Anemia u dzieci. Przyczyny anemii u dzieci
Anemia bardzo często występuje u małych dzieci. Jest to spowodowane tym, że zapasy noworodków pozyskane z organizmu matek ulegają wykończeniu około szóstego miesiąca życia, a podaż żelaza w pokarmach jest niewystarczająca. Błędy dietetyczne są więc najczęstszym powodem anemii u dzieci, ale również stosunkowo najłatwiejszym do wyeliminowania. Często zdarza się jednak, że niedokrwistość ma dużo bardziej złożone przyczyny. Anemia u dzieci może wynikać również z przebytych niedawno infekcji, które wpływają na produkcję czerwonych krwinek. U niektórych dzieci obraz morfologii może odbiegać od normy ze względu na przyjmowanie leków. Na zmniejszenie produkcji erytrocytów wpływ mogą mieć także choroby układu pokarmowego, które zaburzają przyswajanie żelaza z przyjmowanych pokarmów. Jednym z takich schorzeń jest np. celiakia. Aby zyskać pewność co do tego, że dziecko ma anemię niezbędne jest wykonanie najprostszego badania krwi, jakim jest morfologia. Wskaźniki takie jak liczba erytrocytów, hemoglobina i hematokryt mogą wskazać na występowanie anemii. Przyczyny anemii u dzieci determinują rodzaj występującej anemii:
Objawy anemii u dziecka - jak rozpoznać przesłanki anemii?
W zależności od wieku dziecka, należy zwracać uwagę na inne symptomy, które mogą zwiastować niedokrwistość. U niemowląt sygnałem ostrzegawczym powinien być przede wszystkim zmniejszony apetyt. U nieco starszych dzieci anemia spowoduje również utratę apetytu, ale nie tylko. Dziecko mające anemię stanie się apatyczne, senne, może częściej zapadać na różne infekcje i w stosunku do innych dzieci rozwijać się w wolniejszym tempie. W takim przypadku niezwłocznie należy skonsultować się z pediatrą, który skieruje dziecko na badanie krwi.
Anemii trudno zapobiec, zwłaszcza jeśli nie znamy jej przyczyn, ale stosując dietę bogatą w żelazo, witaminę B12 i kwas foliowy, znacząco można zredukować ryzyko wystąpienia niedokrwistości u naszych pociech. Jeśli zaś wiemy, że przyswajalność żelaza z diety w przypadku naszego dziecka jest niewielka warto wdrożyć odpowiednią suplementację. W przypadku najmłodszych dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, żelazo jest dodawane do mieszanek mlecznych,co również wpływa na podniesienie poziomu pierwiastka we krwi.
Jak leczyć anemię u dzieci?
Wykrytą anemię należy bezzwłocznie poddać leczeniu. Przewlekła niedokrwistość może bowiem spowodować spowolnienie rozwoju dziecka.
Jeśli wyniki badań krwi nie ulegają poprawie, mimo stosowania bogatej w żelazo, witaminę B12 i kwas foliowy diety, należy zwrócić się do pediatry, który zaordynuje dziecku odpowiedni preparat z żelazem. Terapia może trwać nawet 2-3 miesiące, nim uzyskamy odpowiedni poziom tego pierwiastka. Często aby polepszyć przyswajalność żelaza stosuje się dodatkowo suplementację witaminą C. Podczas podawania żelaza kupka dziecka może zmienić kolor na ciemny, wręcz czarny. Nie jest to powód do obaw. Jest to naturalny efekt przyjmowania preparatów z żelazem. Jego efektem ubocznym może być wystąpienie zaparć, z którymi można radzić sobie stosując dietę bogatą w błonnik i dostarczając organizmowi dużą ilość płynów. W trudniejszych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie środków wspomagających wypróżnienie.
Domowe sposoby na anemię
Łagodne postacie niedokrwistości można zwalczyć stosując odpowiednią dietę, oczywiście po konsultacji z lekarzem. Domowym sposobem na anemię będzie menu bogate w produkty dostarczające dużą ilość żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego. Dla niemowlaków, które nie zaczęły jeszcze rozszerzania diety, dobrym źródłem tych składników jest mleko modyfikowane. W tym konkretnym przypadku ma ono przewagę nad mlekiem matki, które jest ubogie w żelazo. Im dziecko starsze, tym bardziej urozmaicony powinien być jego jadłospis. Nie może w nim zabraknąć mięsa, ryb i żółtka jaja. Dobrym źródłem żelaza są także rośliny strączkowe.
Zobacz też: Zaparcia u dzieci - jak pomóc swojemu dziecku? Objawy i leczenie