Zapalenie ucha u dziecka - przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie ucha u dziecka to bardzo bolesna dolegliwość, której często towarzyszy gorączka i ropna wydzielina. Jakie są przyczyny zapalenia i jak skutecznie je zwalczyć?

Zapalenie ucha  u dziecka - co to jest?

Są dzieci, którym zawsze w przypadku przeziębienia dolega zapalenie ucha. Są też takie, które nigdy nie cierpią z powodu tej dolegliwości. Według statystyk ryzyko zachorowania na zapalenie ucha jest szczególnie wysokie do trzeciego-czwartego roku życia. Delikatne zapalenie ucha środkowego pojawia się w przypadku większości przeziębień u maluchów. Dzieci w tym wieku jednak najczęściej przechodzą je bez widocznych objawów.

Zapalenie ucha to infekcja ucha środkowego wywołana przez wirusy lub bakterie. Ucho środkowe jest niewielką komorą znajdującą się za błoną bębenkową, która połączona jest z tylną częścią gardła kanałem o nazwie "trąbka Eustachiusza". Jeżeli dojdzie do niedrożności kanału (np. z powodu wydzieliny w czasie przeziębienia, obrzęku lub powiększonego migdałka), płyn z ucha nie będzie mógł przedostać się do gardła. Wirusy w tylnej części gardła docierają wtedy trąbką w górę i dochodzi do zainfekowania płynu. Zaczyna powstawać ropa, zakażenie i ból ucha.

Zobacz wideo

Zapalenie ucha  u dziecka - objawy

Ból związany z zapaleniem ucha nasila się zazwyczaj dopiero po jakimś czasie - najczęściej jest to kilka dni od przeziębienia. U niemowlaka sygnałem do niepokoju jest pocieranie ucha przez długi czas, silny płacz i niekiedy gorączka. Dziecko, które skończyło już dwa lata, najczęściej będzie potrafiło poinformować słownie swoich opiekunów o pojawieniu się bólu i innych objawach.

W przypadku gorączki i silnego bólu ucha u dziecka należy w trybie pilnym skonsultować się z lekarzem - najlepiej jeszcze tego samego dnia. Antybiotyki zalecane w takich przypadkach działają najlepiej właśnie w początkach zapalenia ucha.

Zapalenie ucha u dziecka - jak złagodzić dolegliwości?

Jednym ze skutecznych sposobów łagodzenia bólu ucha jest przyjęcie odpowiedniej pozycji ciała. Leżenie na plecach powoduje nasilenie dolegliwości, dlatego najlepiej ułożyć dziecko tak, by było podparte. Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z termoforu lub elektrycznej poduszki - jednak w tym przypadku należy zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim trzeba pilnować, by maluch nie zasnął na takiej poduszce i w konsekwencji nie doszło do oparzeń.

Jeśli chodzi o preparaty przeciwbólowe, to można podać pacjentowi paracetamol lub ibuprofen. Innym skutecznym lekiem jest preparat zawierający kodeinę, ale musi być to dawka dozwolona dla dzieci. Kodeina ma dobre właściwości przeciwbólowe, ale nie można przekroczyć zalecanej dzieciom dawki. Każdą dawkę tego leku należy skonsultować z lekarzem przed podaniem.

Zapalenie ucha u dziecka - ropa z ucha

W przypadku zapalenia ucha może dojść do sytuacji, w której błona bębenkowa pęka na początku rozwijania się infekcji. Powoduje to wyciek ropnej, rzadkiej wydzieliny z ucha. Jest ona zauważalna na poduszce, po obudzeniu się rano. Częściej jednak błona pęka po upływie kilku dni od zebrania się płynu w uchu. W takim przypadku pojawia się gorączka i ból.

Choć ropa wyciekająca z ucha jest objawem zapalenia, oznacza, że zakażenie zaczyna mijać i skutecznie zadziała w tym przypadku antybiotyk. Błona bębenkowa nie wymaga długiego leczenia - goi się w ciągu kilku dni bez większych trudności.

Jeżeli zauważycie na poduszce ropę, to zaleca się, by przyłożyć do ucha zwiniętą watę, która wchłonie wydzielinę. Ropę, która pojawi się na zewnętrznej części ucha powinno się zmyć wodą z dodatkiem mydła - uważając, by woda nie wpadła do środka ucha.

Jeśli wacik nie pomaga i wypływająca ropa powoduje podrażnienie skóry, powinno się zmywać w możliwe najdelikatniejszy sposób. Absolutnie zakazane jest wkładanie patyczka higienicznego bezpośrednio do ucha dziecka.

Nawracające zapalenie ucha

W pierwszych latach życia może się zdarzyć, że dzieci będą miały nawracające zapalenie ucha - w uchu co jakiś czas gromadzi im się ropna wydzielina. W takim przypadku lekarz może przepisać dziecku antybiotyk, który przyjmuje się codziennie, przez długi czas (nawet kilka miesięcy). Od tej metody jednak zaczyna się odchodzić, ponieważ rzadziej podaje się rutynowo tak silne leki.

Drugim sposobem jest sprawdzenie, czy dziecko nie cierpi z powodu alergii. Alergia może być przyczyną zbierania się ropy w uchu.

Trzecia opcja to konsultacja z laryngologiem. Lekarz ten może zalecić umieszczenie w uchu małych drenów wykonanych z plastiku. Dreny umieszczone w błonie bębenkowej mogą wyrównać ciśnienie powietrza w uchu, a to zminimalizuje ryzyko dalszych infekcji.

Więcej o: