Teleporada pediatryczna - jak się do niej przygotować? Dla kogo konsultacje i porady pediatry na odległość?

Teleporada pediatryczna nie jest niczym nowym, takie konsultacje były oferowane w wielu placówkach. Jednak to pandemia koronawirusa sprawiła, że stały się czymś wybieranym przez rodziców małych pacjentów.

Teleporada to nic innego, jak konsultacja z lekarzem na odległość. W związku z pandemią koronawirusa pacjenci są zachęcani do tego, aby nie przychodzili do przychodni, ale załatwiali wszystkie sprawy na odległość - czy chodzi o wypisanie recepty na przyjmowany na stałe lek, czy skonsultowanie niepokojących objawów chorobowych. Z teleporad korzystają także rodzice, których niepokoi zachowanie dziecka, a boją się z nim iść do przychodni, tak, jakby to zrobili dawniej.

Teleporada pediatryczna - jak się do niej przygotować?

O przybliżenie tej formy konsultacji poprosiliśmy pediatrę, dr Ewę Miśko-Wąsowską.

  1. Z teleporady możemy skorzystać zarówno u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, jak i u specjalisty.
  2. Teleporada - jak się zapisać? Wizytę należy wcześniej umówić w placówce, a o wyznaczonej godzinie lekarz oddzwania do pacjenta. Najczęściej jest to konsultacja telefoniczna lub wideorozmowa.
  3. Jak przygotować się do teleporady pediatrycznej? Dobrze jest wypisać sobie wątpliwości dotyczące zdrowia dziecka, usystematyzować od kiedy i jakie objawy występują, jakie leki dziecko przyjmuje. Warto też przygotować odpowiednie zdjęcia i nagrania (np. zdjęcia zmian skórnych, nagranie kaszlu).
  4. Teleporada pediatryczna - którego lekarza wybrać? W miarę możliwości umawiamy się do lekarza, który zna nasze dziecko. Może to ułatwić postawienie diagnozy albo monitorowanie leczenia choroby przewlekłej.
  5. Dla kogo jest ta forma wizyty? W ten sposób odbywają się głównie wizyty w nagłych przypadkach (początek infekcji, uraz). Jednak, jeżeli mamy wątpliwości co do rozwoju dziecka, telenorada może służyć do omówienia poszczególnych kroków rozwojowych.
  6. Teleporada pediatryczna zastępuje standardową wizytę? W razie wątpliwości lekarz umawia się z pacjentem na badanie. Niejednokrotnie objawy są tak oczywiste, że za pomocą samej teleporady można zdiagnozować dziecko.
  7. W czasie teleporady lekarz może ustalić leczenie, przepisać receptę na lekarstwa czy wypisać zwolnienie lekarskie (przypomnijmy, że recepty i zwolnienia są wystawiane w wersji elektronicznej).

Wizyty szczepienne odbywają się stacjonarnie, w placówce. Przywrócono szczepienia w ramach Programu Szczepień Ochronnych, są one przeprowadzane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa przeciwepidemicznego. Szczepienia można przeprowadzić, jeśli brak jest epidemiologicznych czynników ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 - zarówno u dziecka, jak i jego opiekunów lub innych domowników oraz oraz zarówno dziecko jak i rodzic/opiekun, a także ich domownicy nie mają objawów ostrej infekcji (gorączka, kaszel, duszność, biegunka), które mogłyby wskazywać na COVID-19. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj: Szczepienia a koronawirus. Szczepienia ochronne dzieci zostają przywrócone.

Zobacz wideo Maskowanie ust i nosa. Co należy wiedzieć? Jak zrobić samemu maseczkę?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.