Twoje dziecko oddycha w ten sposób? Możliwe, że będzie miało w przyszłości nadciśnienie tętnicze

Obturacyjny bezdech podczas snu (OBPS) to dolegliwość, która dosyć często występuje u dzieci. Jednak powikłania OBPS mogą być dosyć poważne. Badania przeprowadzone w Hong Kongu wykazały, że osoby, które w dzieciństwie go doświadczyły, mają zwiększone ryzyko nadciśnienia tętniczego.

Obturacyjny bezdech podczas snu to zaburzenie, która polega na przedłużonymi okresami zmniejszenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe lub tymczasowym bezdechu. To upośledza sen i negatywnie wpływa na wentylację płuc. Niestety przypadłość, o której mowa to problem, który dotyczy wielu dzieci. Występuje u od 3 do 5 proc. pacjentów pediatrycznych. Serwis termedia.pl, który przywołuje wyniki badania obserwacyjnego, opublikowanego na łamach czasopisma Thorax poinformował o wpływie OBS u dzieci na ryzyko nadciśnienia tętniczego w dorosłym życiu.

Dzieci z OBS mają zwiększone ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego w przyszłości

Jak podaje termedia.pl, w badaniu przeprowadzonym w Hong Kongu udział wzięło 243 pacjentów w średnim wieku 9,8 lat. 98 dzieci (grupę kontrolną), obserwowano przez 10 lat. Osoby, które miały umiarkowany lub bardziej zaawansowany OBS miały w przyszłości wyższe ciśnienie skurczowe od osób zdrowych z grupy kontrolnej. Wykazano, że dzieci z OBS miały zwiększone ryzyko nadciśnienia tętniczego w wieku dorosłym. Autorzy badań uznali, ze pacjenci z OBS powinni być stale kontrolowani, aby uniknąć szkodliwych skutków nadciśnienia tętniczego.

Bezdech u dziecka - inne konsekwencje

Dziecko z bezdechem sennym ma niespokojny, przerywany sen. Może w nocy się pocić, a w ciągu dnia być zmęczone, płaczliwe i rozdrażnione. Nierówny sen może spowodować u dziecka także problemy z koncentracją, nauką, a także relacjami. Nieleczony bezdech u dziecka może doprowadzić do zaburzeń wzrostu, chorób układu krążenia i układu oddechowego. Jeśli zauważysz, że dziecko ma niespokojny sen, chrapie, a w ciągu dnia oddycha ustami skontaktuj się z laryngologiem. 

Zobacz wideo Ćwiczenia dla dzieci na koordynację
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.