Ludzie tacy ciężko odnajdują się w normalnych warunkach, gdzie pełno jest niedociągnięć w różnych dziedzinach. Jak rozpoznać osobowość anankastyczną? Sprawdź, jakie cechy są jej wyróżnikami.
Wydawać by się mogło, że cechy takie jak: perfekcjonizm, sumienność, staranność w wykonywaniu powierzonych zadań to idealne cechy pracownika, partnera czy rodzica. Owszem jest tak, ale tylko wówczas, gdy występują one z umiarem. Kiedy przejmują kontrolę nad człowiekiem, zaczyna on mieć poważne kłopoty nie tylko ze sobą, ale również z otoczeniem, które nie jest w stanie nadążyć za jego ambicjami. Osobowość anankastyczna, którą cechuje nadmierny perfekcjonizm i bardzo wysokie ambicje, uznana została za jedną z chorób psychicznych. Aby stwierdzić występowanie tego zaburzenia brane są pod uwagę szczególne objawy, tj.:
Osoby dotknięte tym schorzeniem są:
Zaburzenia anankastyczne dotykają zarówno kobiet, jak i mężczyzn, choć bardziej narażeni są na nie panowie. Zaburzenia te są dość rzadkie, niemniej jednak mogą dotknąć każdego. Do najczęstszych przyczyn występowania osobowości anankastycznej należy:
Zespół anankastyczny wywołuje u człowieka szereg cech, które połączone dają mieszankę piorunującą. Osobowość anankastyczna może być na pierwszy rzut oka bardzo pożądana, zwłaszcza przez pracodawców, ale na dłuższą metę okazuje się być mocno kłopotliwa. Osoby z zespołem anankastycznym wyróżniają się bowiem bardzo sztywnymi zasadami moralnymi i życiowymi, nie potrafią elastycznie podchodzić do zmieniających się okoliczności. Osoby takie są do granic możliwości racjonalne, nie potrafią działać ad hoc, wszystko muszą drobiazgowo przeanalizować i zaplanować.
Kolejną cechą anankistów jest niespotykana sumienność, która przeważnie wpędza ich w pracoholizm. To z kolei negatywnie odbija się na relacjach z rodziną i stwarza trudności w stworzeniu stałego związku.
Osobowość anankastyczna w związku może doprowadzić do prawdziwych kłopotów i problemów w relacjach z partnerem. Anankiści bowiem kierują się bardzo sztywnymi zasadami, nie postępują w sposób elastyczny, a to zwykle utrudnia relacje partnerskie. Podobnie trudność w wyrażaniu uczuć, typowa dla osób z osobowością anankastyczną, może powodować nieporozumienia. W takim przypadku niezmiernie ważne jest, aby partnerzy byli w stanie rozmawiać ze sobą szczerze i otwarcie. Tylko dialog i ustalenie problemu jest szansą na uratowanie takiej relacji.
Jak w przypadku większości schorzeń o podłożu psychicznym, z osobowością anankastyczną można walczyć. Jak sobie radzić? Przede wszystkim należy uświadomić sobie problem, co wcale nie jest takie łatwe. Sama osoba dotknięta tym schorzeniem nie widzi problemu, z jakim się zmaga. Niezbędne jest tu więc wsparcie rodziny i przyjaciół, którzy mogą wskazać istnienie zaburzenia. Następnym krokiem powinna stać się wizyta u psychoterapeuty. W przypadku osobowości anankastycznej, rzetelna terapia i chęć zmiany u pacjenta może doprowadzić do całkowitego wyleczenia.