Przeziębienie u dziecka. Jak łagodzić uciążliwe objawy?

Przeziębienie u dziecka może pojawiać się wielokrotnie w ciągu roku, szczególnie często w okresie jesienno-zimowym. Wbrew obiegowej opinii nie jest ono skutkiem braku czapki czy kurtki. Przeziębienie u dziecka wywołują wirusy. Jakie są objawy infekcji i jak je łagodzić?

Przeziębienie u dziecka jest wywołane wirusową infekcją górnych dróg oddechowych. Objawy choroby pojawiają się w ciągu kilku dni po zakażeniu wirusem, zwykle po dwóch, trzech dobach. W większości przypadków przeziębienia u dziecka mija po tygodniu, choć choroba może się przeciągnąć.

Przeziębienie to najpowszechniejsza choroba zakaźna występująca u ludzi. U dzieci może dochodzić do przeziębienia od sześciu do nawet 10 razy rocznie, a w przypadku przedszkolaków i uczniów nawet do 12.

Przeziębienie u dziecka - przyczyny

Przeziębienie u dziecka wywołują wirusy, które zwykle rozprzestrzeniają się drogą kropelkową. Po wniknięciu do nosa wraz z powietrzem doprowadzają do jego nieżytu. Wirusem można zakazić się od innej zainfekowanej osoby, poprzez wdychane powietrze zawierające rozpylonego w wyniku kichnięcia lub kaszlu wirusa, ale także przez dotykanie ust lub nosa po kontakcie z powierzchnią, która została skażona drobnoustrojem.

Przeziębienie może wywołać ponad 200 wirusów, najczęściej to rinowirusy. Inne patogeny to koronawirusy, wirusy paragrypy, wirus RSV, adenowirus, enterowirusy i metapneumowirusy. Bywa, że winny jest więcej niż jeden wirus. Przeziębienie jest najbardziej zakaźne przez pierwsze dwa-cztery dni od chwili wystąpienia objawów, lecz może pozostawać zakaźne nawet do trzech tygodni.

Co obniża odporność na infekcje i sprzyja wirusom? To między innymi:

 • suche powietrze. Niska wilgotność zwiększa tempo przenoszenia się patogenów, ponieważ cząsteczki wirusa są szybciej rozpraszane na większe obszary, a i dłużej utrzymują się w powietrzu,
 • palenie papierosów w obecności dzieci,
 • alergie,
 • słabe funkcjonowanie systemu immunologicznego,
 • niedobór snu i niedożywienie,
 • spędzanie dużej ilości czasu w zamkniętych pomieszczeniach,
 • towarzystwo innych chorych.

Czy chłód powoduje przeziębienie? Zobaczcie:

Zobacz wideo

Przeziębienie u dziecka - objawy

Typowymi objawami przeziębienia u dziecka są katar, kaszel, ból gardła, mięśni i głowy. Pojawia się drapanie w gardle, kichanie, a także niewysoka gorączka. Dolegliwości utrzymują się zwykle od pięciu do siedmiu dni. W międzyczasie wydzielina z nosa staje się mniej płynna, zmienia się z wodnistej na gęstą. Nie jest już przezroczysta, a żółtawa lub zielonkawa. Przeziębienie wirusowe łatwo może przejść w infekcję bakteryjną.

Przeziębienie u dziecka - leczenie

Leczenie przeziębienia u dziecka polega na łagodzeniu objawów. Chorobę najlepiej wyleżeć. Nie mniej ważne jest optymalne nawadnianie i lekkostrawna dieta. Pomocne są też leki, które zwalczają katar, ból gardła, obrzęk błony śluzowej, gorączkę, bóle mięśni i głowy.

Dziecku można podawać leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne, syropy i krople. Można również sięgnąć po lek przeciwwirusowy, który zmniejsza intensywność i skraca czas choroby. Małym pacjentom nie należy podawać aspiryny, ponieważ sprzyja rozwojowi zespołu Reye’a. Co istotne nie stosuje się antybiotyków. Te nie są skuteczne w przypadku zakażeń wirusowych.

Aby złagodzić objawy przeziębienia u dziecka, można stosować domowe sposoby łagodzenia dolegliwości.

Domowe sposoby na przeziębienie u dziecka

Aby zmniejszyć dokuczliwość objawów przeziębienia u dziecka i wesprzeć jego organizm w walce z patogenami, można sięgać po różne naturalne metody. Co robić?

Czyścić nos roztworami wody morskiej, które powodują zmniejszenie przekrwienia śluzówek. Ulgę przyniosą również inhalacje z soli czy olejków eterycznych. Należy pamiętać o nawilżaniu powietrza w pomieszczeniu i utrzymywaniu w nim optymalnej temperatury. Warto sięgać po syropy wzmacniające i na kaszel: z cebuli, czosnku, miodu, cytryny, jak również soki z malin czy czarnego bzu. Należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu.

Przeziębienie u dziecka - kiedy do lekarza?

Przeziębienie zwykle nie trwa długo i ma łagodny przebieg. Czasem jednak choroba wymaga wizyty u lekarza. Niepokojące jest jeżeli:

 • objawy choroby utrzymują się dłużej niż tydzień,
 • stan dziecka pogarsza się, pomimo zastosowanego leczenia,
 • pojawiły się duszności, ból w klatce piersiowej,
 • dziecko odkrztusza duże ilości śluzu, ma trudności z przełykaniem,
 • ból głowy lub gardła stają się bardzo silne, pojawia się ból ucha lub zatok,
 • gorączka przekracza 39,0 st. C,
 • utrzymuje się gorączka 38,0 st. C lub wyższa,
 • dziecko narzeka na lub ból brzucha,
 • obserwuje się powiększone szyjne węzły chłonne.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.