Teleporada pediatryczna - jak się do niej przygotować? Dla kogo konsultacje i porady pediatry na odległość?
Teleporada to nic innego, jak konsultacja z lekarzem na odległość. W związku z pandemią koronawirusa pacjenci są zachęcani do tego, aby nie przychodzili do przychodni, ale załatwiali wszystkie sprawy na odległość - czy chodzi o wypisanie recepty na przyjmowany na stałe lek, czy skonsultowanie niepokojących objawów chorobowych. Z teleporad korzystają także rodzice, których niepokoi zachowanie dziecka, a boją się z nim iść do przychodni, tak, jakby to zrobili dawniej.
Teleporada pediatryczna - jak się do niej przygotować?
O przybliżenie tej formy konsultacji poprosiliśmy pediatrę, dr Ewę Miśko-Wąsowską.
- Z teleporady możemy skorzystać zarówno u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, jak i u specjalisty.
- Teleporada - jak się zapisać? Wizytę należy wcześniej umówić w placówce, a o wyznaczonej godzinie lekarz oddzwania do pacjenta. Najczęściej jest to konsultacja telefoniczna lub wideorozmowa.
- Jak przygotować się do teleporady pediatrycznej? Dobrze jest wypisać sobie wątpliwości dotyczące zdrowia dziecka, usystematyzować od kiedy i jakie objawy występują, jakie leki dziecko przyjmuje. Warto też przygotować odpowiednie zdjęcia i nagrania (np. zdjęcia zmian skórnych, nagranie kaszlu).
- Teleporada pediatryczna - którego lekarza wybrać? W miarę możliwości umawiamy się do lekarza, który zna nasze dziecko. Może to ułatwić postawienie diagnozy albo monitorowanie leczenia choroby przewlekłej.
- Dla kogo jest ta forma wizyty? W ten sposób odbywają się głównie wizyty w nagłych przypadkach (początek infekcji, uraz). Jednak, jeżeli mamy wątpliwości co do rozwoju dziecka, telenorada może służyć do omówienia poszczególnych kroków rozwojowych.
- Teleporada pediatryczna zastępuje standardową wizytę? W razie wątpliwości lekarz umawia się z pacjentem na badanie. Niejednokrotnie objawy są tak oczywiste, że za pomocą samej teleporady można zdiagnozować dziecko.
- W czasie teleporady lekarz może ustalić leczenie, przepisać receptę na lekarstwa czy wypisać zwolnienie lekarskie (przypomnijmy, że recepty i zwolnienia są wystawiane w wersji elektronicznej).
Wizyty szczepienne odbywają się stacjonarnie, w placówce. Przywrócono szczepienia w ramach Programu Szczepień Ochronnych, są one przeprowadzane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa przeciwepidemicznego. Szczepienia można przeprowadzić, jeśli brak jest epidemiologicznych czynników ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 - zarówno u dziecka, jak i jego opiekunów lub innych domowników oraz oraz zarówno dziecko jak i rodzic/opiekun, a także ich domownicy nie mają objawów ostrej infekcji (gorączka, kaszel, duszność, biegunka), które mogłyby wskazywać na COVID-19. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj: Szczepienia a koronawirus. Szczepienia ochronne dzieci zostają przywrócone.
-
Meghan Markle i książę Harry spodziewają się tęczowego dziecka. "Możemy potwierdzić, że Archie będzie starszym bratem"
-
Magda Gessler o roli babci. "Nie jestem żadną babcią, bo moja córka do mojej wnuczki mnie nie dopuszcza"
-
Szkoły zamknięte do końca roku szkolnego? Adam Niedzielski: To są decyzje, które będziemy podejmowali
-
Szkoły zamknięte do końca roku 2021? Przemysław Czarnek: Prędzej czy później ten powrót nastąpi
-
Imiona dla dzieci, które kiedyś były zakazane. Dziś można tak już nazwać swoją pociechę
- Ulga na dziecko urodzone w ciągu roku 2020. To jedna z największych ulg podatkowych, ale nie przysługuje wszystkim
- Szkoły zamknięte do końca roku szkolnego 2021 czy Powrót po Wielkanocy? Czarnek optymistycznie: będziemy mogli rozmawiać o terminach
- Zadbaj o prawidłową pielęgnację skóry swojego dziecka od pierwszych dni życia. Ten krem i balsam to numer 1 w rekomendacjach dermatologów
- Poradzisz sobie z niemowlakiem? Sprawdź, jak dużo wiesz o małych dzieciach
- Czternasta emerytura 2021 - kiedy będzie wypłacana? Na dodatkowe pieniądze emeryci muszą jeszcze trochę poczekać