Rezonans magnetyczny - na czym polega? Wskazania i przebieg badania

Rezonans magnetyczny (MRI) to obrazowe badanie diagnostyczne, przedstawiające przekroje narządów wewnętrznych człowieka we wszystkich płaszczyznach. Jest ono szczególnie przydatne do wykrywania zmian chorobowych w tkankach, zwłaszcza zasłoniętych kośćmi. Wykorzystuje się je często do badania mózgu, mięśni i serca. Co warto o nim wiedzieć?

Rezonans magnetyczny, czyli obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego, inaczej badanie rezonansem magnetycznym, to nieinwazyjna metoda uzyskiwania obrazów wnętrza obiektów, która ma zastosowanie w medycynie. Jest jedną z podstawowych technik diagnostyki obrazowej. Stosowane w literaturze skróty to RM (rezonans magnetyczny), MRI (ang. magnetic resonance imaging), NMR (ang. nuclear magnetic resonance), MR (ang. magnetic resonance).

Rezonans magnetyczny to bezbolesne i bezpieczne badanie, które pozwala na ocenę stanu wszystkich narządów wewnętrznych i tkanek. Jest badaniem bardzo precyzyjnym. Umożliwia wykrycie elementów niewidocznych w badaniu RTG. Nie sposób go przecenić, ponieważ wskazuje na zmiany chorobowe w układzie mięśniowym i szkieletowym, w tym również w szpiku kostnym, a i umożliwia ocenę funkcjonowania naczyń krwionośnych i serca. Obrazowanie metodą RM wykorzystywane jest w badaniach praktycznie całego organizmu. W zależności od potrzeb diagnostycznych rezonans magnetyczny może być wykonany z podaniem kontrastu lub bez. Kontrast stosuje się w celu poprawienia jakości obrazu oraz oceny nie tylko struktury, ale też funkcji tkanek i narządów.

Zwykle kosztują niewiele, nie wymagają skierowania ani żadnych przygotowań. Nie bolą i nie kradną zbyt wiele czasu, a mogą właśnie czas ci ofiarować. Proste badania na wagę zdrowia.

Zobacz wideo

Rezonans magnetyczny - na czym polega

Obrazowanie za pomocą rezonansu magnetycznego nie wymaga użycia promieniowania rentgenowskiego. Do przeprowadzenia badania niezbędne jest silne pole magnetyczne, fale radiowe oraz komputer zamieniający dane na obrazy. Obrazowanie magnetyczno-rezonansowe opiera się na zjawisku magnetycznego rezonansu jądrowego. Na organizm umieszczony w silnym polu magnetycznym oddziałują fale radiowe. W efekcie tkanki ciała wytwarzają sygnał, który najpierw zbierany jest przez detektory, a następnie przekształcany komputerowo w obraz tkanek i narządów.

Rezonans magnetyczny - wskazania

Wskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego jest diagnostyka planowa i profilaktyczna chorób ośrodkowego układu nerwowego, układu mięśniowego i szkieletowego, zwłaszcza kręgosłupa i otaczających go przestrzeni, jak również zmian nowotworowych i procesów zapalnych.

Wskazaniami ze strony ośrodkowego układu nerwowego są choroby demielinizacyjne (np. stwardnienie rozsiane), otępienne (np. choroba Alzheimera), nowotwory mózgu, diagnostyka udarów mózgu, bóle, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, ocena anatomiczna struktur kanału kręgowego czy zaburzenia neurologiczne o niewyjaśnionym pochodzeniu. Wskazaniami ze strony tkanek miękkich są urazy i guzy tkanek miękkich (stawów, mięśni, więzadeł), zaś ze strony klatki piersiowej, śródpiersia i miednicy - guzy serca, choroby dużych naczyń, guzy i nowotwory.

Rezonans magnetyczny - przebieg badania

Do rezonansu magnetycznego należy się przygotować. Oprócz dokumentu tożsamości należy ze sobą zabrać wyniki wcześniejszych badań. W przypadku badania z kontrastem należy posiadać aktualny, nie starszy niż siedem dni, laboratoryjny wynik poziomu kreatyniny. Przed badaniem MR bez wskazań do dożylnego podania środka kontrastowego nie jest wymagane pozostanie na czczo.

Do badania nie należy się rozbierać, ale ubranie nie może mieć elementów metalowych takich jak guziki. Należy zdjąć pasek, zegarek, spinki, biżuterię. Nie wolno ze sobą brać metalowych przedmiotów, telefonu komórkowego czy urządzeń elektronicznych. Rezonansu magnetycznego nie można wykonać u osoby, która ma aparat ortodontyczny lub retainer.

Podczas rezonansu magnetycznego pacjent leży na ruchomej leżance, która jest umieszczana w aparacie do wykonania rezonansu magnetycznego. Ma on postać tunelu otwartego na obu końcach. Badanie jest wykonywane przez technika radiologii. Towarzyszy mu zwiększone natężenie hałasu. W czasie trwania badania (od 20 do 60 min) należy pozostać nieruchomo w jednej pozycji. Czasem do prawidłowego wykonania badania wymagane jest podanie środka kontrastującego.

Rezonans magnetyczny - przeciwwskazania

Rezonans magnetyczny nie może zostać wykonany u osób, które mają wszczepione urządzenie elektryczne lub elektroniczne: rozrusznik serca, pompę insulinową, aparat słuchowy, neurostymulator, klipsy metalowe wewnątrzczaszkowe, ciało metaliczne w oku. Badanie przeciwwskazane jest również w pierwszym trymestrze ciąży. Badanie z kontrastem nie jest wskazane u osób z niewydolnością nerek.

Więcej o: