Ból ucha u dziecka: charakterystyka dolegliwości
Ból ucha u dziecka to niestety dość częsta przypadłość. Niemowlęta i małe dzieci są bardziej wrażliwe i skłonne do zapadania na infekcje ucha. Większość z nich z czasem wyrasta z tej nadwrażliwości. Infekcje ucha u dzieci często ujawniają się bezpośrednio po przebytym przeziębieniu lub grypie. Ból ucha, w zależności od nasilenia, może w ciągu kilku dni przejść samoistnie, ale równie dobrze może rozwinąć się w stan przewlekły. Niestety nie ma skutecznych sposobów zapobiegania występowaniu bólu ucha u dziecka. Wskazuje się jednak, że kilka czynników może zminimalizować ryzyko wystąpienia infekcji ucha. Należy do nich:
Niektóre niemowlęta nigdy nie chorują na ucho, inne łapią jego infekcje bardzo często. Trudno jednoznacznie wskazać przyczyny takiego stanu. Zwraca się jednak uwagę, że dzieci uczęszczające do żłobka lub przedszkola są bardziej narażone na ból ucha, ponieważ infekcje górnych dróg oddechowych prowadzące do infekcji ucha, szybciej rozprzestrzeniają się w dużych skupiskach dzieci.
Ból ucha u dziecka. Przyczyny występowania
Przyczyny bólu ucha u dziecka mogą być różnorodne. Stan zapalny ucha środkowego zazwyczaj powodują bakterie lub wirusy, ale może być on również konsekwencją alergii. Najbardziej na infekcje uszu podatne są niemowlęta i mniejsze dzieci. Dzieje się tak ze względu na kilka czynników:
Ból ucha u dziecka: typowe objawy
Ból ucha u dziecka wywołuje następujące objawy:
W pojedynczych przypadkach stan zapalny ucha może przebiegać bezobjawowo.
Ból ucha u dziecka: jakie badanie należy wykonać?
Ból ucha u dziecka to stan, który wymaga konsultacji z lekarzem. Ten za pomocą odpowiedniego przyrządu (otoskopu) zajrzy dziecku do ucha i oceni jego wygląd. Na wczesnym etapie choroby błona bębenkowa jest zaróżowiona, a później robi się czerwona i opuchnięta. Wówczas lekarz podejmuje decyzję o sposobie leczenia.
Ból ucha u dziecka. Domowe sposoby łagodzenia bólu
Ból ucha to sytuacja na tyle poważna, że nie powinniśmy jej lekceważyć i próbować leczyć na własną rękę. Nim jednak trafimy do lekarza, warto zastosować kilka domowych sposobów na ból ucha u dziecka. Przede wszystkim warto ogrzewać ucho. Można to zrobić stosując ciepły okład lub leżąc na poduszce elektrycznej. Sprawdza się także namoczenie wacika w olejku kamforowym i włożenie go do ucha - również działa rozgrzewająco. Sposoby te nie powinny jednak zastąpić lub opóźnić wizyty u lekarza.
Ból ucha u dziecka: co na ból? Leczenie
Ból ucha u dziecka wymaga interwencji lekarza. Infekcje ucha najczęściej leczone są za pomocą:
Zobacz też: Badania słuchu u dziecka - które warto robić i kiedy