Zapalenie oskrzeli u dziecka - jakie są objawy i powikłania choroby? Jak odróżnić je od astmy?

Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli i kiedy mamy do czynienia z przewlekłą odmianą tej choroby? Sprawdź też, jak odróżnić to schorzenie od astmy, która może dawać podobne objawy.

Zapalenie oskrzeli można pomylić ze zwykłą grypą. Rozwija się powoli, a jego przyczyną jest infekcja górnych dróg oddechowych. W efekcie działania bakterii i wirusów zostaje podrażniona błona śluzowa. Takie wirusowe środowisko sprzyja nadmiernej produkcji śluzu, co z kolei przekłada się na silny i męczący kaszel. Do tego dochodzi osłabienie, bóle brzucha i wymioty. 

Zobacz wideo Przeziębienie czy grypa?

Przewlekłe zapalenie oskrzeli - na co zwrócić uwagę?

Przewlekłe zapalenie oskrzeli występuje wtedy, kiedy objawy choroby (przede wszystkim kaszel) trwają ponad trzy miesiące, a nawrót choroby następuje w ciągu dwóch lat. W przypadku dzieci, o przewlekłym zapaleniu oskrzeli można mówić przy nawracających objawach, które pojawiają się w ciągu 12 miesięcy. Choroba  objawia się kaszlem, który utrudnia spokojny sen i normalne funkcjonowanie. Jest to częsta przypadłość dzieci, które z powodu alergii mają regularnie tak zwany tylny katar, który spływa i finalnie zalega w oskrzelach. Wtedy jednak zazwyczaj nie występuje gorączka.

Powikłania po zapaleniu oskrzeli

To, co powinno niepokoić, to świszczący oddech oraz kaszel, który trwa dłużej niż jeden tydzień. W przypadku dzieci już jedna nieprzespana noc powinna być sygnałem do działania. Przechodzone i nieleczone zapalenie oskrzeli może przerodzić się w zapalenie płuc, które jest najczęstszym powikłaniem tej choroby. Kiedy sytuacja jest podbramkowa, często jedynym wyjściem z sytuacji jest antybiotyk.

Zapalenia oskrzeli i astma - jak je odróżnić?

Zarówno astma, jak i zapalenie oskrzeli, związane są ze stanem zapalnym w obrębie dolnych dróg oddechowych. Do objawów astmy zalicza się:

  • napady duszności,
  • świadczący oddech,
  • napady kaszlu,
  • uczucie ciężaru w klatce piersiowej.

Wszystkie te objawy pojawiają się najczęściej rano zaraz po przebudzeniu. Astma jest efektem nadreakcji oskrzeli i najlepiej diagnozuje się ją przez zabieg zwany spirometrią z zapisem krzywej przepływ-objętość oraz próby rozkurczowej, która pomaga odróżnić astmę od przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Czym różni się astma od zapalenia oskrzeli?

Zapalenie oskrzeli trwa przez okres krótszy niż trzy tygodnie. Wywołuje je zwykle infekcja, która objawia się silnym kaszlem. To, co łączy astmę z zapaleniem oskrzeli, to kaszel oraz świszczący oddech. Istotny jest czas trwania choroby - zapalenie oskrzeli nie powinno trwać dłużej niż trzy tygodnie. Asta objawia się gwałtowną reakcją na obecność poszczególnych bodźców, które potęgują duszności. Natomiast gorączka, ogólne rozbicie, bóle mięśni są powiązane z zapaleniem oskrzeli.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.