Badanie kału na pasożyty, na krew utajoną. Jak przygotować się do badania? Ile kosztuje?

Badanie kału, choć kojarzy się nieprzyjemnie, jest jednym z najprostszychi najmniej inwazyjnych badań, które pozwala wykluczyć bardzo dużą gamę chorób. Dzieki niemu możemy ustalić czy my lub nasze dziecko nie jesteśmy nosicielami pasożytów. Badanie pozwala zidentyfikować też wiele infekcji bakteryjnych oraz chorób związanych z narządami układu pokarmowego. Ile kosztuje badanie kału? Jak się do niego przygotować?

Badanie kału. Jak pobrać kał do badania?

Aby wynik badania kału był miarodajny, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie organizmu do pobrania próbki. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że niewłaściwa dieta, a także przyjmowanie niektórych leków może całkowicie zafałszować wynik badania. Tak więc już na 3 dni przed planowanym pobraniem należy odstawić leki wpływające na wynik badania. Wśród nich na pewno znajdą się preparaty z żelazem lub te zawierające kwas acetylosalicylowy. Ułatwieniem będzie również zwiększenie przyjmowania pokarmów bogatych w błonnik już kilka dni przed  pobraniem próbki kału. Panie powinny pamiętać, że nie należy oddawać próbki podczas menstruacji, ponieważ wówczas uzyskamy wynik wskazujący na obecność krwi w kale, co jest bardzo poważnym problemem.

Do pobrania kału będzie nam potrzebny dostępny w każdej aptece zestaw. W jego skład wchodzi probówka, w której należy umieścić kał oraz szpatułka, która pomoże nam przygotować odpowiednią porcję. Do uzyskania wiarygodnego wyniku potrzebny jest materiał wielkości orzecha laskowego.

Badanie kału u dziecka

Badanie kału u dziecka bardzo często jest zalecane przez lekarzy. Przebiega ono w podobny sposób, co u dorosłych. U maluchów, które nie przeszły jeszcze treningu czystości wystarczy pobrać próbkę z pieluchy tuż po wypróżnieniu.

Kiedy możemy spodziewać się, że lekarz skieruje malucha na badanie kału? Najczęściej wtedy, gdy podejrzewa zatrucie. Również objawy świadczące o zarażeniu rotawirusowym lub adenowirusowym są wskazaniem do wykonania badania próbki kału. Dzieci, zwłaszcza te uczęszczające do żłobków i przedszkoli, często ulegają zakażeniom pasożytniczym, np. zarażają się owsicą, co również można stwierdzić w oparciu o badanie kału.

Zobacz też: Skóra noworodka - wygląd, pielęgnacja i najczęstsze problemy

Badanie kału cena

Badanie kału jest jednym z tańszych badań. Jeśli posiadamy odpowiednie skierowanie to badanie zostanie ono wykonane bezpłatnie. Można je także wykonać prywatnie, wówczas cena badania kału oscyluje około 15-20 złotych. Do laboratorium należy dostarczyć próbkę nie starszą niż 2 dni. Do czasu oddania próbki do laboratorium, powinna ona być przechowywana w lodówce. Należy pamiętać, aby podpisać oddawany pojemnik. Na pojemniku powinno znaleźć się nasze imię i nazwisko oraz data i godzina pobrania. 

Badanie kału na pasożyty

Badanie kału na pasożyty pozwala ustalić, czy w naszym przewodzie pokarmowym nie bytują: owsiki, glista ludzka, tasiemce, motylica wątrobowa, węgorek jelitowy, a także inne rzadkie, tropikalne odmiany pasożytów.

Badanie kału na pasożyty można przeprowadzić w każdym laboratorium. Badanie kału na pasożyty należy wykonać 3-krotnie, aby uzyskać pewność co do ich niewystępowania w naszym przewodzie pokarmowym. Kolejne próbki należy dostarczać w odstępie dwóch dni pierwszą i 10 dni kolejną. Na wynik czeka się przeważnie dobę.

Badanie na krew utajoną

Przygotowanie próbki kału do badania na krew utajoną w zasadzie przebiega w podobny sposób, jak w przypadku innych badań wykonywanych na podstawie kału. Badanie to ma na celu wykrycie w próbce hemoglobiny ludzkiej. Pozytywny wynik badania wskazuje, że w przewodzie pokarmowym ma miejsce krwawienie. Takie krwawienie może być niezwykle niebezpieczne i wskazywać na bardzo ciężkie schorzenia jak np. nowotwór jelita grubego. Zaleca się, aby nawet osoby zdrowe poddawały się takiemu badaniu, a po przekroczeniu 50 roku życia by wykonywać je regularnie raz na rok.

Przed wykonaniem badania na krew utajoną, przez kilka dni przed pobraniem należy przestrzegać pewnych zasad. Przed pobraniem próbek nie powinno się poddawać zabiegom stomatologicznym. Krwawienie z dziąseł może powodować, że krew dostanie się do układu pokarmowego, wtedy wynik będzie fałszywie dodatni. Nie należy również przyjmować aspiryny na 3 dni przed badaniem, bo występuje ryzyko krwawienia błon śluzowych żołądka, a w takim przypadku również uzyskamy błędny wynik. Nie można również oddawać próbki podczas menstruacji, bo to również spowoduje, że wynik będzie nieprawidłowy.

Zobacz też: Jak przygotować się do ciąży - przygotowania, badania i właściwa dieta

Zobacz wideo Warto wiedzieć!
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.