Tasiemiec: gatunki, drogi zarażenia i objawy. Jak się go pozbyć?

Tasiemiec jest pasożytem układu pokarmowego, którego obecność może wiązać się nie tylko z różnymi dolegliwościami, ale i zagrożeniem życia. Jakie są objawy obecności tasiemca w organizmie? Jak się go pozbyć?

Tasiemiec należy do płazieńców. To jeden z najgroźniejszych pasożytów zagrażających zdrowiu i życiu człowieka. Jak wygląda? Jest spłaszczony, podłużny i bezbarwny. Jego nazwa nawiązuje do podobieństwa do tasiemki.

Tasiemce nie mają układu oddechowego i krwionośnego. Są obojnakami, co oznacza, że do kopulacji nie potrzebują drugiego osobnika. Każdy segment ciała tasiemca zawiera zarówno narządy rozrodcze żeńskie, jak i męskie. Dzięki temu mogą produkować do 100 000 jaj. Tasiemce w swoim cyklu rozwojowym przechodzą wiele faz, podczas których zmieniają żywicieli. Człowiek jest zwykle żywicielem ostatecznym. Gdy pasożyt dostanie się do ludzkiego przewodu pokarmowego, rozwija się i rośnie. Po trzech miesiącach jest dorosły. Wówczas następuje stopniowe odpadanie jego członów, które można znaleźć w kale oraz uwalnianie jaj.

Tasiemiec - rodzaje

Jakie gatunki tasiemców występują u człowieka? Najczęściej jest to tasiemiec nieuzbrojony. Tasiemiec uzbrojony jest rzadszy, tak samo jak tasiemiec bąblowiec.

Tasiemiec nieuzbrojony w postaci larwalnej żeruje w mięśniach bydła, stąd do zarażenia dochodzi najczęściej przez zjedzenie surowego mięsa. Dorosłe osobniki żyją w ludzkich jelitach. Mogą mieć nawet 10 metrów długości. Objawy zarażenia tasiemcem nieuzbrojonym to głównie spadek masy ciała, nudności i wymioty, a także ogólne osłabienie organizmu. W stolcu można dostrzec człony tasiemca.

Objawy zwykle są cięższe w przypadku dzieci, u których może dojść do zahamowania wzrostu i przyrostu masy ciała, zaburzeń pamięci i koncentracji, pogorszenia kondycji. Obserwuje się pokrzywki, a także biegunki, która pojawiają się na przemian z zaparciami.

Tasiemiec uzbrojony, w przeciwieństwie do tasiemca nieuzbrojonego, ma haczyki i przyssawki, za pomocą których przyczepia się do ścian jelita. Tasiemiec uzbrojony trzyma się ściany jelita swojego żywiciela i w ten sposób pozyskuje składniki odżywcze z jego przewodu pokarmowego.

Człowiek może być żywicielem zarówno postaci dorosłej, jak i larwalnej (wągra). Obecność larw jest bardzo niebezpieczne, ponieważ mogą trafiać do różnych narządów wewnętrznych. Jeśli dostaną się do mózgu, wywołują objawy padaczkowe. Gdy obecne są w oku, pojawiają się zaburzenia widzenia. Dorosła postać tasiemca uzbrojonego żeruje w jelicie człowieka. Ponieważ jego żywicielem pośrednim jest świnia, można się nim zarazić jedząc niedogotowaną wieprzowinę.

Tasiemiec bąblowiec ludzi atakuje rzadko. Źródłem zarażenia są zwierzęta domowe. Z jaj połkniętych przez człowieka wykluwają się larwy, które mogą przenikać do narządów wewnętrznych i prowadzić do poważnych, często nieodwracalnych zmian.

Funkcjonuje wiele niebezpiecznych mitów o tasiemcach. Jeden z nich mówi, że połknięcie jaj tasiemca pozwala schudnąć. Jak jest naprawdę? Zobaczcie:

Zobacz wideo

Tasiemiec - drogi zarażenia

Do zarażenia człowieka tasiemcem uzbrojonym i nieuzbrojonym dochodzi najczęściej przez spożywanie niedogotowanego lub surowego mięsa. Bąblowcem można zarazić się przez zabawę z zarażonymi zwierzętami, zwykle psami lub kotami. Tasiemce występują głównie w rejonach, w których nie przestrzega się zasad sanitarno-epidemiologicznych. Te prowadzą do zanieczyszczenia środowiska odchodami zwierzęcymi i ludzkimi.

Objawy tasiemczycy

Chorobą, która wywołują różne rodzaje tasiemca, jest tasiemczyca. Pojawia się w wyniku połknięcia jaj pasożyta, który następnie rozwija się i rośnie w jelitach. Choć w zależności od rodzaju tasiemczycy objawy mogą się różnić, zwykle pojawia się:

  • szybka utrata wagi,
  • uciążliwe nudności, ból brzucha,
  • bóle głowy, objawy padaczkowe, zaburzenia widzenia(tasiemiec uzbrojony),
  • osłabienie, zmęczenie, rozbicie,
  • człony tasiemca widoczne w kale.

Warto pamiętać, że choroba przez długi czas może mieć postać bezobjawową.

Tasiemiec. Jak się pozbyć

Zawsze, gdy istnieje podejrzenie obecności pasożyta, wykonuje się badanie krwi z kału. Z reguły niezbędne jest jego kilkukrotne przeprowadzenie. Zarażenie poszczególnymi gatunkami tasiemca wymaga różnego leczenia. Jeśli wynik będzie pozytywny, lekarz przepisuje leki odrobaczające. Te działają paraliżująco na pasożyta i niwelują jego jaja. Leczeniem z wyboru jest prazykwantel podawany jednorazowo lub albendazol zażywany przez trzy dni. W przypadku wągrzycy, czyli choroby wywołanej przez larwy tasiemca, często stosuje się leczenie chirurgiczne. Dzieje się tak, ponieważ larwy mogą być ulokowane w narządach wewnętrznych.

Więcej o:
Copyright © Agora SA