Chrypka u dzieci - przyczyny powstawania
Chrypka u dzieci powstaje w efekcie zaburzeń drgań fałdów głosowych. Głos staje się słabszy oraz ''szorstki''. Chrypka sama w sobie nie jest chorobą, lecz objawem, zaś jej przyczyny mogą być wielorakie, należą do nich:
- Infekcja górnych dróg oddechowych - najczęściej spowodowana wirusami. Chrypce dodatkowo może towarzyszyć ból, suchość i drapanie w gardle. W przebiegu infekcji śluzówka gardła jest przekrwiona, zaczerwieniona oraz obrzęknięta.
- Podgłośniowe zapalenie krtani - dodatkowo pojawiają się duszności, a oddech staje się świszczący.
- Nadwyrężenie strun głosowych spowodowane na przykład intensywnym śpiewem, płaczem czy krzykiem dziecka. Pod wpływem tych czynników dochodzi do obrzęku fałdów głosowych oraz pojawienia się niewielkich guzków głosowych.
- Refluks żołądkowo-przełykowy - kwaśna treść żołądkowa zarzucana do przełyku podrażnia struny głosowe, powodując stan zapalny a w konsekwencji chrypkę.
- Wady wrodzone krtani
- Niedoczynność tarczycy powodująca osłabienie mięśni gardłowych
- Astma oskrzelowa
- Alergia
- Uszkodzenie krtani powstałe na skutek intubacji czy operacji tarczycy
- Zanieczyszczone powietrze, bierne palenie
- Ciało obce tkwiące w drogach oddechowych
- Reakcja na stres objawiająca się kaszlem lub chrząkaniem
- Wady serca
- Nowotwory ograniczające ruchy krtani
Angina - objawy i sposoby leczenia
Chrypka u dziecka: leczenie. Jak przebiega proces leczenia?
Leczenie chrypki u dzieci zależy od jej przyczyny. W najczęstszym jej przypadku spowodowanym infekcją wirusową stosuje się, w zależności od nasilenia objawów, leki przeciwwirusowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne przepisane przez lekarza. W łagodnym przebiegu choroby można stosować domowe sposoby na chrypkę, takie jak:
- Syrop z cebuli
- Sok z aloesu
- Ciepła woda lub herbata z miodem i cytryną
- Sok malinowy
- Ciepłe mleko z miodem
- Płukanki z wody i soli lub ziołowe (szałwia, rumianek) - polecane dla starszych dzieci
- Napar z siemienia lnianego
- Tabletki do ssania o działaniu znieczulającym i antyseptycznym, lizaki lub tabletki wspomagające leczenie infekcji dróg oddechowych dostępne w aptece bez recepty
Należy zadbać o odpowiednie nawilżenie i jakość powietrza, dlatego warto zakupić dobry jakościowo nawilżacz i oczyszczacz powietrza. Dziecku nie powinno nadwyrężać głosu, powinno też otrzymywać większą ilość ciepłych płynów.
W przypadku podejrzenia podgłośniowego zapalenia krtani (oprócz chrypki pojawia się kaszel, duszności, świszczący oddech) należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. W leczeniu stosuje się glikokortykosteroidy, a w ciężkich przypadkach inhalacje z adrenaliny.
Jeżeli przyczyną chrypki jest refluks żołądkowo-przełykowy wtedy leczenie polega zazwyczaj na przyjmowaniu przez dziecko leków zobojętniających kwas żołądkowy oraz zmianie diety.
Żółty katar: ropny lub z krwią. O czym może świadczyć?
Chrypka u dzieci. Kiedy należy zwrócić się do lekarza?
Chrypka u dzieci, której nie towarzyszą niepokojące objawy, takie jak: duszności, gorączka, świszczący oddech, wymioty, problemy z oddychaniem zazwyczaj nie wymaga pilnej wizyty u lekarza - o ile mija po tygodniu, a ogólne samopoczucie dziecka nie ulega pogorszeniu.
Pamiętajmy! W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do przyczyn chrypki - zwłaszcza gdy u dziecka pojawią się dodatkowe, niepokojące objawy (np. duszności, wysoka gorączka) jak najszybciej skontaktujmy się z lekarzem.
Zobacz wideo
Domowe sposoby na lepszą odporność