.in. szczepionki na grypę oraz leki dla kobiet w ciąży.

Najnowsza lista refundacyjna leków, opublikowana przez MZ, będzie obowiązywać od 1 września 2020 roku. Znalazły się na niej m.in. szczepionki na grypę (zniżkowe dla dzieci i bezpłatne dla seniorów). 

Szczepionka na grypę 2020. Dla kogo refundowana?

- Na listę refundacyjną wchodzą nowe szczepionki dla pacjentów, by przeciwdziałać grypie. To są dwie nowe szczepionki. Donosowa dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Będzie ona w połowie refundowana. Dodatkowo szczepionka dla dorosłych, do 65. roku życia z chorobami współistniejącymi, na przykład z chorobami metabolicznymi, kardiologicznymi, oddechowymi, po transplantacjach i dla kobiet w ciąży - poinformował wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Wiceminister MZ wyjaśnił również, że szczepionka, która była do tej pory odpłatna w 50 proc. dla osób powyżej 65 lat, ma być w 100 proc. refundowana dla osób powyżej 75 lat.

Lista leków refundowanych. Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży

Na liście leków refundowanych po raz pierwszy pojawiły się także nieodpłatne leki dla kobiet w ciąży. To 114 pozycji. - Znajdują się tutaj insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe, progesteron - powiedział Maciej Miłkowski. 

Pełna lista leków refundowanych na stronie: www.gov.pl.

Zobacz wideo Niemcy: Minister zdrowia chce kar za niezaszczepienie dzieci
Więcej o: