Gorączka u dziecka może mieć różne przyczyny. Najczęstsze to infekcje (wirusowe, bakteryjne czy grzybicze), które mogą dotyczyć różnych układów (m.in. oddechowego czy pokarmowego) czy szczepienia. Przyczyną gorączki może być także udar cieplny, a także - co rzadziej występuje u dzieci - zaburzenia endokrynologiczne, choroby endokrynologiczne, niektóre leki. Podczas ząbkowania nieznacznie podnosi się ciepłota ciała, ale zazwyczaj nie przekracza ona 38,2 st. C.
O gorączce u dziecka mówimy, gdy temperatura przekracza 38 st. C. Musimy pamiętać, że prawidłowa temperatura ciała mieści się mniej więcej w przedziale 36,4-37 st. C, a u dzieci ten zakres może być większy, wynosić 36,2-37,2 st. C.
Po dzieciach często widać, że mają gorączkę. Policzki są zaczerwienione, oczy zaszklone, ciało rozpalone. Maluch pokłada się, jest marudny. Wystarczy dotknąć ustami czółko, a już wiemy, że coś jest na rzeczy. Jak zmierzyć gorączkę dziecku? Mamy kilka możliwości, temperaturę możemy zmierzyć m.in. w odbycie, pod pachą czy w uchu. U najmłodszych najlepszy będzie pomiar temperatury w odbycie.
Musimy pamiętać, że w zależności od tego, w którym miejscu będziemy mierzyć temperaturę, pomiar będzie inny. Nie zdziwmy się, że termometr pokaże co innego, gdy temperaturę sprawdzimy pod pachą, a co innego, gdy zrobimy to na skroni. Należy wziąć pod uwagę to, gdzie mierzymy temperaturę. Na przykład jeśli korzystamy z pomiarów w odbycie, musimy odjąć pół stopnia.
Jedno to sposoby mierzenia temperatury u dzieci, drugie to termometr z którego korzystamy. Najbardziej uniwersalnym jest ten elektroniczny, który możemy wykorzystać do pomiarów w różnych częściach ciała. Rodzice chętnie sięgają po termometry bezdotykowe (skroniowe), ale należy pamiętać, że są one najmniej dokładne. Korzystając z takiego sprzętu, dobrze jest wykonać pomiar kilkukrotnie (minimum trzy razy) i wyciągnąć średnią. Dzieciom możemy mierzyć temperaturę w uchu, jednak korzystając z termometru przeznaczonego do takiego pomiaru, musimy pamiętać, że musimy być ostrożni, aby nie uszkodzić wnętrza ucha. O rodzajach termometrów (m.in. o tym w smoczku) przeczytasz tutaj: Termometr - rodzaje. Co warto wiedzieć?
Co robić, gdy termometr wskaże gorączkę? U noworodków gorączka (a także stan podgorączkowy) wymaga pilnej konsultacji pediatrycznej. Konsultacji wymaga również każda gorączka i stan podgorączkowy u niemowląt do trzeciego miesiąca życia. U starszych dzieci, które przy gorączce czują się dobrze, z konsultacją możemy poczekać dwa-trzy dni. Pilnej konsultacji na SOR wymagają dzieci w złym stanie, apatyczne. Rodzic powinien patrzeć na stan dziecka, światłem ostrzegawczym powinny być wszystkie zmiany w zachowaniu.
Przydatne informacje dotyczące gorączki u dziecka znajdziecie w naszym artykule: Gorączka u dziecka. 11 pytań, na które warto znać odpowiedź.