Dziecko w szpitalu: prawa pacjenta i opiekuna
Dziecko w szpitalu musi mieć zapewnioną nie tylko pomoc medyczną i opiekę, ale i poczucie bezpieczeństwa. Rodzice z kolei powinni mieć możliwość uzyskania rzetelnej informacji o stanie zdrowia dziecka i możliwości towarzyszenia mu w czasie choroby. Gwarantują to prawa pacjenta oraz opiekuna.
Choroby zakaźne dzieci. Jakie są najczęstsze?
Dziecko w szpitalu: prawa pacjenta
Prawa małych pacjentów są zawarte na Karcie Praw Dziecka-Pacjenta. Aby się z nią zapoznać, można ją pobrać ze strony internetowej Rzecznika Praw Pacjenta. Karta w formie plakatu wisi również we wszystkich szpitalach dla dzieci.
Karta Praw Dziecka-Pacjenta liczy 13 punktów. Zostały w niej zapisane (w zwięzły i zrozumiały sposób) prawa przysługujące dzieciom i ich opiekunom. Karta powstała na podstawie przepisów ustawy o prawach pacjenta, czerpiąc również z zapisów Konwencji o Prawach Dziecka. Jak brzmią poszczególne zapisy?
- Dzieckiem - pacjentem jest każda osoba, która nie ukończyła 18 lat.
- Jeżeli zachorujesz, personel medyczny powinien zrobić wszystko, żeby cię wyleczyć i zapewnić ci opiekę podczas leczenia.
- Kiedy tylko stan twojego zdrowia się poprawi się na tyle, że będziesz mógł wrócić do domu, masz do tego prawo.
- Ty oraz twoi rodzice lub opiekunowie macie prawo wiedzieć, w jaki sposób lekarze zamierzają cię leczyć i jakie to przynosi efekty.
- Twoi rodzice lub opiekunowie mają prawo dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej twojego leczenia.
- Decyzja o leczeniu nie może być podejmowana bez twojego udziału, jednak dopóki nie skończysz 16 lat, podejmą ją za Ciebie rodzie lub opiekunowie. Później ty będziesz o tym współdecydował.
- Nikt bez twojej zgody nie może rozgłaszać, że jesteś chory - masz prawo, by zachowano to w tajemnicy.
- Nikt nie może cię bić, zawstydzać, lekceważyć i straszyć. W czasie choroby dorośli powinni szczególnie cię wspierać i dbać o twoje dobre samopoczucie.
- Masz prawo do stałego kontaktu z najbliższymi. Twoi bliscy mają prawo być z tobą w szpitalu lub sanatorium. Tylko w wyjątkowych sytuacjach lekarze mogą zdecydować inaczej.
- Podczas pobytu w szpitalu, sanatorium czy uzdrowisku zawsze możesz do swoich bliskich zadzwonić lub napisać.
- Przebywając w szpitalu lub sanatorium, masz prawo do nauki, zabawy i odpoczynku.
- Jeśli tylko masz ochotę możesz, spotkać się z osobą duchowną twojego wyznania.
- Masz prawo umieścić cenne przedmioty w depozycie szpitalnym.
Ponadto każe dziecko ma prawo do wyrażenia swojego zdania we wszystkich sprawach, które go dotyczą. Personel medyczny i opiekunowie są zobowiązani do wysłuchania dziecka oraz przyjęcia jego opinii z należytą wagą.
Dziecko w szpitalu: prawa opiekuna
Jakie prawa mają rodzice i opiekunowie dzieci w szpitalu? Przede wszystkim prawo do przebywania w szpitalu z hospitalizowanym dzieckiem. To nie tylko daje możliwość opieki pielęgnacyjnej, ale i komfort psychiczny oraz poczucie bezpieczeństwa dziecka. Od 3 lipca 2019, kiedy w życie weszła nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, szpitale nie mogą pobierać opłat od rodziców i opiekunów, którzy czuwają przy chorym dziecku lub osobie niepełnosprawnej. Opiekunowie nie będą ponosić żadnych kosztów, za ich pobyt przy dziecku w szpitalu zapłaci NFZ.
Poza tym rodzice i opiekunowie dziecka w szpitalu mogą towarzyszyć dziecku podczas badania lub udzielania innych świadczeń zdrowotnych przez lekarza albo pielęgniarkę. Wyjątek stanowią zabiegi operacyjne, a także niektóre metody leczenia czy diagnostyki. Lekarz może odmówić obecności osoby bliskiej w przypadku ryzyka wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne dziecka.
Ponadto ojciec czy matka z dzieckiem w szpitalu mają również prawo do uzyskania od lekarza przystępnej informacji o stanie zdrowia ich dziecka, rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych, wynikach leczenia oraz rokowaniu. Informacje powinny być przekazywane przede wszystkim w sposób zrozumiały. Warto brać pod uwagę fakt, że pobyt z dzieckiem w szpitalu jest dla rodziców bardzo stresujący.
Po zakończonym leczeniu i pobycie dziecka w szpitalu, wraz z wypisem rodzice powinni otrzymać kartę informacyjną z leczenia szpitalnego oraz skierowania na rehabilitację, kontrole, wizyty u lekarza specjalisty, a także recepty na niezbędne leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne.
W celu uzyskania porady, odpowiedzi na zapytanie lub wyjaśnienia wątpliwości związanych z prawami pacjenta można odwiedzić Biuro Rzecznika Praw Pacjenta (https://www.rpp.gov.pl/) lub zadzwonić na Telefoniczną Informację Pacjenta: 800 - 190 – 590
-
Zmiany w 500 plus od 2021 roku. Rodzicu, jeszcze tylko kilka dni do złożenia wniosku
-
Położna o pracy w czasie pandemii. "Kobiety w ciąży nagle zostały odcięte od możliwości delektowania się swoim stanem"
-
Anna Lewandowska pokazała twarz Klary. Fani zachwyceni. "Jest cudna"
-
Ulga na dziecko 2021. Nawet 4 tys. złotych dla rodziców, którzy spełnią określone warunki
-
Ciąża geriatryczna. Co oznacza pojęcie, którym określano ciążę Meghan Markle?
- Kiedy powrót do szkół klas 4-8? Wirusolog: Raczej spodziewamy się, że wzrośnie liczba ognisk domowych
- Bogowie greccy i ich atrybuty. Poznaj najważniejsze bóstwa Hellady i dowiedz się, po czym je rozpoznać
- Autorem ballady "Pani Twardowska" jest: a) Norwid; b) Słowacki; c) Mickiewicz?
- Połóg to niełatwy czas. Co zrobić, żeby lepiej poczuć się we własnym ciele i odzyskać pewność siebie?
- Lecznicze właściwości pajęczyny to nie mit. Ta i więcej ciekawostek o pająkach