Kleszcze nadal bardzo agresywne. Ośmioro dzieci trafiło do szpitala. Lekarka: Do tej pory się tego nie obserwowało

Kleszcze stają się coraz bardziej agresywne - ostrzegają eksperci. Choć lato ma się ku końcowi, borelioza i neuroborelioza ciągle stanowią dla ludzi zagrożenie. Jak się chronić?

Uwaga na kleszcze! - przestrzega Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. Władze placówki wydały specjalny komunikat po tym, jak na Pododdział Neurologiczno-Infekcyjny Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii trafiło ośmioro dzieci z neuroboreliozą, czyli zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych.

Sześcioro z ośmiorga dzieci miało porażenie obwodowe nerwu twarzowego, w tym jedno dziecko obustronne, czego do tej pory się nie obserwowało w naszym oddziale. Kilkoro dzieci, po trzech tygodniach leczenia, wymagało kolejnego tygodnia, ze względu na niecałkowitą regresję zmian zapalnych w płynie mózgowo-rdzeniowym

- opowiada dr Barbara Szczepańska, zastępca kierownika I Kliniki Pediatrii.

Jak zaznaczają lekarze, bezpośrednimi winowajcami neuroboreliozy u dzieci były kleszcze. U każdego z pacjentów stwierdzono albo ukąszenie, albo rumień po ukąszeniu.

Kleszcze w 2019 ciągle groźne

Choć lato ma się ku końcowi, nie należy bagatelizować zagrożenia, jakie niesie ukąszenie kleszcza. Według Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie aż co trzeci kleszcz jest zarażony chorobotwórczymi patogenami, co oczywiście stanowi jedynie statystyczne uśrednienie. Planując weekendowe wycieczki, należy brać pod uwagę, że w niektórych rejonach Polski ryzyko wrasta i do 60 procent osobników może przenosić groźne dla ludzi choroby. Autorka bloga Nebule przytacza wypowiedź eksperta od chorób pasożytniczych, dr Ozimka, według której w Łazienkach Królewskich 46 procent kleszczy jest zarażonych boreliozą.

Kleszcze to obecnie problem nawet całoroczny. Dlaczego? Stanowią one bowiem zagrożenie aż do momentu, gdy temperatura ziemi spadnie do 5-7°C, a temperatura powietrza spadnie poniżej 5°C. Eksperci ostrzegają jednak, że do przekazania człowiekowi chorobotwórczych patogenów może dojść przez wszystkie 12 miesięcy. A co z powszechną opinią, że "mróz zabija kleszcze"? Owszem zabija, ale tylko ten poniżej -20°C.

Najbezpieczniej założyć więc, że dziś kleszcze spotkać można o każdej porze roku i wszędzie: od przydomowych ogródków przez miejskie parki po lasy i łąki, a nawet własną garderobę. Kleszcze bowiem potrafią bez świeżej krwi przetrwać nawet trzy lata, czekając na nowego żywiciela.

Borelioza. Objawy

Borelioza, krętkowica kleszczowa albo choroba z Lyme - niezależnie od nazwy jest to choroba, przed którą najczęściej ostrzegają eksperci. Odmianą jej jest neuroborelioza. To właśnie ją zaobserwowano u dzieci w kieleckim szpitalu. Należy jednak podkreślić, że każda postać boreliozy jest bardzo groźna dla człowieka. Skutkować może m.in. zapaleniem opon mózgowych, zapaleniem mózgu, porażeniem nerwu twarzowego, zapaleniem osierdzia czy zapaleniem mięśnia sercowego. Objawy boreliozy dzielą się na trzy stadia w zależności o stopnia inkubowania choroby.

  1. Do ok. miesiąca od ukąszenia najczęściej (choć nie zawsze) pojawia się się rumienień - czerwony punkt w miejscu ukłucia z powiększającym się zaczerwieniem skóry.
  2. Po kilku miesiącach lub tygodniach od pierwszego etapu mogą wystąpić napadowe bóle stawów, porażenie nerwów rdzeniowych, czaszkowych czy objawy oponowo-mózgowe.
  3. W ciągu następnych miesięcy objawy przybierają formę przewlekłą.

Rumień po kleszczu zwykle jest pierwszym sygnałem boreliozy. Niemniej może się zdarzyć, że zaczerwienienie skóry wokół miejsca ukłucia kleszcza to jedynie reakcja alergiczna na ukąszenie.Rumień po kleszczu zwykle jest pierwszym sygnałem boreliozy. Niemniej może się zdarzyć, że zaczerwienienie skóry wokół miejsca ukłucia kleszcza to jedynie reakcja alergiczna na ukąszenie. Fot. Shutterstock

Borelioza. Czy da się wyleczyć?

Im szybciej zdiagnozujemy boreliozę, tym szybciej zostaną podane odpowiednie antybiotyki i tym mniejsze spustoszenie poczyni choroba. W przeciwnym razie pacjent przez cale życie może zmagać się z powikłaniami po boreliozie.

Które miejsca na ciele lubią kleszcze?Które miejsca na ciele lubią kleszcze? Grafika MK

Borelioza. Jak się chronić

Na boreliozę nie ma szczepionki, dlatego najważniejsza jest profilaktyka. O czym nie wolno zapominać?

  • Odpowiedni ubiór. Nawet w upalne dni powinno się mieć spodnie z długimi nogawkami, zakryte buty, koszule z długim rękawem oraz nakrycie głowy.
  • Preparaty odstraszające kleszcze. Należy pamiętać, by repelenty zawierały dietylotoluamid (DEET) lub permetrynę (tą substancją można spryskiwać tylko ubranie). Pamiętajmy, że preparaty dla dzieci powinny mieć niższe stężenie tych substancji.
  • Urządzenia odstraszające kleszcze.
  • Po każdym spacerze powinniśmy w przeciągu dwóch godzin od powrotu obejrzeć całe ciało, zwłaszcza pachy, pachwiny, okolice krocza, zgięcia łokci, kolan czy miejsca za uszami. Warto zwracać uwagę nawet na małe i niepozorne plamki, które ledwie przypominają pieprzyki - tak pewna mama wyciągnęła z ciała córki aż 150 kleszczy.
  • Ubranie z wycieczki, a także koc, który kładliśmy na ziemi, powinniśmy od razu wrzucić do pralki i wyprać, najlepiej w temperaturze 60 stopni.
  • Zadbać o ochronę przeciwkleszczową naszych zwierząt. Obrożę odstraszającą te owady można kupić w sklepie.

Jak usunąć kleszcza

Jeśli mimo środków ostrożności, znaleźliśmy kleszcza, trzeba go jak najszybciej usunąć. Jak się go pozbyć najlepiej? Dowiecie się z naszego wideo:

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA