Badanie kału na pasożyty u dziecka. Cena, pobranie, przygotowanie do badania

Badanie kału na pasożyty to stosunkowo proste i bezbolesne badanie, które może nam dać odpowiedzi, co do wielu nekających nas objawów. Dzięki niemu w krótkim czasie dowiemy się, czy w naszym układzie pokarmowym nie zagnieździli się niechciani goście. Szczególnie częste takie przypadki są wśród małych dzieci. Na szczęście większość zakażeń pasożytniczych można w miarę szybko wyleczyć, stosując kurację dostosowaną do rodzaju pasożyta.

Badanie na pasożyty - diagnostyka

Badanie na pasożyty pozwala stwierdzić obecność pasożytów występujących w przewodzie pokarmowym. Należą do nich między innymi tasiemiec, glista ludzka, owsiki, ale też wiele innych, często egzotycznych pasożytów. W kale odnaleźć można zarówno jaja, jak i dorosłe pasożyty lub ich fragmenty. Badanie kału pod kątem pasożytów pozwala na ustalenie rodzaju pasożyta, który zainfekował nasz organizm, a co za tym idzie pozwala na wdrożenie odpowiedniego, skutecznego leczenia.

Jakie są wskazania do wykonania badania kału na pasożyty? Przede wszystkim zaniepokoić powinny nas dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Mogą to być zaburzenia trawienia, brak apetytu ale równie dobrze wilczy głód, nudności, czy nadmierne chudnięcie. Mogą towarzyszyć temu objawy alergiczne jak pokrzywka, świąd, zapalenie spojówek lub kaszel. Objawami wskazującymi na obecność pasożytów są też bezsenność czy niespokojny sen. U dzieci pojawia się też często silna ochota na słodycze.

Jak pobrać kał do badania na pasożyty?

Jeżeli lekarz zaleci nam wykonanie badania kału w kierunku pasożytów, musimy przygotować się do pobrania próbki. Jak pobrać kał do badania na pasożyty? Przede wszystkim trzeba zaopatrzyć się w aptece w co najmniej trzy pojemniki na próbki kału. Trzy, ponieważ badanie kału na pasożyty powtarza się trzykrotnie. Zestaw do pobrania kału składa się z pojemnika i szpatułki, która przyda się przy odmierzeniu właściwej porcji kału. 

Kał należy oddać najpierw do sterylnego naczynia. Stamtąd z pomocą szpatułki należy odmierzyć porcję nie większą niż wielkości orzecha włoskiego. Jeżeli widoczne są w kale fragmenty pasożytów to także należy je pobrać, najlepiej do osobnego pojemnika z odrobiną wody.

Próbkę należy przechowywać w lodówce do czasu dostarczenia do laboratorium. Nie powinna być ona jednak starsza niż dwa dni. Jeśli w pierwszym badaniu nie zostaną wykryte pasożyty, po dwóch dniach należy powtórzyć badanie. Jeśli ponownie nie zostaną wykryte, należy ostatni raz powtórzyć badanie po kolejnych dwóch lub trzech dniach. Nawet trzy negatywne wyniki nie dają pewności co do braku obecności pasożytów w naszym organizmie. Dzieje się tak, ponieważ pasożyty składają jaja okresowo i może zdarzyć się tak, że badanie będziemy wykonywać w nieodpowiednie dni. Dlatego przy bardzo mocnych wskazaniach lekarze, nawet mimo negatywnego wyniku, wdrażają leczenie.

Badanie kału dziecka

Badanie kału dziecka zleca pediatra w oparciu o symptomy świadczące o obecności pasożytów w układzie pokarmowym. Objawy jakie nękają dzieci są dokładnie takie same jak u dorosłych. Wiążą się z rozregulowaniem układu pokarmowo - trawiennego. Mogą dawać efekty podobne do tych występujących podczas alergii. Dziecko nękane przez pasożyty jest rozdrażnione, płaczliwe, ma kłopoty ze snem. Chętnie pochłania duże ilości słodyczy. Z takimi objawami warto pojawić się u lekarza, który po badaniu, które określi nie tylko obecność, ale również rodzaj pasożyta, może wdrożyć właściwą terapię, mającą na celu wyeliminowanie pasożytów.

Zobacz też: Owsiki ludzkie - co robić, by się nimi nie zarazić? Jak się ich pozbyć?

Badanie kału na pasożyty u dziecka

W zależności od wieku dziecka pobranie próbki do badania kału na pasożyty może się odbywać w różny sposób. U dzieci, które nie przeszły jeszcze treningu czystości, należy próbkę pobrać z pieluchy. Ważne, aby zrobić to jak najszybciej po wypróżnieniu i równie szybko dostarczyć ją do laboratorium, lub przechowywać w odpowiednich warunkach (nie dłużej jednak niż dwie doby). U starszych dzieciaków procedura musi wyglądać jak u dorosłych. Pamiętajmy, by nie pobierać próbki oddanej do muszli klozetowej, gdyż może ona dać fałszywy wynik.

Badanie kału na pasożyty u dzieci - cena

Cena badania kału na pasożyty u dzieci jest niewielka i oscyluje w granicach kilkunastu złotych. Najczęściej jest ono w pełni finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jeśli to lekarz skieruje małego pacjenta na takie badanie.

Zobacz też: Badanie kału na pasożyty, na krew utajoną. Jak przygotować się do badania? Ile kosztuje?

Zobacz wideo Warto wiedzieć
Więcej o: