Koronawirus. Jak ustrzec dziecko przed zakażeniem? Ministerstwo publikuje zalecenia

Koronawirus dotarł do Europy. Jak ustrzec dziecko przed zakażeniem koronawirusem? Należy powstrzymać się z podróżowaniem do miejsc, gdzie pojawiły się ogniska wirusa, a na co dzień stosować się do zaleceń.

Koronawirus, o którym ostatnio jest głośno, to nowy wirus SARS-Cov-2, który wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawy choroby to najczęściej gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśni, zmęczenie. Wirus przenosi się drogą kropelkową, nie ma szczepionki przeciw wirusowi SARS-Cov-2. Zapobiegać zakażeniu możemy stosując metody, które są zalecanie także jeśli chodzi o inne choroby przenoszone drogą kropelkową (m.in. grypa sezonowa). Na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby najbardziej narażone są osoby starsze, a także te z obniżoną odpornością, którzy chorują na inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Koronawirus: zapobieganie zakażeniu. Jak uchronić dziecko?

Ministerstwo Zdrowia w poradniku zatytułowanym "Co musisz wiedzieć o koronawirusie" przedstawiło podstawowe środki ochronne przeciwko nowemu koronawirusowi wywołującemu chorobę COVID-19. Znajdziemy tam zalecenia, do których powinniśmy się stosować, chcąc zminimalizować ryzyko zakażenia. O czym należy pamiętać?

  • Często myj ręce. Ministerstwo zaleca, aby używać wody i mydła, a jeśli nie mamy do nich dostępu, powinniśmy używać środków (płynów czy żeli) na bazie alkoholu (min. 60 proc.). O tym, jak poprawnie myć ręce pisaliśmy tutaj: Banalny sposób, który może chronić przed koronawirusem i nie tylko. GIS przypomina instrukcję;
  • Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania. Gdy kichamy lub kaszlemy powinniśmy zakrywać usta lub nos zgiętym łokciem lub chusteczką, którą natychmiast musimy wyrzucić do zamkniętego kosza. Ręce musimy umyć (mydłem lub wodą) lub środkiem z min. 60 proc. alkoholem. Nie zakrywajmy nosa i ust dłońmi, w ten sposób możemy przenieść zarazki na przedmioty i osoby, których dotykamy;
  • Zachowaj bezpieczną odległość. Między nami a innymi ludźmi powinie być co najmniej metr odległości. Powinniśmy o tym pamiętać szczególnie wtedy, gdy znajdujemy się obok ludzi, którzy kaszlą, kichają, mają gorączkę;
  • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Ministerstwo przypomina, że dłońmi dotykamy wielu powierzchni, także takich, które mogą być skażone wirusem. A jeśli zanieczyszczonymi rękami dotkniemy oczu, nosa lub ust, możemy przenieść wirusa na siebie.

Ministerstwo Zdrowia przypomina także, że objawy ze strony układu oddechowego, którym towarzyszy gorączka mogą mieć różne przyczyny, których podstawą mogą być zakażenia bakteryjne lub wirusowe. Jeśli mamy gorączkę, kaszel czy trudności z oddychaniem, powinniśmy zgłosić się do lekarza. Pomocy medycznej należy zasięgnąć zgodnie z zaleceniami opisanymi na stronie GIS (osoby, u których występują objawy chorobowe, a podróżowały do miejsc, w których wykryto ogniska koronawirusa nie powinny zgłaszać się do "zwykłych" przychodni rejonowych, a do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych). Należy także śledzić aktualne komunikaty dla podróżujących, które są publikowane przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Koronawirus: zapobieganie zakażeniu. Nie podróżuj do tych miejsc

Oczywistym sposobem na uchronienie dziecka przed zakażeniem koronawirusem, jest unikanie miejsc, w których odkryto ogniska wirusa. GIS odradza wyjazdy do dziewięciu krajów. Są to:

  1. Chiny,
  2. Korea Południowa,
  3. Włochy (zwłaszcza Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum),
  4. Iran,
  5. Japonia,
  6. Tajlandia,
  7. Wietnam,
  8. Singapur,
  9. Tajwan.

Na specjalnej mapie możemy na bieżąco monitorować liczbę osób zakażonych, a także sprawdzić, gdzie znajduje się najwięcej chorych.

Czy Polska jest gotowa na koronawirusa?

Zobacz wideo

Koronawirus a maseczki

Ministerstwo informuje także, że nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2. Powinniśmy ich używać tylko wtedy, jeśli mamy objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewamy u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujemy się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.

Koronawirus. Dzieci mniej podatne na zakażenie?

Wirus SARS-CoV-2, z nieodkrytych jeszcze powodów, rzadziej atakuje dzieci. Jak uważają eksperci cytowani przez serwis Business Insider, ma to olbrzymie znaczenie dla szybkości rozchodzenia się epidemii. Dlaczego? Najmłodszym trudno jest zachowywać zasady higieny, dokładnie myć ręce czy nie dotykać rękoma ust.

Korzystałam z informacji opublikowanych na stronach Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.