Ćwiczenia logopedyczne. Jak pomóc dziecku rozwinąć umiejętność wyraźnego mówienia?

Ćwiczenia logopedyczne to metoda, dzięki której możemy pobudzić rozwój mowy naszego dziecka lub skorygować występujące w niej problemy. Jeżeli logopeda zaleci dziecku wykonywanie ćwiczeń, niezmiernie ważne będzie abyśmy jako rodzice dopilnowali, by były one regularnie i starannie wykonywane. Trzeba bowiem pamiętać, że w przypadku terapii logopedycznej sukces jest możliwy tylko dzięki wykonywaniu zaleceń. Ćwiczenia pomagają "rozruszać" aparat mowy dziecka, a co za tym idzie ułatwić operowanie narządami odpowiedzialnymi za mowę.

Ćwiczenia logopedyczne dla dzieci. Po co je stosujemy?

Ćwiczenia logopedyczne dla dzieci to sposób na rozwinięcie mowy u naszych pociech, ale także jej polepszenie, kiedy występują różnego typu problemy. Rodzice dość niechętnie zgłaszają się ze swoimi pociechami do logopedy, lekceważąc problemy z mową. Żyją w przekonaniu, że w odpowiednim wieku dziecko zacznie mówić dużo i poprawnie. To jednak złudne marzenie. Bez treningu nie ma możliwości, aby u dziecka poprawna mowa rozwinęła się samoistnie. Jeśli sami nie przykładamy wagi do tego, aby uczyć dziecko wyraźnego, poprawnego mówienie, wówczas prędzej czy później pojawi się konieczność odwiedzenia logopedy. Nie ma w tym nic strasznego. Ćwiczenia logopedyczne mogą zdziałać cuda. Musimy jednak konsekwentnie uczęszczać na wizyty i wykonywać otrzymane zalecenia w domu. 

Ćwiczenia oddechowe a logopedia. Przykłady zabaw

Ćwiczenia oddechowe w logopedii są niezmiernie ważne. Rodzice jednak nie do końca zdają sobie z tego sprawę, jak prawidłowe oddychanie wpływa na rozwój mowy. Jeśli dziecko mało mówi, lub jego mowa jest niepoprawna istnieje duże prawdopodobieństwo, że logopeda zaleci wykonywanie ćwiczeń oddechowych. Ćwiczenia takie mogą np. polegać na:

  • dmuchaniu baniek mydlanych,
  • zabawie statkami na wodzie, które trzeba poruszać dmuchając,
  • zdmuchiwaniu świeczki itp. 

Wszystkie te ćwiczenia mają za zadanie nauczyć dziecko prawidłowego oddychania - przez nos, a nie ustami. Wspomagają także siłę wydechu. Kiedy dziecko nauczy się prawidłowo oddychać, wówczas będzie gotowe do podjęcia trudniejszych wyzwań.

Zobacz wideo 7 rzeczy, które warto wiedzieć o ząbkach niemowlaka

Jak nauczyć dziecko mówić?

Jak nauczyć dziecko mówić? To pytanie prędzej czy później pojawia się w głowie większości rodziców. Czy istnieją sprawdzone metody na przyspieszenie rozwoju mowy u dziecka? Tak naprawdę jest to  indywidualna kwestia w życiu każdego dziecka i ciężko wskazać sposoby, które mogą pomóc w przyspieszeniu tego procesu. Nie da się jednak ukryć, że jeżeli dziecko na co dzień ma ograniczony kontakt z mową ludzką, to na pewno nie wpłynie to pozytywnie na rozwój jego mowy. Aby dziecko szybciej rozpoczęło przygodę z mówieniem, sami musimy dużo do niego mówić, tak by miało cały czas odpowiednie bodźce. Ważne także, aby nie używać różnego rodzaju zdrobnień - dziecko powinno słuchać normalnej, codziennej mowy. Kiedy dziecko popełnia błędy przy wypowiadaniu słów, warto powtarzać mu je w poprawnej formie - wtedy jest duża szansa, że w pewnym momencie maluch "załapie" właściwą formę. Zwraca się uwagę, że duży wpływ na rozwój mowy ma czytanie dziecku. Czytaj więc od najmłodszych lat, także niemowlakom. Czytanie zaprocentuje w przyszłości bardziej urozmaiconym językiem u twojej pociechy.

Zabawy logopedyczne. Baw się już dziś!

Zabawy logopedyczne są tak rozmaite, że ciężko zebrać je w jednym poradniku. Tylko wyobraźnia ogranicza nas w organizowaniu zabaw, które będą pozytywnie wpływać na aparat mowy naszej pociechy. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na zabawy logopedyczne.

  • dla miłośników słodyczy - posmaruj dziecku policzki i brodę czekoladą i zachęć, aby postarało się zlizać językiem czekoladę - ćwiczenie pozytywnie wpływa na rozruszanie buzi i uaktywnienie języka;
  • dla małych akrobatów - daj dziecku słomkę i zachęć, aby przytrzymało ją pomiędzy nosem a górną wargą - ćwiczenie przyczynia się do rozruszania buzi;
  • dla lubiących się stroić - postaw dziecko przed lustrem i zorganizuj zawody na różne miny - ćwiczenie rozluźnia mięśnie twarzy i pozwala uaktywnić buzię.

Wierszyki logopedyczne dla starszych dzieci

Wierszyki logopedyczne to jedna z form ćwiczeń w terapii logopedycznej. Powstają po to, by uatrakcyjnić dzieciom wykonywanie ćwiczeń. Ciągłe powtarzanie tych samych przykładów powoduje, że dzieci szybko się nudzą i nie chcą wykonywać poleceń. Dlatego też wierszyki logopedyczne są doskonałym rozwiązaniem. Posiadają interesującą dla maluchów fabułę, a jednocześnie powodują, że powtarzając je dziecko ćwiczy i rozluźnia aparat mowy. Wierszyki takie można znaleźć w internecie, a można również zaopatrzyć się w książeczki z ćwiczeniami logopedycznymi.

Zobacz też: Badania słuchu u dziecka - które warto robić i kiedy

Więcej o: