Światłowstręt, inaczej fotofobia jest objawem chorobowym, którego istotą jest odczuwanie dyskomfortu lub bólu podczas ekspozycji oczu na światło. Światłowstręt jest objawem, a nie chorobą samą w sobie. Może pojawić się w każdym wieku, bez względu na płeć, w różnych życiowych okolicznościach.
Światłowstręt może być objawem wielu zaburzeń. Przyczyny nie są związane wyłącznie z chorobami oczu.
Za światłowstręt ze strony narządu wzroku odpowiada:
Światłowstręt mogą też wywoływać inne choroby i zaburzenia, takie jak:
Gdzie jest rogówka, a gdzie tęczówka? Zobaczcie nagranie, które przybliża anatomię ludzkiego oka:
Najbardziej charakterystycznym objawem światłowstrętu jest reakcja oka na kontakt ze światłem, która jest nieadekwatna do jego natężenia. Jest to skutek nadmiernej reakcji oka i ośrodków wzrokowych na stymulację siatkówki.
Światłowstręt objawia się nadwrażliwością na światło, co wywołuje takie objawy jak szczypanie, pieczenie, kłucie i nadmierne łzawienie, przymusowe mrużenie oczu i przymykanie powiek. Pojawia się dyskomfort lub ból oczu nawet wtedy, kiedy źródło światła nie ma dużego natężenia. Niezależnie od przyczyny światłowstręt objawia się tak samo w różnych przypadkach.
Światłowstrętowi, w zależności od jego przyczyny, mogą towarzyszyć także inne objawy. I tak w przypadku migreny, pojawia się światłowstręt i ból głowy: napadowy, silny, tętniący. Dokuczają nudności, nadmierna wrażliwość na dźwięki i zapachy. Światłowstręt u dziecka najczęściej wywołuje odra lub zapalenie spojówek. Wówczas pojawia się wysypka na ciele - w przypadku choroby zakaźnej czy ropno-śluzowa wydzielina, obrzęk powiek lub pęcherzyki na spojówce, gdy doszło do infekcyjnego zapalenia spojówek. Przy alergicznym zapalenie spojówek może się pojawić także katar sienny. Jaskra wrodzona u dzieci, oprócz nadwrażliwości na światło, powoduje zmiany w gałce ocznej. Te mają powiększone wymiary (tzw. woloocze), dochodzi do przezroczystości rogówki i nieodwracalnych zmian w strukturze rogówki.
Gdy dokucza światłowstręt, zwłaszcza ten, któremu towarzyszy ból oczu, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, by ustalić przyczynę dolegliwości. W leczeniu światłowstrętu najważniejsze znaczenie ma bowiem postępowanie przyczynowe. Terapia nadwrażliwości na światło polega na leczeniu przyczyny światłowstrętu.
Dyskomfort towarzyszący nadwrażliwości na światło można łagodzić za pomocą okularów przeciwsłonecznych zakładanych podczas ekspozycji na światło. Należy również ograniczać działanie czynników zewnętrznych. Zbyt duża wrażliwość na światło zwykle ma charakter przejściowy i ustępuje po wyleczeniu choroby, która ją wywołała.