Operacja bariatryczna. Czym jest i jak się do niej przygotować?

Operacja bariatryczna jest zwykle ostatecznością. Ten rodzaj zabiegu chirurgicznego wykonuje się wówczas, gdy wszystkie inne sposoby leczenia otyłości zawiodły. Jednocześnie musi istnieć poważne zagrożenie zdrowia i życia pacjenta.

Operacje bariatryczne - dla kogo przeznaczone?

Operacje bariatryczne to, jak już wspomniano, ostateczność. W naszym kraju otyłość staje się coraz większym problemem. W jej leczeniu coraz częściej zawodzą mniej inwazyjne środki z dietą leczniczą lub zmianą trybu życia na zdrowszy, bardziej sportowy i pełen ruchu. Jest to przecież groźna choroba cywilizacyjna. Badania naukowe dowodzą, że jedna trzecia ośmiolatków w Polsce ma przynajmniej nadwagę lub jest wręcz otyła. W przyszłości stan ten będzie się pogarszał. Jako społeczeństwo tracimy na tym również finansowo. Wylicza się, że każdy pracujący Polak, jak informuje portal money.pl, płaci na leczenie otyłości rocznie 182 zł. Najgorsze są jednak koszty ludzkie: w ciągu najbliższych lat będziemy żyć średnio o ponad trzy lata krócej, niż moglibyśmy, gdyby nie zgony przyspieszone przez otyłość. Operacje bariatryczne to już jakby przysłowiowy ,"ostatni dzwonek" w ratowaniu ludzkiego życia.

Zobacz wideo Tutaj znajdziesz 5 przepisów na odchudzające koktajle:

Leczenie bariatryczne. Na czym konkretnie polega?

Leczenie bariatryczne polega na zabiegu chirurgicznym. Jego podstawowym elementem jest ingerencja operacyjna, która polega na:

  • zmniejszeniu żołądka,
  • jego częściowym wyłączeniu,
  • podzieleniu na dwie części.

Stosuje się także:

  • specjalne balony bariatryczne 
  • opaski bariatryczne.

W Polsce szacuje się, że blisko 700 tys. osób kwalifikuje się do przeprowadzenia operacji bariatrycznej. Jej celem jest w pierwszym rzędzie ograniczenie uczucia głodu, umożliwienie nasycenia się jedynie niewielką ilością pokarmu lub zahamowanie wydzielania greliny. Hormon ten odpowiada za to, że mózg odczuwa głód, co skutkuje chęcią przyjmowania pokarmu i utrudnia pozbycie nadmiernej tuszy. Leczenie bariatryczne stosowane jest w stosunku do osób szczególnie otyłych, u których wskaźnik masy ciała (BMI) jest większy od 45. Jeśli wynosi on powyżej 35 i jednocześnie towarzyszą mu inne przypadłości, choćby cukrzyca, również klasyfikuje to do odbycia operacji bariatrycznej. Jednocześnie przeprowadza je się u osób, które ukończyły 18 rok życia, lecz nie ukończyły 60. 

Efekty operacji bariatrycznej. Czego się spodziewać?

Efekty operacji bariatrycznej powinny przede wszystkim sprowadzać się do realizacji jej głównego celu, czyli ograniczenia łaknienia. Dzięki operacji bariatrycznej pacjent, który dotychczas miał wolę pokonania swojej choroby, ale nie podołał przestrzeganiu diety, będzie mniej narażony na pokusę ciągłego łaknienia. Nasyci się szybciej i po zjedzeniu znacznie mniejszej porcji posiłku. Ostatecznym, chociaż głównym celem całego działania będzie zaś utrata wielkiej niekiedy masy ciała, która wprost zagrażała zdrowiu lub nawet życiu.

Po operacji bariatrycznej. Życie po ciężkim zabiegu

Po operacji bariatrycznej życie pacjenta odmieni się, ale wymagać będzie to od niego wytężonej pracy i samokontroli. Trzeba podkreślić, że są to zabiegi skomplikowane i obarczone pewnym zagrożeniem komplikacjami. Doprowadzenie do utraty masy ciała to jednak nie tylko efekt działania chirurgii, ale również stosowanie się przez pacjenta do specjalnej diety, której trzeba przestrzegać po operacji bariatrycznej.

Dieta po operacji bariatrycznej. Co i jak jeść?

Dieta po operacji bariatrycznej zmienia się wraz z upływem czasu od zabiegu. Przede wszystkim jest to jednak jadłospis niskoenergetyczny.  W pierwszych dniach powinno się przyjmować jedynie płyny. Później stopniowo zwiększa ich ilość, aby w 7 - 14 dniu od operacji bariatrycznej przejść do diety papkowej. Kolejne tygodnie to pokarm miękki i łatwy w przyswajaniu. W ciągu następnych miesięcy stopniowo dochodzi się do wartości ok. 1200 kcal, ale te ustalenia zależne są od konkretnego przypadku.

Więcej o: