Pasożyty u dzieci to powszechny problem i może przytrafić się każdemu. Wszawica często kojarzona jest z brudem, jednak wszy mogą pojawić się na każdej - nawet najczystszej - głowie. Owsiki są częstą przypadłością przedszkolaków, którzy mają do zrobienia wiele ważniejszych spraw, niż mycie rąk. A co z innymi chorobami pasożytniczymi? Jakie są objawy pasożytów u dzieci?
Objawem, który bezsprzecznie wskazuje na to, że dziecko ma owsiki, jest zauważenie tych robaków w kale. Na obecność tych pasożytów wskazują także m.in.:
Przeczytaj także: Owsiki ludzkie - co robić, by się nimi nie zarazić? Jak się ich pozbyć?
Jak rozpoznać i leczyć owsicę u dzieci? Zobaczcie:
Wszy - obok owsików - to częsta przypadłość dzieci, które przebywają w grupie, czy to w przedszkolu, szkole czy na koloniach. Jakie są objawy wszawicy?
Najczęstszym (a zarazem najbardziej krępującym) objawem jest świąd skóry głowy, dziecko nieustannie się drapie. Skóra jest zaczerwieniona, można na niej zauważyć otarcia, a także czerwone plamki, świadczące o ugryzieniach. U nasady włosów możemy wypatrzeć białawe "grudki" - jaja pasożytów. Gnidy najczęściej pojawiają się za uszami i nad karkiem.
Przeczytaj także: Wszy: wypowiedz wojnę pasożytom!
Świerzb wywoływany jest przez świerzbowca, a do zarażenia najczęściej dochodzi na skutek bezpośredniego kontaktu z zainfekowaną skórą. A jakie są objawy tej choroby? Te pierwsze łatwo pomylić z alergią lub ospą wietrzną czy różyczką - pojawia się czerwona wysypka. Kolejne objawy to grudki, plamy, pęcherzyki, a także przeczosy (liniowe ubytki w skórze, spowodowane intensywnym drapaniem). Charakterystycznym objawem świerzbu jest intensywny, miejscowy świąd. Nasila się on w nocy oraz po kąpieli.
Przeczytaj także: Świerzb. Przyczyny, objawy i leczenie
Tasiemczyca to choroba, którą wywołują różne rodzaje tasiemca. Jej objawy to:
Przeczytaj także: Tasiemiec: gatunki, drogi zarażenia i objawy. Jak się go pozbyć?
Często jest to choroba bezobjawowa, a o obecności pasożytów dowiadujemy się, wykonując badanie kału. Gdy dojdzie do inwazji tych pasożytów, pojawiają się objawy takie jak:
Przeczytaj także: Glista ludzka - droga zakażenia, objawy i leczenie
Walka z robaczycą może spędzać sen z powiek, ale odpowiednio przygotowani możemy szybko stawić czoła pasożytom. Leczenie zależy od rodzaju pasożytów, ale dzięki aptecznym preparatom łatwo przepędzimy nieproszonych gości.
Przy chorobach pasożytniczych najważniejsza jest profilaktyka. Warto nauczyć dziecko dwóch zasad: częstego mycia rąk (dokładnego, przy użyciu mydła), a także tego, aby nie pożyczać od kolegów nakryć głowy, szczotek, opasek itp. Niestety, nawet ścisłe ich przestrzeganie nie gwarantuje tego, że dziecko nie zarazi się pasożytami, ale ryzyko jest na pewno mniejsze.
Przeczytaj także: Walka z robaczycą: pranie i prasowanie wszystkiego, łącznie z zasłonami. Co jeszcze trzeba robić?