Szczepienie DTP chroni dziecko przed trzema chorobami [kalendarz szczepień, cena, skutki uboczne]

Szczepionka DTP to rodzaj preparatu skojarzonego, chroniącego przed trzema różnymi chorobami. W Polsce znajduje się ona na liście szczepionek obowiązkowych i uwzględniona jest w kalendarzu szczepień. W jakim wieku powinno się nią zaszczepić dziecko?

Szczepionkę DTP podaje się dzieciom między drugim a osiemnastym miesiącem życia. Może być aplikowana jako preparat samodzielny lub wchodzić w skład jednej ze szczepionek wysokoskojarzonych, takich jak "5w1" czy "6w1". 

DTP szczepionka - na co się ją stosuje?

Na co jest szczepionka DTP (z angielskiego DPT, Di-Per-Te)? Szczepienie ma za zadanie chronić dziecko przed trzema bardzo groźnymi chorobami. Są to:

  • błonica - konsekwencją tej choroby jest ogólne zatrucie organizmu, które może doprowadzić do porażenia mięśniowego czy śmierci. Objawia się najczęściej bólem gardła, gorączką, opuchlizną węzłów chłonnych i specyficznym nalotem, który pojawia się w gardle. Powoduje ją bakteria maczugowiec błonicy;
  • tężec - to choroba, na którą jest się narażonym, gdy dojdzie do skaleczenia. Jeśli zostanie ono zanieczyszczone ziemią, mułem czy kurzem, może rozwinąć się zakażenie. Tężec można rozpoznać po silnych skurczach mięśni, którym towarzyszy dotkliwy ból. Blisko jedna trzecia wszystkich przypadków choroby prowadzi do śmierci. Infekcje wywołuje laseczka tężca;
  • krztusiec - to choroba zakaźna układu oddechowego o ostrym przebiegu. Charakteryzuje się dręczącymi atakami kaszlu, a także uczuciem duszności. Odpowiada za nią bakteria Bordetella pertussis.

W składzie szczepionki DTP znajdują się: anatoksyna błonicza, anatoksyna tężcowa oraz martwe bakterie. Po podaniu szczepionki organizm rozpoczyna produkcję przeciwciał, które chronią przed wymienionymi wyżej chorobami.

Szczepienie DTP - kalendarz szczepień

Aby ochrona przed błonicą, tężcem i krztuścem była skuteczna, trzeba kilka razy powtarzać szczepienie DTP. Kalendarz szczepień zakłada jej pierwszą aplikację w drugim miesiącu życia dziecka (należy ją podać dokładnie pomiędzy szóstym a ósmym tygodniem). Kolejne dawki trzeba zaaplikować maluchowi w trzecim lub czwartym miesiącu życia, a następnie w piątym lub szóstym miesiącu. Warto też wykonać szczepienia przypominające, kiedy dziecko skończy 6. i 14. rok życia.

Szczepienie DTP - rodzaje szczepionek 

Szczepienie DTP jest konieczne, aby zapewnić dziecku ochronę przed błonicą, tężcem i krztuścem. W tym celu stosuje się następujące rodzaje szczepionki:

  • DTPw - to najprostsza postać, dostępna bezpłatnie. Znajdują się w niej pełnokomórkowe, martwe bakterie krztuśca;
  • DTPa - to odmiana bezkomórkowa, która ma w sobie tylko śladowe ilości białek bakterii krztuśca. Ta wersja jest już dodatkowo płatna niezależnie od tego, czy przyjmuje się ją samą, czy w ramach szczepionki skojarzonej.

Szczepionka DTP - cena

Podstawowa wersja szczepienia DTP jest obowiązkowa dla każdego dziecka, a co za tym idzie, jest w pełni darmowa. Jaka jest natomiast cena szczepionki DTP bezkomórkowej? Jeśli podaje się ją jako samodzielne szczepienie, to koszt wynosi około 120 złotych.

Szczepienie DTP - ewentualne skutki uboczne

W przypadku szczepienia DTP skutki uboczne niewiele różnią się od tego, co może się stać w razie podania jakiejkolwiek innej szczepionki. Powszechnie uważa się jednak, że bezpieczniejsza jest płatna wersja DTPa, ponieważ w jej przypadku znacznie zmniejsza się ryzyko wystąpienia odczynu poszczepiennego.

Wśród niepożądanych skutków szczepienia DTP znajdują się między innymi:

  • lekki obrzęk poszczepienny;
  • zaczerwienienie skóry i bolesność w miejscu aplikacji szczepionki;
  • nudności lub wymioty;
  • niewysoka gorączka (rzadko zdarza się wysoka).

Niezwykle rzadko, a właściwie nawet sporadycznie zdarza się, że dochodzi do zwiotczenia mięśni, niedowładu kończyn czy zaburzeń neurologicznych. Przeciwnicy podawania szczepionki wskazują również na jej rzekomy związek z autyzmem. Na rozwój choroby ma wpływać tiomersal, w którego składzie znajduje się rtęć stanowiąca konserwant. Mimo wszystko, nie ma żadnego naukowego dowodu, który mógłby potwierdzić tę tezę. Warto też zauważyć, że w szczepionce DTP znajduje się rtęć etylowa, którą dziecko w całości wydala z organizmu.

Zobacz wideo Czy szczepionki chronią przed zachorowaniem?
Więcej o: