Odparzenia u dzieci - objawy, przyczyny, leczenie i zapobieganie

Odparzenia u dzieci, a szczególnie odparzenia skóry u niemowląt, to jeden z bardziej przejmujących problemów. Powoduje ból, nadwrażliwość, zaczerwienienie i podrażnienie skóry. Co robić, by szybko przynieść dziecku ulgę i zmniejszyć ryzyko wystąpienia stanu zapalnego? Jak chronić dziecko przed pojawieniem odparzeń?

Odparzenia u dzieci - czym są i skąd się biorą?

Odparzenia u dzieci, w tym odparzenia pupy przytrafiają się niemal każdemu niemowlakowi - to jedna z najczęściej występujących chorób zapalnych skóry w dziecięcym wieku.

Obcieranie założonej pieluszki, w połączeniu z wilgotnym i ciepłym środowiskiem w środku powoduje, że skóra jest bardzo podatna na wszelkie czynniki zewnętrzne mogące podrażniać skórę. Wśród nich wymienia się składniki znajdujące w kale oraz moczu.

Kontakt skóry z nasączoną nimi pieluszką powoduje podrażanie delikatnej skóry dziecka. Szybko rozwija się tam stan zapalny, co jest dość bolesne. Jakie są pierwsze sygnały świadczące o odparzeniu?

Zobacz wideo

Odparzenia - objawy

We wstępnej fazie odparzenia, w okolicy pieluszki jest delikatnie zaczerwieniona skóra (tak zwany rumień pieluszkowy). Tak podrażniona skóra po upływie kilku dni może zaostrzyć swój wygląd - zaczerwienienie się rozszerza, skóra jest rozpulchniona, wrażliwa na dotyk, sprawia młodemu pacjentowi ból. W dalszej kolejności w miejscach objętych chorobą tworzą się pęcherze - najczęściej są one wypełnione płynem surowiczym, czasami mogą się sączyć. Z uwagi na to, że takie uszkodzenie skóry jest raną otwartą, przyciąga ono bakterie i chorobotwórcze grzyby. Dlatego leczenie należy zacząć jak najszybciej - zbagatelizowanie dolegliwości może wywołać ostry stan i przyczynić się do rozwoju zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego.

Odparzenia u dzieci - co robić, by do nich nie dopuścić?

Dobrze jest posiadać wiedzę na temat tego, jak leczyć odparzenia - to bardzo częsta przypadłość u maluchów. Jednak równie istotne jest to, by zapobiegać ich powstawaniu. W jaki sposób można uniknąć odparzeń?

Podstawą jest właściwa pielęgnacja wrażliwej skóry dziecka i dbałość o higienę. Ważne jest regularne przewijanie, dzięki któremu skóra malucha nie jest długi czas w kontakcie z mokrą pieluchą. Pamiętajmy, że zarówno mocz, jak i kał dziecka zawierają podrażniające i szkodliwe substancje. Dlatego podczas każdej zmiany pieluchy powinno się przemywać pupę - najlepiej wodą lub wodą z dodatkiem płynu do mycia dla dzieci, żelu czy emolientu. Jeśli nie ma takiej możliwości, to można użyć chusteczek nawilżających lub nasączonych samą wodą.

Na odparzenia dzieci narażone są szczególnie w lato, kiedy delikatna pupa malucha w pieluszce niemal "gotuje się" w wysokiej temperaturze. Dlatego tak ważne jest, by nie przegrzewać niemowlaka. Dobrze jest także, by każdego dnia wietrzyć pupę dziecka i pozwolić maluchowi pobyć trochę czasu bez założonej pieluchy. Dzięki temu skóra, która przez większość czasu nie ma dostępu do powietrza, może odetchnąć i się zregenerować.

Zaleca się stosowanie regularnie kosmetyków, które zawierają składniki natłuszczające, a także pudry i zasypki, ale w umiarkowanej ilości - nadmiar również może przyczynić się do występowania podrażnień. Dobrym pomysłem jest stosowanie mąki ziemniaczanej, ponieważ to jest "puder" naturalnego pochodzenia.

Co na odparzenia u niemowląt?

Bardzo często jednak, mimo regularnej zmiany pieluch, wietrzenia i zasypek zdarzają się sytuacje, w których dojdzie do wystąpienia odparzeń. Jak je leczyć? Na łagodzenie dolegliwości zaleca się stosowanie preparatów leczniczych i poprawiających kondycję skóry. Wśród tych dostępnych na rynku znaleźć można kremy i maści na odparzenia. Warto ich użyć, jeśli widzimy objawy wskazujące na odparzenia skóry, by zapobiec rozwinięciu się pieluszkowego zapalenia skóry.

Maści na odparzenia u dzieci mają działanie osłaniające i zapobiegają uszkodzeniom skóry. W jego skład bardzo często wchodzi lanolina, czyli substancja, która chroni i łagodzi, pomagając eliminować stany zapalne.
Na odparzenia skutecznie działają również specjalnie dedykowane temu problemowi kremy. Ich zadaniem jest ochrona przed zbyt dużą wilgocią i powstawaniem podrażnień. Składniki zawarte w kremie (głównie alantoina oraz pantenol, słynące z właściwości kojących) tworzą swego rodzaju warstwę ochronną, wspomagającą skórę w szybszej regeneracji.

Dzięki stosowaniu kosmetyków z tymi dodatkami szybko widać poprawę kondycji skóry. Cennym składnikiem maści jest tlenek cynku - o działaniu ściągającym. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się zastosować maść czy krem, przed użyciem powinno się przeczytać ulotkę informacyjną i stosować preparat zgodnie z zaleceniami. Jeśli, pomimo właściwej pielęgnacji, stan zapalny nie minie w ciągu trzech dni - należy udać się z dzieckiem do lekarza.

Więcej o:
Copyright © Agora SA