Sposoby na chrapanie. Jak skutecznie pozbyć się chrapania?

Sposoby na chrapanie to przedmiot poszukiwań i testów wielu osób zmęczonych tym problemem. Bywa, że jest uciążliwy i może być związany ze specyfiką budowy nosa lub stanem chorobowym. Co możemy więc zrobić z chrapaniem? Postaramy się przybliżyć ten temat.

Co wpływa na chrapanie?

Na chrapanie może wpływać cały szereg czynników. Zanim się tym jednak zajmiemy - przybliżmy istotę problematycznego zjawiska. Generalnie jest ono rodzajem wibracji zachodzącej podczas wdechu między języczkiem a podniebieniem miękkim. Niewiele ma to jednak wspólnego z kulturowym wizerunkiem chrapania, który kojarzony jest z mocnym, zdrowym snem, o który przecież warto dbać. Bardzo wątpliwe, aby ktoś wymyślał sposoby na chrapanie jeśliby było ono oznaką zdrowia i wypoczynku. Przyczyn tej przypadłości może być wiele. Zaliczymy do nich przede wszystkim jakiś rodzaj zwężenia dróg oddechowych - na przykład w wyniku infekcji. Problemem może być też:

  • przekrzywiona przegroda nosowa,
  • komplikacje związane z przerostem migdałków 
  • nieprawidłowa budowa gardła.

Jak pozbyć się chrapania? Kiedy jest groźne dla zdrowia?

Jak pozbyć się chrapania? Nim zadamy sobie to pytanie, najpierw zapytajmy o to, czy właściwie warto? Z pewnością należy to zrobić, jeśli jest ono zagrożeniem dla naszego zdrowia. Co do zasady chrapanie samo w sobie nie powinno być postrzegane jako coś bardzo groźnego, tym bardziej zaś jako choroba. Jeśli występuje bardzo długo i jest silne, może jednak pogłębiać inne dolegliwości, które występują równolegle. Powinniśmy więc poszukać sposobów na chrapanie wówczas, gdy cierpimy na:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzycę,
  • zaburzenia rytmu serca.

Dodatkowo problemem może stać się to, że niekiedy nieleczone chrapanie sprzyja rozwojowi bezdechu sennego. Ta przypadłość objawia się utratą zdolności oddychania podczas snu na kilka lub kilkadziesiąt sekund, co może prowadzić nawet do sytuacji groźnych dla życia. Podstawą wszelkich działań jest dobre rozeznanie własnej sytuacji i obserwacja objawów.  

Co na chrapanie, czyli o różnych metodach

Co na chrapanie? Jaka metoda może się okazać skuteczna w moim przypadku? Te i podobne pytania zadają sobie osoby, które dość już mają chrapania przez sen i poszukują skutecznych sposobów na uniknięcie go. Te zaś są bardzo różne.Tutaj również trzeba zachować umiar. Jeśli jedyną niedogodnością naszej przypadłości jest to, że jesteśmy głośni w nocy, to chyba nie warto wychodzić poza domowe sposoby. Jeśli problem jest poważniejszy - dysponujemy zestawem bardziej złożonych środków pod postacią aparatów CPAP, które dozują nam powietrze pod odpowiednim ciśnieniem. Gdy chrapanie jest spowodowane niewłaściwą budową przegrody nosowej, można również przeprowadzić zabieg chirurgiczny. Jest on już jednak inwazyjnym sposobem na chrapanie. Zawsze trzeba jednak poddać się drobiazgowym badaniom medycznym, które w pełni określą nasz stan.

Domowe sposoby na chrapanie - czy są skuteczne?

Domowe sposoby na chrapanie to cały zestaw działań o różnym poziomie skuteczności. Jeśli chodzi o to, że przypadłość ta jest w naszym przypadku związana ze znacząca zbyt dużą wagą - powinniśmy postawić na zrzucenie kilku kilogramów. Już to powinno poprawić naszą sytuację. Innym sposobem na chrapanie może być rezygnacja z picia alkoholu lub większy wysiłek fizyczny możliwy dzięki uprawianiu sportu. Typowo ,,babciną'' metodą jest również spanie na boku lub podkładanie czegoś pod nogi łóżka tak, aby głowa znajdowała się wyżej, niż tułów. Czy takie domowe sposoby na chrapanie są skuteczne? Jest to uzależnione od konkretnego przypadku i należy wypróbować je samemu. 

Zobacz wideo Dlaczego chrapanie może zabijać życie seksualne?

Preparat na chrapanie. Jak działa?

Preparat na chrapanie to już coś więcej, niż domowe sposoby na chrapanie. Na rynku pojawia się coraz więcej specyfików w postaci tabletek, sprayu, plastrów lub innej. Ich skuteczność bywa zapewne uzależniona od sytuacji, ale należy pamiętać, że są to środki medyczne. Najlepiej skonsultować ich użycie z lekarzem i koniecznie przed użyciem zapoznać się z ulotką. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA