Chrypka u dziecka. Jak ją leczyć?

Chrypka u dziecka może pojawić się z różnych przyczyn. Najczęściej jest objawem infekcji górnych dróg oddechowych, choć zdarza się, że to skutek nadużywania głosu. Jakie są objawy chrypy u dziecka? Jak sobie z nią radzić?

Chrypka u dziecka - przyczyny

Chrypka u dziecka i dorosłego to zaburzenie drgań fałdów głosowych krtani, objawiające się szorstkim i matowym głosem. Chrypka jest objawem, a nie chorobą.

Chrypka u dziecka pojawia się z różnych powodów. Najczęściej jej przyczyną jest uszkodzenie lub podrażnienie fałdów głosowych, co najczęściej ma związek z infekcjami układu oddechowego. W takiej sytuacji przyczyną chrypki u dziecka są najczęściej choroby gardła i krtani. Inną przyczyną chrypki u dziecka jest nadużywaniem głosu. Dolegliwości mogą pojawić się wskutek długiego płaczu, krzyku, ale także kaszlu.

Inną przyczyną chrypki u dziecka jest alergia. Wówczas może pojawić się drapanie w gardle, świszczący oddech, duszność i załamywanie się głosu, które pojawiają się krótko po kontakcie z alergenem.

Kolejną przyczyną chrypki u dziecka może być refluks żołądkowo-przełykowy. Zdarza się również, że jest ona wywołana uszkodzeniem mięśni i nerwów unerwiających krtań, ograniczeniem ruchów krtani i struktur przylegających, jak również zaburzeniem laminarnego przepływu powietrza. Są to jednak przyczyny zdecydowanie rzadsze. Przyczyną chrypki u dziecka bywa także przebywanie w pomieszczeniu z osobami, które palą papierosy. Chrypka może być też objawem zalegania w gardle ciała obcego.

Kaszel jest bardzo częstym objawem. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że dziecko ma prawo zakasłać kilka, nawet kilkanaście razy w ciągu dnia. Jest to naturalnym mechanizm, który oczyszcza drogi oddechowe. Kiedy kaszel jest sygnałem alarmowym?

Zobacz wideo

Chrypka u dziecka - leczenie

Leczenie chrypki u dziecka zależy od przyczyny. Jeżeli jest ona jednym z objawów infekcji górnych dróg oddechowych, której towarzyszy drapanie i pieczenie w gardle, utrudnione mówienie i kaszel, należy skupić się na łagodzeniu dolegliwości. Co pomoże?

Bardzo ważne jest nawadnianie organizmu. Dziecku należy dawać do picia niegazowaną wodę mineralną, herbaty i napary ziołowe (szałwia, rumianek), herbatę z miodem, cytryną i sokiem malinowym. Istotne jest dbanie o jakość powietrza w mieszkaniu. Ważne jest nie tylko częste wietrzenie pomieszczeń, ale i nawilżenie powietrza. Nie może być za gorąco. O odpowiednią wilgotność pomoże zadbać nawilżacz powietrza. Skuteczne jest również położenie wilgotnego ręcznika na kaloryfer lub postawienie pod nim miski z wodą.

Chrypka oraz kaszel i podrażnienie gardła są przyczyną dużego dyskomfortu. Pomocne jest ograniczanie mowy i owijanie szyi szalikiem. Można również przykładać ciepłe kompresy, które rozgrzewają gardło. Nie mniej ważne jest jego nawilżanie.

Na chrypkę u dziecka można stosować preparaty z apteki, które łagodzą dolegliwości i nawilżają gardło. Zwykle w swoim składzie mają substancje powlekające i łagodzące podrażnienia oraz stany zapalne dróg oddechowych. Można je kupić w postaci tabletek do ssania, lizaków czy syropów. Preparaty na chrypę swoje działanie zawdzięczają obecności:

  • kwiatostanowi lipy,
  • korzeniowi prawoślazu,
  • liściom szałwii,
  • wyciągom z porostu islandzkiego,
  •  liściom babki lancetowatej,
  • malwie,
  • aloesowi,
  • tymiankowi,
  • podbiałowi,
  • aronii.

Bez porozumienia nie należy stosować leków, które zmniejszają obrzęk, ponieważ mogą wywoływać niepożądany efekt wysuszający i w rezultacie nasilać objawy.

Jednym ze skutecznych domowych sposobów na chrypkę u dziecka, która towarzyszy infekcjom, są inhalacje. Wykonuje się je najczęściej z dodatkiem soli fizjologicznej lub - jeśli robimy je tradycyjnie w misce z gorącą wodą - z sody oczyszczonej, szałwii lub tymianku. Dobre rezultaty przynosi picie kisielu z siemienia lnianego. Wystarczy łyżkę mielonego siemienia zalać szklanką gorącej wody. Kiedy siemię napęcznieje, należy wypić kleik. Inna domowa metoda na chrypkę u starszego dziecka to płukanki na gardło. Gardło można płukać naparami rumianku, który ma działanie łagodzące.

Jeżeli chrupka u dziecka nie jest objawem przeziębienia, należy poszukać jej przyczyny. Od tego zależy bowiem leczenie.

Chrypka u dziecka - badania. Kiedy do lekarza?

Nie każda chrypka u dziecka wymaga diagnostyki. Jeśli towarzyszy infekcji górnych dróg oddechowych, trwa maksymalnie dwa tygodnie u dzieci starszych (u młodszych krócej), nie ma konieczności odwiedzania przychodni.

Wizyty u lekarza oraz wykonania badań wymaga chrypka przewlekła, czyli taka, która się przedłuża. Wówczas warto porozmawiać z laryngologiem, który zleci stosowne badania, jeśli zaistnieje taka konieczność.

Do lekarza należy pójść również wtedy, gdy chrypka u dziecka jest dokuczliwa, trwa długo, nie ustępuje pomimo stosowania leków bez recepty i domowych sposobów lub pojawiła się gorączka lub zaburzenia oddychania.

Więcej o: