Ból brzucha w okolicy pępka - przyczyny i leczenie

Ból brzucha w okolicy pępka zdarza się często, niezależne od płci czy wieku. Dolegliwości wywołuje wiele różnych czynników. Mogą to być zarówno zaburzenia czynnościowe, jak i zagrażające życiu ostre choroby wymagające interwencji chirurgicznej.

Ból brzucha w okolicy pępka - przyczyny

Ból brzucha w okolicy pępka to dość częsty objaw, który może wskazywać na różne zaburzenia i choroby. W zależności od lokalizacji może być kłujący, gniotący, ostry lub przewlekły. Najczęściej odpowiada za niego zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenia żołądka dwunastnicy i jelit, ostre zapalenie trzustki, niedrożność jelit, przepuklina pępkowa, tętniak aorty, choroba pasożytnicza czy nieprawidłowości w funkcjonowaniu jelit - zespół jelita drażliwego czy czynnościowy ból brzucha.

Choć ból brzucha w okolicy pępka nie kojarzy się z zapaleniem wyrostka robaczkowego, bywa jednym z pierwszych sygnałów świadczących o nieprawidłowości. Wówczas ból brzucha nasila się podczas kaszlu i nacisku, z czasem lokalizuje się po prawej stronie podbrzusza. Pojawiają się nudności, wymioty i gorączka.
Ból brzucha w okolicy pępka bywa objawem nieżytu żołądkowo-jelitowego, czyli zapalenia żołądka dwunastnicy i jelit (tak cienkiego, jak i grubego). To skutek podrażnienia i zapalenia błony śluzowej przewodu pokarmowego. Przyczyny są różne: zarówno infekcje bakteryjne i wirusowe, jak i zażywanie niektórych leków, zwłaszcza niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Stan zapalny może mieć także charakter autoimmunologiczny.

Inną przyczyną bólu brzucha w okolicy pępka jest ostre zapalenie trzustki, które wywołuje zbyt wczesna aktywacja enzymów trzustkowych, co prowadzi do samotrawienia trzustki. Pojawiają się wymioty, zatrzymanie gazów i stolca, spadek ciśnienia i przyśpieszenie tętna.

Ból brzucha w okolicy pępka może pojawić się wskutek niedrożności jelit. Wówczas dochodzi do zatrzymania pokarmu w przewodzie pokarmowym. Dokuczają gazy, wzdęcia, może dojść do zatrucia organizmu, a nawet śmierci. Zablokowanie przepływu krwi do jelit może wywołać ostre niedokrwienie jelit, co wywołuje ból i może prowadzić do martwicy lub pęknięcia ściany jelita.

Zdarza się, że przyczyną dolegliwości w okolicy pępka jest przepuklina pępkowa. Mówi się o niej, gdy tkanki jamy brzusznej wysuwają się przez niedomknięty pierścień pępkowy i uszkodzoną powłokę jamy brzusznej. W okolicy pępka pojawia się charakterystyczne wybrzuszenie.

Dolegliwości w okolicy pępka i ból, który promieniuje do okolicy krzyżowej, boku lub narządów płciowych może być sygnałem tętniaka aorty. Sytuacja również wymaga interwencji chirurgicznej - w trybie natychmiastowym.

Ból brzucha w okolicy pępka u dziecka najczęściej jest spowodowany chorobą pasożytniczą bądź nieprawidłowościami w funkcjonowaniu jelit. Przyczyną może być także stres. Przyczyny czynnościowe, takie jak zespół jelita drażliwego czy czynnościowy ból brzucha, wywołują z reguły ból przewlekły.

W przypadku kobiet w ciąży ból brzucha w okolicy pępka jest zwykle wywołany przez rozrastającą się macicę i płód, które uciskają na pęcherz i jelita. Ból często promieniuje na boki. Bolący pępek w ciąży to zmora wielu przyszłych mam.

Ból brzucha: czasem błaha dolegliwość, czasem objaw choroby. Pokaż, gdzie boli, podpowiemy dlaczego:

Zobacz wideo

Ból brzucha w okolicy pępka - diagnostyka

Ból brzucha w okolicy pępka, ze względu na mnogość przyczyn, które mogą go wywołać, wymaga szczegółowej diagnostyki. Jakie badania są niezbędne?

Podstawą diagnostyki bólu brzucha w okolicy pępka jest wywiad i badanie palpacyjne. Badania dobierane są indywidualnie.

Badania laboratoryjne, takie jak: morfologia krwi, stężenie elektrolitów (sodu, potasu, magnezu, wapnia, chloru i fosforu), glukozy oraz mocznika i kreatyniny. Warto określić aktywność enzymów trzustkowych (amylazy i lipazy) oraz enzymów wątrobowych (transaminaz), jak również stężenie bilirubiny.

Pomocne są badanie stolca na obecność: krwi, pasożytów i bakterii.

Badania obrazowe, takie jak badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, RTG jamy brzusznej, a w razie wątpliwości tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Ból brzucha w okolicy pępka - leczenie

Leczenie bólu brzucha w okolicy pępka zależy od przyczyny dolegliwości. Jeśli przyczyną jest stan zapalny, włącza się stosowne leki. W sytuacji zagrożenia zdrowia i życia niezbędna bywa tak hospitalizacja, jak i natychmiastowa interwencja chirurgiczna.

Ponieważ niektóre przyczyny bólu brzucha są groźne, dolegliwości nie można lekceważyć. Jeśli ból utrzymuje się długo, jest dokuczliwy bądź się nasila, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.