Jak prawidłowo i bezpiecznie wyciągnąć kleszcza dziecku? Sprawdzone porady
Ugryzienie kleszcza u dziecka: co zrobić?
Ugryzienie kleszcza u dziecka wywołuje panikę u wielu rodziców. Niepotrzebnie. Nie wszystkie kleszcze wywołują poważne choroby, a w obliczu ocieplenia klimatu i coraz łagodniejszych zim musimy liczyć się z tym, że z roku na rok będziemy coraz bardziej narażeni na takie sytuacje. Nie koniecznie trzeba będzie wybrać się do lasu - w przydomowym ogródku też możemy zostać ukąszeni. Dlatego warto nauczyć się tego, jak postępować w takich przypadkach. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie należy od razu biec na SOR - ukąszenie nie jest stanem zagrożenia życia i możemy sobie z nim poradzić sami w domowych warunkach.
Zobacz też: Wyciągnęła 150 kleszczy z ciała córki. Wyglądały jak wysypka, jak brud pod paznokciem
Jak usunąć kleszcza dziecku w domu?
Jak usunąć kleszcza dziecku w warunkach domowych? Przede wszystkim pamiętajmy o profilaktyce, mające na celu zabezpieczenie przed ewentualnym ugryzieniem. Kiedy dzieci mają bawić się na dworze, w miejscu gdzie jest trawa, drzewa i krzewy - osłaniajmy maksymalnie ich ciało. Warto też stosować środki w sprayu, które chronią przed kleszczami, ale także przed komarami. Ważne jest, aby po spacerze starannie obejrzeć skórę dziecka - im szybciej dowiemy się o fakcie ukąszenia i wyjmiemy pasożyta, tym mniejsze ryzyko powikłań.
Co zrobić, gdy mimo ochrony znajdziemy pasożyta na ciele dziecka? Kleszcza można usunąć przy pomocy:
- pęsety - wtedy należy uchwycić go, jak najbliżej skóry dziecka, na tyle delikatnie, by go nie zgnieść, a jednocześnie na tyle zdecydowanie, aby jednym pociągnięciem wyciągnąć całego pasożyta;
- strzykawki do wyjmowania kleszczy dostępnej w aptece - pomaga ona zassać pasożyta i wyjąć go w sposób szybki i bezbolesny;
Po przeprowadzeniu zabiegu należy dokładnie sprawdzić miejsce ukłucia (czy nie została w nim część pasożyta, lub czy nie pojawi się zaczerwienienie). W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Usuwanie kleszcza. Główka pasożyta została w ciele - co robić?
Jeśli proces usuwania kleszcza nie powiódł się do końca i w ciele została główka pasożyta, wtedy należy skontaktować się z lekarzem. Pamiętajmy, że miejsca ukąszenia nie należy niczym smarować ani natłuszczać zarówno przed, jak i po wyciągnięciu pajęczaka. Nie wolno także stosować przypalania, wykręcania i tym podobnych metod. Po usunięciu kleszcza miejsce wbicia trzeba zdezynfekować.
Odkleszczowe zapalenie mózgu: co to za choroba?
Odkleszczowe zapalenie mózgu jest schorzeniem wywoływanym przez wirus przenoszony przez kleszcze. Najlepszym zabezpieczeniem przed nim jest niedopuszczenie do ukąszenia. Choroba ujawnia zazwyczaj w przeciągu 7-14 dni po kontakcie z zakażonym kleszczem. Pojawiają się wówczas objawy takie jak:
- zawroty głowy,
- nudności,
- wymioty.
Jeśli organizm samodzielnie nie zwalczy zakażenia, wówczas w drugiej fazie pojawia się stan zapalny opon mózgowo-rdzeniowych. Wtedy konieczna jest hospitalizacja. Leczenie polega na łagodzeniu występujących symptomów: obniżaniu gorączki, stosowaniu leków przeciwbólowych, a także tych zmniejszających obrzęk mózgu, jeśli go zdiagnozowano.
Rokowania przy odkleszczowym zapaleniu mózgu są korzystne. Śmiertelność w przypadku tego schorzenia wynosi zaledwie 1 proc.
Zobacz też: Kleszczowe zapalenie mózgu u dzieci - jak uchronić dziecko przed zachorowaniem?
Borelioza: najbardziej znane schorzenie odkleszczowe
Borelioza to jedna z chorób, którymi zakazić można się od kleszczy. I wbrew pozorom nie jest konieczne ugryzienie. Wystarczy, że pasożyt usiądzie na ciele dziecka i złoży tam odchody, aby doszło do zakażenia. Siedliskiem bakterii wywołującej boreliozę jest bowiem treść przewodu pokarmowego kleszcza.
Borelioza jest więc chorobą bakteryjną, która wcześnie wykryta może być z powodzeniem leczona. Stosuje się antybiotykoterapię: tetracykliną, doksycykliną lub amoksycyliną. Niemniej jednak w wielu przypadkach pierwsze objawy boreliozy mylone są z innymi schorzeniami, dlatego chorzy pozostają nieświadomi, co do rozwijającego się w ich organizmie zakażenia.
Do symptomów boreliozy należy:
- gorączka,
- osłabienie,
- bóle mięśni.
Jeśli dodatkowo występuje rumień wędrujący, wtedy lekarz ma pewność co do zakażenia boreliozą (jednak objaw ten statystycznie występuje tylko u 30 proc. pacjentów). Pozostałe dolegliwości można natomiast pomylić ze zwykłym przeziębieniem. W przypadku, kiedy choroba przejdzie w fazę późną mogą wystąpić poważne objawy neurologiczne. Problemem w diagnostyce jest także to, że nie ma obecnie wiarygodnych testów potwierdzających boreliozę.
Inne choroby odkleszczowe
Inne choroby odkleszczowe, które występują u ludzi, to między innymi:
- bartonella
- anaplazmoza granulocytarna
- babeszjoza
- tularemia
- gorączka Q
Zobacz też: O tej chorobie odkleszczowej wiemy zdecydowanie za mało. Ekspert: 10 proc. przypadków kończy się śmiercią
-
Nauka w klasach 1-3 wraca do trybu zdalnego. Niedzielski: "mały kroczek w tył"
-
Mama 22 dzieci była w ciąży bez przerwy przez ponad 16 lat. "Najkrótszy poród trwał 45 minut"
-
Agata Młynarska świętuje urodziny syna. Nie widzieli się ponad rok. "Wiem, że jest szczęśliwy ze swoją fantastyczną żoną"
-
Rok temu urodziło się dziecko ze wściekłym wyrazem twarzy. "Nie dajcie się zwieść fotografii, dziewczynka jest słodka"
-
Do kiedy ulga na dziecko? Możesz dostać zwrot nawet jeśli twoje dziecko jest już pełnoletnie
- Polska mama z Austrii: Do porodu potrzebowałam jedynie własnej szczoteczki do zębów
- Nowe obostrzenia w Polsce. Konferencja ministra zdrowia. "Trzecia fala się rozpędza"
- "Lalka" Bolesława Prusa - streszczenie lektur, plan wydarzeń, problematyka. Pewniak maturalny
- Zmiany w procesach z udziałem dzieci. Koniec "biało-czarnych kartek"
- Kiedy jest dzień kobiet? Pomysły na wyjątkowe prezenty dla pań