Pasożyty u dzieci: objawy. Jak rozpoznać, że pojawili się nieproszeni goście?

Objawy pasożytów u dzieci mogą być bardzo różne, w zależności od tego, co zaatakowało malucha. Na co powinniśmy zwracać uwagę i jak wygląda leczenie pasożytów u dzieci?

Pasożyty u dzieci to powszechny problem i może przytrafić się każdemu. Wszawica często kojarzona jest z brudem, jednak wszy mogą pojawić się na każdej - nawet najczystszej - głowie. Owsiki są częstą przypadłością przedszkolaków, którzy mają do zrobienia wiele ważniejszych spraw, niż mycie rąk. A co z innymi chorobami pasożytniczymi? Jakie są objawy pasożytów u dzieci?

Pasożyty u dzieci: objawy owsicy

Objawem, który bezsprzecznie wskazuje na to, że dziecko ma owsiki, jest zauważenie tych robaków w kale. Na obecność tych pasożytów wskazują także m.in.:

Przeczytaj także: Owsiki ludzkie - co robić, by się nimi nie zarazić? Jak się ich pozbyć?

Jak rozpoznać i leczyć owsicę u dzieci? Zobaczcie:

Zobacz wideo

Pasożyty u dzieci: objawy wszawicy

Wszy - obok owsików - to częsta przypadłość dzieci, które przebywają w grupie, czy to w przedszkolu, szkole czy na koloniach. Jakie są objawy wszawicy?

Najczęstszym (a zarazem najbardziej krępującym) objawem jest świąd skóry głowy, dziecko nieustannie się drapie. Skóra jest zaczerwieniona, można na niej zauważyć otarcia, a także czerwone plamki, świadczące o ugryzieniach. U nasady włosów możemy wypatrzeć białawe "grudki" - jaja pasożytów. Gnidy najczęściej pojawiają się za uszami i nad karkiem.

Przeczytaj także: Wszy: wypowiedz wojnę pasożytom!

Choroby pasożytnicze: objawy świerzbu

Świerzb wywoływany jest przez świerzbowca, a do zarażenia najczęściej dochodzi na skutek bezpośredniego kontaktu z zainfekowaną skórą. A jakie są objawy tej choroby? Te pierwsze łatwo pomylić z alergią lub ospą wietrzną czy różyczką - pojawia się czerwona wysypka. Kolejne objawy to grudki, plamy, pęcherzyki, a także przeczosy (liniowe ubytki w skórze, spowodowane intensywnym drapaniem). Charakterystycznym objawem świerzbu jest intensywny, miejscowy świąd. Nasila się on w nocy oraz po kąpieli.

Przeczytaj także: Świerzb. Przyczyny, objawy i leczenie

Pasożyty u dzieci: tasiemczyca i jej objawy

Tasiemczyca to choroba, którą wywołują różne rodzaje tasiemca. Jej objawy to:

  • utrata wagi w krótkim czasie,
  • ból brzucha, nudności,
  • osłabienie, zmęczenie, rozbicie
  • bóle głowy, objawy padaczkowe, zaburzenia widzenia (tasiemiec uzbrojony),
  • człony tasiemca, które są widoczne w kale.

Przeczytaj także: Tasiemiec: gatunki, drogi zarażenia i objawy. Jak się go pozbyć?

Objawy pasożytów u dzieci: glista ludzka

Często jest to choroba bezobjawowa, a o obecności pasożytów dowiadujemy się, wykonując badanie kału. Gdy dojdzie do inwazji tych pasożytów, pojawiają się objawy takie jak:

Przeczytaj także: Glista ludzka - droga zakażenia, objawy i leczenie

Leczenie pasożytów u dzieci

Walka z robaczycą może spędzać sen z powiek, ale odpowiednio przygotowani możemy szybko stawić czoła pasożytom. Leczenie zależy od rodzaju pasożytów, ale dzięki aptecznym preparatom łatwo przepędzimy nieproszonych gości.

  1. Wszy. Zaczynamy od kuracji odwszawiającej. Warto poddać jej nie tylko dziecko, na głowie której znaleźliśmy pasożyty, ale i innych członków rodziny. Kurację trzeba powtórzyć po kilku dniach, a po jej zakończeniu - regularnie sprawdzać głowę. Oprócz pozbycia się wszy z głowy, musimy zadbać o dezynfekcję. Rzeczy takie jak jak pościel czy ręczniki musimy uprać w min. 60 st. Czyścimy materace i kanapy, a także zabawki. Szczotki i akcesoria do włosów najlepiej wymienić na nowe.
  2. Owsiki. Leki pomocne w pozbyciu się tych pasożytów dostępne są na receptę. Warto, aby kuracji poddana została cała rodzina, trzeba ją powtórzyć po około dwóch tygodniach. Oprócz leczenia, musimy dokładnie posprzątać mieszkanie. Podobnie, jak w przypadku wszawicy, warto wyprać przedmioty codziennego użytku w min. 60 st. To, czego nie możemy uprać, musimy umyć, a następnie dokładnie osuszyć. Warto pamiętać, że jaja owsików są odporne na ujemną temperaturę.
  3. Glistnica. Leczy się ją farmakologicznie, niestety czasem trudno jest się jej pozbyć.

Przy chorobach pasożytniczych najważniejsza jest profilaktyka. Warto nauczyć dziecko dwóch zasad: częstego mycia rąk (dokładnego, przy użyciu mydła), a także tego, aby nie pożyczać od kolegów nakryć głowy, szczotek, opasek itp. Niestety, nawet ścisłe ich przestrzeganie nie gwarantuje tego, że dziecko nie zarazi się pasożytami, ale ryzyko jest na pewno mniejsze.

Przeczytaj także: Walka z robaczycą: pranie i prasowanie wszystkiego, łącznie z zasłonami. Co jeszcze trzeba robić?

Więcej o: