Szczególnie często diagnozowany jest ostry stan zapalny ucha środkowego, do którego prowadzą zakażenia bakteryjne. Zdarza się, że rodzice mylą tę przypadłość z innymi dolegliwościami - na przykład z ząbkowaniem. Warto więc uważnie obserwować malucha, by niczego nie przeoczyć i tym samym w odpowiednim czasie zgłosić się do lekarza. Należy pamiętać, że nieleczone zapalenie ucha może doprowadzić do wielu powikłań, w tym do utraty słuchu.
Przyczyn zapalenia uszu jest wiele. Zaliczają się do nich:
Zapalenie ucha to przypadłość bardzo bolesna, dlatego rodzice od razu zauważą znaczne pogorszenie się nastroju malucha. Objawy zapalenia ucha u dziecka to:
Niekiedy w przypadku zapalenia ucha może nastąpić wyciek ropnej wydzieliny. Zwykle oznacza to, że doszło do przerwania błony bębenkowej. Dziecko w wyniku choroby może też gorzej słyszeć.
Jak rozpoznać zapalenie ucha u dziecka? Żeby stwierdzić ze stuprocentową pewnością, że w danym przypadku ma się do czynienia z tą właśnie dolegliwością, należy przeprowadzić badanie otoskopowe. Pozwala ono określić czy za ból jest odpowiedzialny stan zapalny, a nie na przykład obecność ciała obcego w uchu czy choroba zatok. Jeśli rodzice zauważą u dziecka niepokojące objawy, powinni udać się z nim do lekarza.
Leczenie zapalenia ucha u dziecka rozpoczyna się zwykle od przepisania antybiotyku. Ponadto dziecku powinno się podawać leki przeciwbólowe, by złagodzić dolegliwości związane ze stanem zapalnym oraz leki przeciwgorączkowe, pozwalające zwalczyć wysoką temperaturę. Aby terapia przebiegała sprawnie, warto zadbać o to, by w domu nie pojawiały się inne osoby. Dziecko w trakcie choroby ma obniżoną odporność, przez co może być narażone na dodatkowe infekcje.
Podając leki przeciwbólowe należy zachować ostrożność i nigdy nie przekraczać zalecanej dawki. Warto też pamiętać, że lekarz nie zawsze podaje antybiotyk - w wielu przypadkach jest tak, że objawy zapalenia ucha ustępują bez jego wdrożenia. Ulgę dziecku przyniosą także suche, ciepłe okłady. Do ich wykonania wykorzystuje się ręczniki podgrzane wcześniej w piekarniku, specjalny kompres żelowy czy termofor. W ostatnim przypadku trzeba uważać, by dziecko się nie oparzyło. Doskonałym lekarstwem jest też po prostu odpoczynek.
Jak zapobiec zapaleniu ucha u dziecka? Przede wszystkim należy pamiętać o:
Co na ból ucha możemy dostać w aptece bez recepty? Jeśli dziecko ukończyło 12. miesiąc życia, można zastosować krople do ucha z pantenolem i gliceryną. Innym środkiem uśmierzającym ból będą krople przeciwzapalne zawierające nanokoloidy srebra oraz miedzi. Kolejnymi preparatami są krople o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym z parafiną lub krople przeciwzapalne z wyciągiem z nagietka. U dzieci powyżej drugiego roku życia można także stosować różnorodne spraye z olejkami eterycznymi, które mają wspomagać leczenie zapalenia ucha.