Zatkany nos, czyli ograniczenie przepływu powietrza przez jamy nosowe, zwykle jest związane z obrzękiem błony śluzowej nosa. Może również dojść do nadmiernej produkcji śluzu, który zatyka drogi oddechowe. Niedrożność i towarzyszący jej dyskomfort zwykle wywołują takie same objawy, choć za pojawienie się problemu może odpowiadać wiele rożnych czynników.
Przeziębienie czy grypa? Zobacz, jak je odróżnić:
Nos może być zatkany z różnych przyczyn. To najczęściej:
Zatkany nos uprzykrza życie i wywołuje dyskomfort, ponieważ uniemożliwia swobodne oddychanie. Wiąże się z tym:
Na zatkany nos pomogą zarówno domowe sposoby łagodzenia dolegliwości, jak i specyfiki z apteki. Wiele zależy od przyczyny pojawienia się dolegliwości. Innego leczenia będzie wymagał zatkany nos przy infekcji, a innego, gdy dokucza alergia. Obecność ciała obcego bądź polipów, a także zniekształcenie nosa lub przegrody nosowej zwykle wymaga interwencji specjalisty.
Na leczenie zatkanego nosa u dzieci i dorosłych stosuje się leki obkurczające naczynia krwionośne. Ważne jest, by nie stosować ich dłużej niż kilka dni, ponieważ mogą wysuszać śluzówkę, a w rezultacie przynosić więcej szkody niż pożytku. Zatkany nos wywołany alergią powinien wymusić działania dążące do wyeliminowania czynnika drażniącego w otoczeniu. Leczenie zatkanego nosa w tym przypadku polega na podawaniu leków przeciwhistaminowych, zarówno w formie tabletek przyjmowanych codziennie, jak i doraźnie, w formie sprayu do nosa. Pomocne jest podawanie glikokortykosteroidów donosowych.
Domowe sposoby na zatkany nos obejmują wiele metod. Warto sięgać po preparaty, które zawierają sól fizjologiczną bądź wodę morską. Pomagają rozpuścić wydzielinę blokującą nos i umożliwiają oczyszczenie go. Pomocne są inhalacje. Wystarczy pochylić głowę nad miską z parującą wodą. Wdychanie pary powinno trwać co najmniej pięć minut.
Bardzo ważne jest, by pić duże ilości płynów. To nie tylko nawadnia organizm, ale i pomaga w rozrzedzeniu wydzieliny i zapobiega blokowaniu nosa. Nie mniej istotne jest utrzymywanie optymalnej temperatury oraz stopnia nawilżenia powietrza w mieszkaniu.
U dzieci na zatkany nos sprawdzą się olejki eteryczne w postaci plasterków na katar. W przypadku zatkanego nosa u niemowlaka i małego dziecka warto stosować aspiratory (lub gruszki, ważne, aby można je było umyć w środku) do nosa. Ich działanie jest proste i bardzo skuteczne. Wystarczy wprowadzić do nosa wąską rurkę, która wysysa wydzielinę z nosa. Warto układać jak najczęściej malucha na brzuchu - w ten sposób wydzielina ma szansę samoistnie wypłynąć z nozdrzy.
Nie podawaj leków (nawet tych dostępnych bez recepty) na własną rękę, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Choć zwykle zatkany nos nie jest objawem poważnej choroby, czasem należy odwiedzić lekarza. Na wizytę u specjalisty trzeba się umówić, gdy: