Zajady jest to potoczna nazwa stanu chorobowego warg, zwanego zapaleniem kącików ust. W języku łacińskim występują dwa pojęcia do określenia tej przypadłości, są to - cheilitis lub chilosis. Jest to nic innego jak niekiedy bardzo bolesne i długotrwałe pęknięcia skóry zlokalizowane w tak newralgicznym miejscu jak kąciki ust. Nierzadko zdarza się, iż występują one równocześnie po obu stronach naszych ust, co czyni je jeszcze bardziej uciążliwymi. Niekiedy dodatkowo w miejscach powstania zajadów występuje nadżerka, która powoduje ubytek naskórka. Zajady często są mylone z opryszczką, która również jest nieproszonym gościem na ustach. Rozróżnienie tych dwóch dolegliwości jest stosunkowo proste - opryszczka jest zazwyczaj związana z występowaniem widocznych pęcherzy, w których znajduje się płyn surowiczy. Gdy pęcherz pęknie miejsce, w którym się znajdował zaczyna wysychać - tym samym rozpoczyna się proces gojenia. W przypadku zajadów nie mamy do czynienia z pęcherzami, ich leczenie jest znacznie dłuższe niż w sytuacji gdy na ustach pojawia się opryszczka. Pozytywną wiadomością jest fakt, iż gdy dojdzie do zapalenia kącików ust nie jest to zaraźliwe dla innych osób. Ta przypadłość charakteryzuje się pojawieniem rany, która jest wynikiem pęknięcia wysuszonej skóry. Konsekwencją nie leczenia zajadów mogą być blizny, które dość często pozostają z nami na całe życie.
Zajady na ustach mogą się zdarzyć niemal u każdego, czy istnieje tutaj grupa, która może być najbardziej narażona na występowanie zapalenia kącików ust? Uważa się, iż statystycznie przypadłość ta może być najbardziej uciążliwa dla kobiet w ciąży. Spowodowane jest to zapewne wzmożoną pracą organizmu za sprawą różnych procesów w nim zachodzących. Niestety problem ten w ciągu dziewięciu miesięcy ciąży może powracać kilkukrotnie.
Przyczyny tworzenia się zajadów w kącikach ust są nam generalnie znane, dzięki czemu leczenie może być skuteczniejsze.
Zajady przyczyny powstawania:
Zajady jak leczyć - któż z nas nie zadał sobie tego pytania choć raz w życiu? Najczęściej dzieje się to kiedy ten problem nas dotyka. Aby skutecznie i w miarę możliwości szybko wyleczyć chorobę musimy najpierw poznać jej przyczyny. Najczęściej zaleca się specjalistyczne maści na zajady, mają one działanie przeciwdrobnoustrojowe. Dodatkowo suplementację witaminy C oraz B, lub dietę bogatą w takowe elementy.
Domowe sposoby na zajady są dla nas ogólnie dostępne. Jeżeli zapalenie kącików ust nie jest wywołane przez poważne przyczyny można je zastosować. Co jest polecane:
Co na zajady będzie najskuteczniejsze? Generalnie trzeba do tego podejść w indywidualny sposób, dla jednych będą to maści/żele/sztyfty/pomadki, które są dedykowane na tą dolegliwość i ogólnie dostępne w aptece, dla innych wystarczy zmiana diety. Dopuszczalne jest łączenie obu sposobów w celu uzyskania lepszych rezultatów. Środki do smarowania ust można używać profilaktycznie aby zapobiegać możliwości powstania zapalenia kącików ust.