Świeżo upieczeni rodzice często zwracają uwagę na to, jak wygląda wypróżnienie niemowlaka. Stolec malutkiego dziecka ma nieco luźniejszą konsystencję, niż u dorosłego człowieka, dlatego nie wszystkie takie sytuacje powinny budzić niepokój. Mimo wszystko zdarza się, że układ pokarmowy malucha przestaje sobie z czymś radzić i wówczas pojawia się biegunka. Jak sobie z nią poradzić?
Jak wygląda biegunka u niemowlaka? Przy tej dolegliwości zwiększa się częstotliwość oddawania stolca (zwykle to pięć lub więcej stolców na 12 godzin), a jednocześnie staje się on bardzo wodnisty. W kale może też pojawić się śluz, krew bądź ropa. Może mieć też zielonkawy kolor i bardzo nieprzyjemnie pachnieć (często woń kojarzy się z zapachem zgniłych jaj). Przy biegunce u niemowlaka często występują też odparzenia, ponieważ kwaśny stolec prowadzi do podrażnienia delikatnej skóry dziecka. Niekiedy, jako objawy towarzyszące, mogą też występować wymioty oraz gorączka. Maluch staje się przy tym marudny, częściej płacze i wydaje się ogólnie osłabiony.
Jeśli dojdzie do odwodnienia organizmu, rodzice zaobserwują chociażby wysuszone wargi i język u malucha. Wówczas także płacz może przebiegać bez łez. Skóra dziecka staje się też bardziej wiotka, a oczy wydają się nieco zapadnięte.
Każdy rodzic może prędzej czy później zmagać się z problemem, jakim jest biegunka u niemowlaka. Przyczyny jej występowania okazują się bardzo różne. Wśród nich wymienia się:
Co jest polecane na biegunkę u dziecka? Wielu rodziców decyduje się na podawanie leków przeciwwymiotnych, które nie sprawdzą się w przypadku ostrej postaci biegunki. W takim wypadku dochodzi do zatrzymania płynów i substancji toksycznych, co nie tylko nie łagodzi objawów dolegliwości, ale i może je nasilić.
Przede wszystkim konieczne jest nawadnianie dziecka, które szybko traci płyny. W takich wypadkach warto podawać też preparaty na bazie elektrolitów. Oczywiście w każdym przypadku warto skonsultować się z lekarzem by doradził, jakie preparaty najlepiej zastosować. Chociaż dziecko podczas biegunki zwykle nie ma apetytu, nie można pozwolić, by w ogóle nie jadło. Warto sięgać po posiłki lekkostrawne, które nie będą tłuste i tym samym nie obciążą żołądka malucha.
Aby pomóc dziecku przy biegunce, można także podawać:
Wielu przypadłości malucha nie należy bagatelizować - do nich zalicza się właśnie biegunka. Leki, które mogą pomóc w takiej sytuacji, są często dostępne w aptekach bez recepty. Mimo wszystko w pierwszej kolejności warto udać się do lekarza (zwłaszcza jeśli maluch nie ma więcej niż sześć miesięcy). W momencie, gdy domowe sposoby na biegunkę i odpowiednia dieta nie pomagają, najczęściej włączane są antybiotyki oraz sulfonamidy.
Rodzice podczas biegunki u dziecka powinni też pamiętać o jego wrażliwej skórze. Jako że łatwo dochodzi do odparzeń, warto, zapobiegawczo stosować kremy lub maści przeciwko odparzeniom. Gdyby jednak doszło do podrażnienia skóry pośladków, dobrym pomysłem będzie włączenie specyfików na odparzenia, które złagodzą dolegliwości.