Alicja Jaczewska, pediatra w trakcie specjalizacji, opublikowała na swoim Instagramie ostrzeżenie dotyczące cisu. Lekarka ostatnio miała do czynienia z zatruciami tą rośliną. A niewiele osób jest świadomych, jak bardzo jest groźna.
Trujące są wszystkie części cisu pospolitego (łac. Taxus baccata), oprócz intensywnie czerwonych jagód. Są to nasiona pokryte mięsistą osnówką. Połknięte w całości nie są niebezpieczne, ale rozgryzione szybko wywołują niebezpieczne objawy. Już pół godziny po zjedzeniu cisu występuje ból brzucha u dziecka, nudności lub wymioty, kolka, biegunka. Inne objawy to senność, zawroty głowy, drgawki czy duszności. Następnie następuje spadek ciśnienia, zaburzenie pracy nerek, zaburzenia układu oddechowego oraz pracy serca, prowadzące nawet do śmierci. U kobiet w ciąży cis wykazuje działanie poronne.
O niebezpieczeństwie informowała w październiku 2018 roku „Gazeta Wyborcza”. Na jej łamach ukazał się artykuł o rewitalizacji parku Winnego w Zielonej Górze, gdzie labirynt dla dzieci został obsadzony cisami. Eryk Matuszkiewicz, specjalista chorób wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, który od 10 lat pracuje na oddziale toksykologii Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei tak opisuje działanie rośliny:
Cis jest jedną z najbardziej trujących roślin wśród tych powszechnie występujących. Spożycie owoców, połknięcie nasiona czy też rozgryzienie go powoduje groźne zaburzenia układu krążenie. Niebezpieczne, bo powodują trudne do przewidzenia zaburzenia rytmu serca. Te mogą prowadzić do zatrzymania akcji serca i w konsekwencji do śmierci. Nawet jeśli dziecko zjadło jedną kulkę cisa, powinno natychmiast otrzymać pomoc lekarską i pozostać w szpitalu na obserwacji.
Podobnie działają takie rośliny ogrodowe, jak żywotnik (Thuja), roślina iglasta z rodziny cyprysowatych. Jego szyszki i igły zawierają tujon silnie drażniący błony śluzowe i skórę. Po jego zjedzeniu następuje pobudzenie, zaburzenia świadomości, uszkodzenie wątroby i nerek, zaburzenia pracy serca i przewodu pokarmowego.
Zagrożenie stanowi także ligustr pospolity (Ligustrum vulgare), którym także często obsadzane są żywopłoty. Jego czarne, błyszczące owoce przypominają jeżyny. Ich zjedzenie wywołuje nudności, obfite wymioty, bóle brzucha i biegunkę o gwałtownym przebiegu. Spożycie większej ich ilości może spowodować drgawki, zapaść, a nawet zgon.
Tutaj znajdziesz pełną listę niebezpiecznych roślin.
Jeśli podejrzewamy, że dziecko zatruło się należy szybko udać się na izbę przyjęć.