Witamina C - co to takiego?
Witamina C dla dzieci i dla dorosłych to inaczej mówiąc kwas askorbinowy, który powinien być organizmowi dostarczony przede wszystkim wraz z dietą. Substancji tej człowiek sam nie wytwarza, a jest ona ważna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Szeroko debatuje się nad jej znaczeniem dla prawidłowego działania układu odpornościowego. Podkreślmy jednak z całą stanowczością, że nie ma dowodów na to, by podawanie witaminy C w czasie trwającej infekcji było w stanie przyspieszyć jej zakończenie.
Profilaktyczne stosowanie witaminy C może wzmocnić nasz organizm i zmobilizować go do lepszego bronienia się przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Ale witamina ta ma swoje zastosowanie nie tylko w medycynie, gdzie dowiedziono jej pozytywnego działania na układ krążenia. Witamina C często stosowana jest też w kosmetyce, bo znacząco wspomaga procesy regeneracji skóry.
Witamina C dla dzieci. Czy należy ją suplementować?
W przypadku dzieci poleca się stosowanie diety bogatej w witaminę C lub ewentualne jej suplementowanie, które jednak powinno odbywać się w porozumieniu z pediatrą. Witamina C ma bardzo korzystne działanie na rozwijający się organizm.
Wiadomo, że witaminę C można przyjmować w postaci suplementu, jednak najkorzystniejsze dla organizmu jest dostarczenie jej z codzienną dietą. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że najwięcej witaminy C możemy dostarczyć zjadając owoce cytrusowe. Jest w tym sporo racji, jednak kwasy zawarte w cytrusach niekorzystnie oddziałują na szkliwo zębów, dlatego lepiej nie przesadzać z ich spożyciem. Dobrym źródłem kwasu askorbinowego będą za to:
Witamina C: gotowe suplementy
W sklepach i aptekach możemy znaleźć całą masę suplementów zawierających witaminę C. I o ile w wersji dla dorosłych przeważnie występuje ona w formie tabletek, o tyle dla dzieci producenci przygotowali dużo atrakcyjniejsze formy jak np. lizaki, cukierki, pastylki czy żelki. Decydując się na podanie dziecku suplementu z witaminą C zwracajmy uwagę nie tylko na przystępną formę podania, ale przede wszystkim na skład. Często bowiem zdarza się, że produkty, które reklamowane są jako te stworzone z myślą o najmłodszych, zawierają zdecydowanie zbyt duże jak dla nich ilości cukru i innych substancji, które sprawiają, że produkt jest smaczny, ale niekoniecznie zdrowy. Pamiętajmy, że lepiej przyswajalna będzie witamina C pozyskiwana z owoców, a co więcej będzie ona dłużej utrzymywała się w organizmie niż taka w postaci suplementu diety.
Podejmując decyzję o suplementacji warto skonsultować się z lekarzem, który wskaże czy takie działanie jest niezbędne w przypadku naszej pociechy. Jak w przypadku każdego suplementu należy także zachować szczególną ostrożność podając witaminę C dziecku. Może bowiem zdarzyć się, że wywoła ona działania niepożądane. Do najczęstszych powikłań po stosowaniu kwasu askorbinowego należą sensacje ze strony układu pokarmowego jak biegunka, nudności i wymioty.
Zobacz też: Choroba lokomocyjna u dzieci. Jak sobie z nią radzić? Podpowiadamy sprawdzone sposoby