Ból dziąsła - skąd się bierze i jak go uśmierzyć?

Ból dziąsła może się pojawić w każdym wieku, z wielu różnych przyczyn. Wywoływać go mogą drobne urazy, zaburzenia hormonalne, jak i zaniedbania higieny jamy ustnej. Powodów jest znacznie więcej. Choć ból dziąsła może uprzykrzyć życie i utrudnić codzienne funkcjonowanie, istnieje wiele skutecznych sposobów na to, by go uśmierzyć.

Ból dziąsła może mieć różne nasilenie, a i dokuczać w każdym wieku. Nie skarżą się niego wyłącznie osoby, które noszą protezy, aparaty ortodontyczne oraz maluszki, którym wyrzynają się pierwsze zęby.

Dziąsła, czyli tkanki osłaniające zęby, ściśle przylegają do zębiny i wypełniają przestrzeń między zębami. To dlatego ból dziąsła może się pojawić zarówno przy zębie, jak między zębami czy nad zębem. Ponieważ dziąsła są silnie unaczynione, problematyczne miejsce może być tkliwe, obrzęknięte, może krwawić. Jeśli doszło do zapalenia dziąseł, te stają się czerwone, nabrzmiałe i rozpulchnione.

Zobacz wideo

Ból dziąsła - przyczyny

Czemu boli dziąsło? Ból dziąsła pojawia z wielu powodów, w różnych okolicznościach. Jego przyczyn można upatrywać w:

  • zabiegach dentystycznych (to na przykład ekstrakcja, czyli wyrwanie zęba bądź leczenie zęba z użyciem znieczulenia),
  • urazie mechanicznym (poparzenie, skaleczenie, zbyt silne szczotkowanie zębów, uderzenie, ugryzienie twardego jedzenia). Dziąsła są podatne na uszkodzenia mechaniczne,
  • niedoborach witaminowych (zwłaszcza witaminy C i E),
  • niewłaściwej higienie jamy ustnej (niestaranne mycie zębów oraz brak oczyszczania przestrzeni między zębami, co skutkuje pojawieniem się kamienia nazębnego),
  • zaniedbaniach i chorobach w obrębie jamy ustnej (próchnica, paradontoza, stan zapalny, powikłania próchnicy zębów, ropień okołozębowy, nadmierna ilość osadzającej się płytki nazębnej),
  • zażywaniu leków (leki przeciwdrgawkowe, na nadciśnienie tętnicze krwi, antykoncepcja hormonalna),
  • chorobie, takiej jak bulimia, anoreksja, cukrzyca, białaczka, liszaj płaski, toczeń rumieniowaty, HIV. Ból dziąsła może być także związany z infekcją grzybiczą, bakteryjną bądź mieszaną,
  • ciąży - za ból dziąseł w ciąży odpowiadają zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie przyszłej mamy. Winowajcami są hormony płciowe, estrogen i progesteron,
  • wyrzynaniu się zębów. Sytuacja dotyczy nie tylko ząbkowania u maluchów, u których pojawiają się pierwsze zęby mleczne czy starszaków, które zmieniają mleczaki na zęby stałe. Może się zdarzyć, że na ból dziąsła z powodu pojawiania się zęba może cierpieć także dużo starsza osoba. Sytuacja najczęściej dotyczy dziąsła przy ósemce, która zaczęła się właśnie wyrzynać,
  • aparatach protetycznych czy ortodontycznych, które nie są perfekcyjnie dopasowane bądź zawierają materiał, który wywołuje alergię.

Jak złagodzić ból dziąsła?

Na ból dziąsła pomogą zarówno domowe sposoby, jak i leki z apteki. Co na ból dziąsła?

Pomóc może przykładanie zimnego kompresu na policzek. Sprawdza się zarówno kostki lodu (koniecznie przyłożone przez ściereczkę, nie bezpośrednio na skórę), jak i żelowe opatrunki. Dobrym pomysłem jest robienie płukanek z ziół. Warto sięgać zwłaszcza po rumianek i szałwię, ponieważ mają właściwości łagodzące i ściągające. Inną opcją jest stosowanie płukanek z wody utlenionej. Aby go przygotować, należy 2 łyżki roztworu 3-procentowej wody utlenionej wymieszać ze szklanką wody. W czasie gdy dokucza ból dziąseł należy zrezygnować z jedzenia produktów i potraw, które wywołują bądź potęgują dyskomfort. Twarde i gorące dania warto zastąpić zupami-kremami, miękkimi owocami lub warzywami.

A jaki lek na ból dziąsła? Jeśli dolegliwości są silne bądź trwają długo, najlepiej iść do stomatologa. Jeśli ból nie jest uciążliwy, pomogą kupione w aptece: żele na dziąsła, środki antyseptyczne nałożone na bolące miejsce. antybakteryjne płukanki oraz środki przeciwbólowe, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne, które złagodzą zapalenie dziąseł.

Aby wyleczyć ból dziąsła, bardzo ważne jest zdiagnozowanie jego przyczyny. Jeśli powodem jest niewłaściwa higiena, należy popracować nad prawidłową techniką czyszczenia jamy ustnej. Kluczowa jest odpowiednia higiena, czyli szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie, czyszczenie szczelin międzyzębowych nicią dentystyczną i stosowanie płukanek antybakteryjnych. Pomocna jest dieta bogata w witaminy C i E. Ich źródłem są owoce, warzywa oraz orzechy.

Jeśli przyczyną bólu dziąsła są choroby zębów czy dziąseł, należy dążyć do wyeliminowania schorzenia. Gdy powodem bólu dziąseł jest choroba ustrojowa, trzeba ją zdiagnozować i podjąć właściwe leczenie.

A co na ból dziąsła po wyrwaniu zęba? Z pewnością pomogą chłodne okłady na policzek, płukanki, środek antyseptyczny nałożony na bolące miejsce oraz środki przeciwbólowe, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Ból zęba, który jest skutkiem podrażnienia bądź zabiegu dentystycznego po prostu trzeba przetrwać, skupiając się na łagodzeniu dokuczliwych dolegliwości.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.