Mykoplazma - jakie wywołuje infekcje?

Mykoplazma to bardzo mała bakteria wywołująca chorobę o nazwie mykoplazmoza. Do zakażenia dochodzi częściej u dzieci niż u osób dorosłych. Bakterie, w zależności od gatunku, mogą powodować infekcje układu oddechowego i moczowego. Kiedy można zarazić się mykoplazmą? Jakie są objawy choroby? Jak przebiega leczenie?

Mykoplazmy to bakterie chorobotwórcze, które swoimi rozmiarami przypominają wirusy. Są to najmniejsze znane bakterie zasiedlające błony śluzowe układu oddechowego i moczowego ludzi. Nie posiadają ściany komórkowej, co sprawia, że są odporne na wiele antybiotyków.

Kaszel u dziecka - czy zawsze oznacza coś poważnego?

Zobacz wideo

Mykoplazmą można się zarazić poprzez kontakt z chorym człowiekiem. Bakterie po wtargnięciu do organizmu przylegają do błoń śluzowych człowieka, co wywołuje zakażenie. Bywa, że choroba wywołana tym drobnoustrojem przybiera postać epidemiczną. Obserwuje się ją w większych skupiskach ludzkich, np. w przedszkolach czy szkołach.

Mykoplazmy, w zależności od gatunku mogą powodować infekcje układu oddechowego i moczowego. Główne chorobotwórcze mykoplazmy u człowieka to:

  • Mycoplasma pneumoniae, która powoduje infekcję układu oddechowego,
  • Mycoplasma hominis, Ureaplasma urealyticum i Ureaplasma parvum, które wywołują infekcję układu moczowo-płciowego.

Mycoplasma pneumoniae

Mycoplasma pneumoniae wywołuje infekcje  układu oddechowego. Jest patogenem po raz pierwszy wyizolowanym pod koniec XIX wieku. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, a objawy choroby pojawiają się po mniej więcej 2-3 tygodniach od kontaktu z chorą osobą.

Zakażenia Mycoplasma pneumoniae występują zarówno u dzieci, jak i dorosłych. U najmłodszych dzieci (do 5. roku życia) infekcja najczęściej obejmuje górne drogi oddechowe. U starszaków i dorosłych częściej wywołuje zapalenie oskrzeli i mykoplazmatyczne zapalenie płuc. Zakażenia Mycoplasma pneumoniae są rozpowszechnione na całym świecie.

Mykoplazmy genitalne

Mykoplazmy genitalne, czyli Mycoplasma hominis, Ureaplasma urealyticum i Ureaplasma parvum u dorosłych są przenoszone drogą płciową. Drobnoustroje częściej kolonizują kobiecy układ moczowy. Do infekcji bakteryjnej może dojść u noworodka, który zaraża się, przechodząc przez przez drogi rodne.

Mykoplazma - jakie wywołuje objawy?

Objawy mykoplazmozy zależą od tego, jaki gatunek bakterii wywołał chorobę.

Mycoplasma pneumoniae, która zasiedla drogi oddechowe, wywołuje takie objawy jak:

  • ogólne osłabienie organizmu,
  • bóle mięśniowe,
  • gorączka,
  • kaszel (odkrztuszana plwocina ma biały kolor),
  • ból głowy, silny ból ucha, jeśli dojdzie do rozwoju pęcherzowego zapalenia błony bębenkowej.

Mykoplazmoza może stać się przyczyną innych zaburzeń: kardiologicznych, neurologicznych oraz hematologicznych.

Mykoplazmy genitalne, które wywołują infekcję układu moczowo-płciowego, mogą prowadzić do nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej. Infekcjom towarzyszą takie objawy jak

  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
  • wyciekająca wydzielina z cewki.

Mykoplazmy genitalne mogą również powodować zakażenie wód płodowych oraz zbyt wczesny poród. Zdarza się, że choroba przebiega bezobjawowo.

Mykoplazma - diagnostyka i leczenie infekcji

Diagnostyka mykoplazmozy jest trudna. Zakażenie nią układu oddechowego jest wręcz niemożliwe do odróżnienia od infekcji wywołanych przez wirusy. Na jej obecność może wskazywać przedłużający się przebieg choroby oraz pojawienie się objawów pozapłucnych.

Obecności mykoplazmy w płucach nie towarzyszą zmiany osłuchowe podczas badania stetoskopem. Z kolei diagnostyka zakażeń mykoplazmami genitalnymi jest trudna z uwagi na powszechne występowanie patogenu w dolnym odcinku układu moczowo-płciowego (co nie wywołuje żadnych dolegliwości i objawów).

Jakie wykonać badanie na mykoplazmę? Pomocne są badania laboratoryjne oraz obrazowe, takie jak badanie RTG, które wskazuje, jak przebiega zajęcie płuc. Z kolei oznaczenie we krwi miana przeciwciał skierowanych przeciwko bakteriom Mycoplasma pneumoniae nie jest miarodajne, ponieważ bakteria cechuje się powolnym wzrostem, a co za tym idzie, jej hodowla trwa bardzo długo. Poza tym specyficzne dla choroby przeciwciała pojawiają się bardzo późno.

Leczenie zależy od rodzaju choroby i dolegliwości. W jaki sposób i jak długo leczyć mykoplazmę? Infekcje górnych dróg oddechowych nie wymagają leczenia, wystarczy odpoczynek, leżenie w łóżku oraz leczenie naturalne. Chociaż infekcje wywołane przez mikoplazmy mogą przypominać wirusowe, czasem niezbędne jest włączenie antybiotyków z grupy tetracyklin lub makrolidów. Wdraża się je w przypadku zapalenia płuc i infekcji genitalnej. Leczenie trwa zazwyczaj 14-21 dni, ale nie usuwa całkowite bakterii z organizmu. Stosuje się także leki łagodzące objawy choroby.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.