Mononukleoza. Czy można się nią zakazić przez podanie ręki?

Mononukleoza jest zakaźną chorobą wywoływaną przez wirus Epsteina-Barr (EBV). W czwartkowym odcinku "Milionerów" to właśnie o nią pytał uczestniczkę programu Hubert Urbański. Jak można się zakazić mononukleozą?

Mononukleoza stała się tematem pytania za 75 tysięcy złotych czwartkowego odcinka "Milionerów". Choć jest to groźna i dość powszechna choroba, nadal wielu osobom brakuje wiedzy na jej temat. Na szczęście uczestniczka teleturnieju nie miała problemów z udzieleniem odpowiedzi na pytanie: Jak można zakazić się mononukleozą?

Mononukleoza. Jak można się nią zakazić?

Mononukleoza jest chorobą zakaźną, która raz przebyta daje odporność na całe życie. Jak najłatwiej się nią zakazić? Tak brzmiało pytanie w czwartkowych "Milionerach". Do wyboru były następujące odpowiedzi:

A: przez podanie ręki

B: przez pocałunek

C: jedząc zapiaszczone owoce

D: pijąc wodę z kranu

Jedyną właściwą odpowiedzią jest oczywiście B - przez pocałunek. Sposób zakażenia się mononukleozą jest na tyle charakterystyczny, że wręcz nazywana jest "chorobą pocałunków". 

Mononukleoza. Objawy

Mononukleoza często w początkowym stadium mylona jest z grypą. Dziecko może być marudne, brakuje mu apetytu, dręczą je bóle mięśni oraz zmęczenie. Pojawiają się również do tego katar, ból gardła, gorączka. Węzły chłonne szyi powiększają się. Przez to, że objawy mononukleozy bywają tak niespecyficzne, nierzadko lekarze jej w ogóle nie diagnozują. Dopiero badania krwi byłby ją w stanie wykryć, jednak trudno kierować na nie każdego malca z grypopodobnymi objawami. 

Mononukleoza. Objawy specyficzne

Bywa też, że po kilku dniach rzekomego przeziębienia mononukleoza ujawnia się w objawach bardziej typowych. Należą do nich:

  • wysoka temperatura - 40 stopni - utrzymująca się przez nawet kilkanaście dni
  • powiększone węzły chłonne na szyi, pod żuchwą, w pachwinach i pod pachami
  • męczący katar
  • powiększone migdałki, często z szarym nalotem
  • silny ból gardła
  • mdły, nieprzyjemny zapach z ust
  • bóle brzucha 
  • czasem opuchlizna na powiekach, nasadzie nosa, łukach brwiowych
  • wysypka (nie u wszystkich dzieci)

Jakie są inne choroby zakaźne wieku dziecięcego, na które powinno się uważać?

Zobacz wideo
Więcej o: