Czy krople do nosa nas uzależniają? Lekarze wyjaśniają. "To prowadzi do błędnego koła"

Krople do nosa są powszechnie stosowane. Wiele osób nie wie, że takie preparaty stosuje się zgodnie z zaleceniami lekarza i przez określony czas. Na Instagramie poruszono temat uzależnienia od kropli do nosa. Lekarz wyjaśnia, czy uzależniają.

Dominika Wojsz, mama, która jest lekarzem opisała na swoim profilu instagramowym historię młodego pacjenta, który używa kropli do nosa. Jego mama podczas rozmowy z pediatrą przyznała, że "chłopiec by nie funkcjonował, gdyby nie krople". Powiedziała lekarce, że jej dziecko stosuje preparat od pół roku.

Krople do nosa są uzależniające

Ekspertka powiedziała, że jeśli stosuje się krople niezgodnie z zaleceniami producenta, organizm uzależnia się od nich i tak właśnie stało się w przypadku chłopca. Wytłumaczyła, na czym polega ten mechanizm:

Nasza śluzówka ma naturalną zdolność do obkurczania. Nasz mózg jest też na tyle leniwy, że szuka łatwych rozwiązań i zamiast produkować naturalne substancje chemiczne hamujące stan zapalny oraz obkurczający błonę śluzową, nie marnuje energii, bo po prostu dostaje gotowe substancje z kropli.
 

Pod postem Dominiki Wojsz pojawiło się wiele komentarzy. Internauci opisali swoje doświadczenia. Jedna z osób napisała: "Jestem przykładem uzależnienia od kropli. Straszna historia. (...) Jako małe dziecko nabawiłam się astmy, a jako nastolatka alergii na wszystko. I powiem wam, że strach przed tym, że nie mogę swobodnie oddychać jest czymś okropnym. Nie używajcie kropli, bo potem nos i głowa cierpią" - zaapelowała. 

Krople uzależniają - lekarz psychiatrii potwierdza

Przedłużone stosowanie takiego preparatu może doprowadzić do miejscowego uzależnienia od specyfiku, a co ważniejsze - może prowadzić do zaniku błony śluzowej, której prawidłowe funkcjonowanie chroni nas przed kolejnymi infekcjami wirusowymi

- twierdzi Urszula Koneczna, zastępca Lekarza Kierującego Oddziałem Pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny w Warszawie. Ekspertka powiedziała, że krople do nosa, które obkurczają jego śluzówkę są skutecznym i bezpiecznym środkiem na walkę z katarem pod warunkiem stosowania się do zaleceń producentów i lekarza prowadzącego terapię. 

Katar - jak sobie z nim radzić?

Nos w czasie trwania kataru trzeba przede wszystkim regularnie czyścić roztworem soli fizjologicznej, dbać o jego prawidłowe nawilżenie, a kropli obkurczających używać wyłącznie według zaleceń lekarza bądź doświadczonego farmaceuty - radzi Urszula Koneczna. U dzieci długość takiego leczenia powinna trwać od około trzech do pięciu dni.

Kaszel u dziecka - czy zawsze oznacza coś poważnego?

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA