Kalendarz szczepień 2020 w Polsce: szczepienia obowiązkowe i zalecane

Kalendarz szczepień ochronnych ogłaszany jest przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Znajdziemy w nim szczepienia obowiązkowe i zalecane. Na co (i kiedy) należy szczepić dzieci?

Kalendarz szczepień ochronnych 2020

Główny Inspektor Sanitarny co roku ogłasza Program Szczepień Ochronnych, zwany kalendarzem szczepień. W rozporządzeniu znajdziemy aktualne wytyczne dotyczące szczepień obowiązkowych (bezpłatnych) dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych oraz sugestie dotyczące szczepień zalecanych (dodatkowych, płatnych). Kalendarz szczepień to coś, z czym zdecydowanie warto się zapoznać.

Kalendarz szczepień ochronnych. Szczepienia obowiązkowe w pierwszym roku życia

Obowiązkowe szczepienia chronią przed gruźlicą, wirusowym zapaleniu wątroby typu B, błonicą, tężcem, krztuścem, Poliomyelitis (polio), odrą, świnką, różyczką, Haemophilus influenzae typu b (tzw. HiB) oraz - obowiązkowo od 2017 roku - pneumokokami.

Pierwsze szczepienia dziecko otrzymuje już w pierwszej dobie życia. W ciągu 24 godzin po urodzeniu szczepi się je na gruźlicę oraz wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZB B). Na kolejne szczepienia przyjdzie czas w drugim miesiącu życia (po ukończeniu szóstego tygodnia życia). To szczepionki na:

W czwartym miesiącu życia (po ukończeniu 14 tygodnia życia, po ośmiu tygodniach od poprzedniego szczepienia), podaję się drugą dawkę szczepienia na błonicę, tężec i krztusiec, a także, Hib, polio i pneumokoki. Następnie, między piątym a szóstym miesiącem (osiem tygodni po poprzednim szczepieniu), podajemy dziecku drugą dawkę szczepionki na pneumokoki oraz trzecią dawkę szczepienia na błonicę, tężec i krztusiec, a także - również trzecią dawkę - szczepienia na Hib oraz drugą dawkę szczepienia na polio. Szczepienia w pierwszym roku życia dziecka kończy trzecia dawka szczepionki na WZW typu B, na którą należy zaszczepić w siódmym miesiącu życia.

Na które choroby zakaźne narażone są dzieci? Czym się charakteryzują? Zobaczcie:

Zobacz wideo

Szczepienia obowiązkowe w drugim roku życia

W kolejnym roku szczepień jest zdecydowanie mniej. Między 13 a 15 miesiącem życia dziecko szczepione jest przeciw odrze, śwince i różyczce. KW tym czasie podawana jest także trzecia dawka szczepienia na pneumokoki. Między 16 a 18 miesiącem życia dziecko jest szczepione na: błonicę, tężec i krztusiec (czwarta dawka), a także polio (trzecia dawka) i Hib (czwarta dawka).

Kalendarz szczepień ochronnych. Szczepienia przypominające

Po szczepieniach w drugim roku życia, mamy dłuższą chwilę oddechu. Na kolejne dawki przyjdzie czas dopiero w szóstym roku życia - wtedy odbywają się szczepienia przypominające. Szczepimy dzieci przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, a także przeciw polio oraz odrze, śwince i różyczce. Kolejne dawki szczepień przypominających dziecko przyjmie:

  • w 10. roku życia, przeciw odrze, śwince, różyczce,
  • w 14. roku życia, przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi,
  • w 19. roku życia, przeciw błonicy i tężcowi.
Kalendarz szczepień ochronnych 2020
Kalendarz szczepień ochronnych 2020 grafika MK

Należy także pamiętać, że osoby z grupy podwyższonego ryzyka są również obowiązkowo szczepione przeciwko ospie wietrznej (obowiązek nie dotyczy wszystkich dzieci), błonicy, tężcowi i wściekliźnie (trzy ostatnie szczepienia to szczepienia poekspozycyjne - dotyczący osób narażonych na zakażenie). Obowiązkowe szczepienie na ospę wietrzną dotyczy m.in. dzieci, które chodzą do żłobków lub klubów dziecięcych.

W Polsce szczepienia obowiązkowe realizowane są według kalendarza szczepień nie tylko dzieci i młodzieży do 19. roku życia, ale i u osób szczególnie narażonych na zachorowanie, czyli studentów uczelni medycznych, pracowników ochrony zdrowia, pracowników służb weterynaryjnych.

Szczepienia skojarzone

Dzieciom możemy podać także szczepionki skojarzone. W kalendarzu szczepień obowiązkowych znajdziemy szczepionki DTP (przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi), a także MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce). Dostępne są także szczepionki wysoko skojarzone - pozwalają na zmniejszenie liczby wkłuć, jednak są one płatne. To szczepionka 6w1, która uodparnia przed sześcioma chorobami (WZW B, Hib, polio, błonicą, krztuścem i tężcem). Stosując to szczepienie, pomijamy wizytę szczepienną w siódmym miesiącu życia dziecka. Z kolei szczepionka 5w1 zabezpiecza przed błonicą, tężcem, krztuścem, polio oraz Hib. Gdy wybierzemy ten schemat, dziecko dostanie w oddzielnym wkłuciu szczepionkę na WZW B.

Kalendarz szczepień 2020. Szczepienia zalecane

W programie szczepień ochronnych znajdziemy także informacje o szczepieniach zalecanych - płatnych. Nierefundowane szczepienia to te przeciw: rotawirusom, meningokokom, grypie, wirusowi brodawczaka ludzkiego, WZW A, ospie wietrznej, a także kleszczowemu zapaleniu mózgu. W pewnych przypadkach niektóre z tych szczepień podawane są bezpłatnie.

Więcej o: